Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalistów specjalizujących się w grafice komputerowej. Nie każdy jednak dobrze sprawdzi się w wykonywaniu pracy grafika – przedstawiciele tego zawodu muszą bowiem łączyć zdolności artystyczne z wiedzą informatyczną i znajomością specjalistycznych programów graficznych. Czym dokładnie zajmuje się grafik komputerowy? Jakie kompetencje przydają się na tym stanowisku? O tym wszystkim opowie nasz ekspert z GoWork.pl!

Skąd wzięła się decyzja o podjęciu studiów graficznych? Czy jeszcze przed rozpoczęciem nauki akademickiej interesowałaś się grafiką komputerową?

Milena: Od najwcześniejszych lat bliskie mi było projektowanie i wszelkie przedmioty artystyczne. Na początku tworzyłam grafiki na blogi i bawiłam się fotografią – z czasem zaczęłam rozwijać swoją pasję poprzez naukę programów graficznych, ponieważ odczuwałam ogromną potrzebę upiększania internetowej rzeczywistości, a także tej która mnie otacza. Początki mojej przygody z grafiką nie należały do najłatwiejszych. Studia graficzne były moim drugim wyborem, wcześniej szłam zupełnie inną ścieżką zawodową. W którymś momencie w mojej głowie zapaliła się lampka i zadałam sobie pytanie czy widzę siebie przez całe życie w roli nauczyciela, czy może lepiej byłoby wrócić do swoich wczesnych zainteresowań i zacząć je rozwijać. Po dłuższym namyśle podjęłam trudną decyzję i zmieniłam kierunek studiów. Od tamtej pory uważam, że warto podejmować ryzyko – oczywiście po dogłębnej analizie swoich własnych potrzeb i oczekiwań, a na to trzeba poświęcić trochę czasu i posłuchać tego, co nam w duszy gra.

Trudno jest podjąć decyzję o zmianie kierunku, to wymaga dużej odwagi. Świetnie, że Tobie udało się to zrobić i jesteś zadowolona z wyboru. Praca na stanowisku grafika musi być zatem Twoją pasją, prawda?

Milena: Zdecydowanie tak. Jestem wielbicielką dobrego designu i estetką. Do wszystkich powierzanych mi zadań podchodzę z entuzjazmem czerpię z nich ogromną radość i energię. Poza tym uwielbiam pracę z ludźmi i czuje się wspaniale, gdy mogę pomóc im w realizacji ich wizji. Dzięki pracy jako grafik mam wpływ na rzeczywistość i mogę zmieniać jakąś jej część.

To, co mówisz jest bardzo inspirujące. Jestem jednak pewna, że same chęci to nie wszystko. Jakie należy mieć kompetencje, aby pracować w Twoim zawodzie?

Milena: Po pierwsze –  duża wyobraźnia i otwartość na szybko zmieniające się trendy. Bycie na czasie w naszej branży to bardzo istotna kwestia, która sprawia, że projekty stają się coraz lepsze. Należy pamiętać, aby nie stać w miejscu. To, co było modne 10 lat wstecz, obecnie może być czymś zupełnie passé. Cały czas trzeba śledzić branżę, uczyć się nowych narzędzi, widzieć potrzebę ulepszania swoich umiejętności. Ważnymi cechami są także skrupulatność i spostrzegawczość. Projektant powinien umieć kojarzyć fakty i wyłapywać rzeczy, które już kiedyś gdzieś się pojawiły lub te, które wymagają szlifowania. Dbałość o detale, dostrzeganie inspiracji w otaczającym świecie i dążenie do perfekcji – są to szalenie istotne cechy w moim zawodzie. Należy robić wszystko, by praca, którą tworzymy była czymś unikalnym.

Projektant powinien być komunikatywny i empatyczny – umiejętności te niezbędne są do zrozumienia swojego odbiorcy. Nawiązywanie kontaktu z klientem jest kluczowe dla udanej współpracy. Osoba, która zamawia u nas projekt nie jest w dziedzinie grafiki specjalistą, zatem to nam powierza zadanie i oczekuje jasnego wytłumaczenia zagadnienia. Dobry grafik musi być osobą wielozadaniową, pracowitą i potrafić pracować pod presją czasu, a także mieć nieustanną chęć tworzenia. Praca projektanta jest niezwykle dynamiczna.

Komunikatywność, wrażliwość, wyczucie estetyczne – graficy to niezwykle utalentowani ludzie łączący wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin. Co jeszcze przydaje się w wykonywaniu Twojej pracy? Na czym polegają Twoje obowiązki?

Milena: Zadania grafika są bardzo zróżnicowane. Poczynając od prac przy projektach DTP (czyli do druku), po tworzenie wyglądu stron internetowych czy ilustracji. Ta dziedzina jest szeroka. Ważne jest, aby wiedzieć w czym jest się dobrym i jakie umiejętności chce się rozwijać. Czy będzie to rysunek, projektowanie 3D, czy 2D. Moja praca na co dzień polega na przygotowywaniu wyglądu stron internetowych dbam o to, by produkt wzbudzał pozytywne odczucia w ludziach, którzy z niego korzystają. Oprócz tego przygotowuję również różne projekty do druku.

