W pierwszej części naszego artykułu mogliście poznać dziewięć najczęściej popełnianych błędów w procesie rekrutacji, a wśród nich m.in.:

  1. Nieprecyzyjny opis stanowiska
  2. Poleganie wyłącznie na wywiadzie
  3. Brak rekrutacji w oparciu o wartości firmy
  4. Gwałtowny proces

Poniżej kolejnych dziewięć błędów, których powinieneś unikać, aby zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata dla Twojej organizacji:

 

10. Brak odpowiedniego „sprzedania” firmy

xMusisz zadbać o atrakcyjny opis swoje  j organizacji w treści publikowanego ogłoszenia o pracę. To być może pierwszy i jedyny moment, kiedy kandydat styka się z Twoją firmą, więc powinien poznać kilka najważniejszych faktów na jej temat oraz atuty, które wyróżniają ją na rynku.

11. Nie wykorzystujesz właściwych narzędzi

xAby usprawnić proces rekrutacji i zapewnić doskonałą komunikację i zarządzania relacjami z kandydatami do pracy warto korzystać z dostosowanego systemu śledzenia aplikacji, który umożliwia mobilną obsługę potrzeb rekrutacyjnych. Warto zatem zainwestować w sprawny ATS, dla poprawy jakości pracy.

12. Niedostosowane ogłoszenie o pracę

xPamiętaj, aby dostosować treść i styl ogłoszenia do grupy odbiorczej, w którym poszukujesz specjalisty. Każde pokolenie kieruje się innymi wartościami i prezentuje odmienne oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy. Warto je poznać i wykorzystać tę wiedzę do zbudowania treści dostosowanej do tych oczekiwań.

13. Zbyt długi proces rekrutacji

xCzas jest cenny i żadnej firmy nie stać na marnowanie go. Ponadto, gdy proces trwa zbyt długo, najlepsi kandydaci znikają z rynku lub otrzymują ofertę od innych organizacji, które są w stanie działać szybciej. Dobrze zaplanowany proces rekrutacyjny to gwarancja szybkiego sukcesu!

14. Brak współpracy z kandydatami

xZdecydowana większość kandydatów ubiegających się o pracę twierdzi, że nie otrzymuje żadnej komunikacji ze strony firmy po złożeniu swojej aplikacji. Brak współpracy z kandydatami skutkuje nie tylko ich frustracją, ale także pozostawieniem po sobie złego wrażenia. Utrzymuj stały kontakt z kandydatami na każdym etapie, tak aby nie tracili zainteresowania Twoją ofertą. Dbasz w ten sposób nie tylko o wzajemne relacje, ale również o markę pracodawcy!

15. Brak udziału managerów w procesie

xZwykle, gdy dział HR lub rekruterzy pracują w izolacji, nie współpracując wystarczająco ściśle z menedżerami w zakresie rzeczywistych obowiązków, oczekiwań i  preferencji dotyczących kandydata sprawia to, że ​​proces rekrutacji nie tylko jest bardziej chaotyczny i dłuższy, ale spada również jego skuteczność. Ważne jest, aby manager zespołu, do którego rekrutujesz podejmował, ostateczną decyzję w zakresie wyboru kandydata, z którym będzie bezpośrednio współpracował, ponieważ to on zna swój zespół najlepiej.

16. Brak informacji zwrotnej od kandydatów

xNajczęściej osoby rekrutujące unikają zbierania informacji zwrotnych od kandydatów, zwłaszcza tych, których odrzucili. Ponieważ uważają, że informacje zwrotne