Czy zdolności artystyczne przydają się w pracy grafika?

Milena: Wielu osobom wydaje się, że to, co kreuje się przy użyciu komputera nie jest sztuką, jednak aby stworzyć coś interesującego potrzebny jest oryginalny pomysł oraz umiejętność kreatywnego tworzenia. Zdolności artystyczne są zatem niezbędne w tym zawodzie. Trzeba posiadać coś więcej, niż wiedzę z zakresu obsługi programów graficznych. Znajomość narzędzi do projektowania to tylko jeden (oczywiście istotny) krok do rozpoczęcia pracy w zawodzie grafika. Tworzenia podstawowych grafik można nauczyć się samodzielnie z pomocą tutoriali czy kursów online – lecz, aby stać się prawdziwym projektantem potrzeba znacznie więcej.

Dobrze, jeśli zatem jesteśmy już pewni, że grafika komputerowa to nasza pasja i marzymy o pracy w zawodzie projektanta ,,z prawdziwego zdarzenia’’, to jaką uczelnie powinniśmy wybrać?

Milena: Istnieje dość duży wybór uczelni, które posiadają w swojej ofercie studia z dziedziny projektowania graficznego. Zaczynając od Akademii Sztuk Pięknych, przez kursy internetowe, aż po uczelnie niepubliczne. Warto poświęcić trochę czasu na porównanie ich programów nauczania, ponieważ różnice między poszczególnymi szkołami są duże. Jedne większy nacisk kładą na sztukę, a inne na marketing, naukę programów i szlifowanie umiejętności praktycznych. Bardzo ważne jest także zaplecze oraz to, jak wyposażona jest szkoła i jakie stwarza możliwości rozwoju. Tradycja szkoły i duże doświadczenie kadry dydaktycznej mogą dać nam obraz tego, że dane miejsce doskonale radzi sobie na konkurencyjnym rynku. Ważnym aspektem jest również wysokość czesnego – pamiętajmy jednak, że studia to inwestycja, która będzie zwracała się przez lata. Kierunki związane z grafiką nie należą do najtańszych i to także trzeba wziąć pod uwagę. Opłaty na większości niepublicznych uczelniach oscylują w granicach 6-8 tys. za rok.

Przed podjęciem decyzji, należy zadać sobie pytanie – w czym właściwie jestem dobry? Czy łatwiej przychodzi mi rysowanie, rzeźbienie czy projektowanie DTP, a może web designu? Studia mają służyć nie tylko przygotowaniu do podjęcia zawodu, lecz także poszerzeniu horyzontów, dlatego trzeba spojrzeć na sprawę szerzej i nie zniechęcać się, jeśli w programie nauczania grafiki komputerowej zobaczymy historię sztuki czy malarstwo. Jest to kierunek bardzo rozległy i aby zdobywać szczyty, i tworzyć ciekawe rzeczy trzeba mieć bardzo otwarty umysł – chłonąć informacje z różnych dziedzin. Nigdy nie wiemy, co może stać się inspiracją do nowego projektu, więc musimy mieć skąd ją czerpać.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – czy studia przydały Ci się w rozwijaniu kariery?

Milena: Lata spędzone na uczelni należy traktować bardziej jako okazję do stworzenia sobie możliwości. Dzięki studiowaniu odkryłam obszary, których odnalezienie bez podjęcia nauki byłoby trudne lub całkowicie niemożliwe. Studia pozwoliły mi poszerzyć horyzonty o nowe rzeczy oraz dały możliwość poznania wielu osób, które pracują w branży graficznej i nie tylko. Miałam okazję tworzyć różne projekty z zakresu grafiki użytkowej, np. opakowania, logotypy, branding, księgę znaku, publikacje internetowe, animacje czy grafikę 3D pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Bez studiów byłoby o wiele trudniej dotrzeć bezpośrednio do osób, które odnoszą sukcesy w tej dziedzinie.

Zanim rozpoczęłam studia byłam pełna obaw, szczególnie gdy w rozkładzie zajęć zobaczyłam takie przedmioty jak: malarstwo, rysunek perspektywiczny, grafikę warsztatową czy historię sztuki. Wydawało mi się, że nie dam rady, bo nigdy wcześniej nie widziałam w sobie talentu plastycznego. Szybko okazało się, że jestem w błędzie. Dzięki takim przedmiotom poruszyłam swoją wyobraźnię i trochę inaczej spojrzałam na niektóre sprawy związane z szeroko pojętą grafiką użytkową. Nie warto zatem zrażać się do rzeczy, których nigdy nie wypróbowaliśmy. Studia graficzne są dobrym czasem pełnym rozmaitych okazji na rozwijanie swoich umiejętności i łatwiejszego wejścia w świat grafiki.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Wszystkich, którzy interesują się grafiką komputerową zachęcamy do rozwijania się w tej niezwykle inspirującej dziedzinie.

Czy myślicie, że grafik komputerowy to zawód przyszłości? A może macie doświadczenia w pracy na tym stanowisku?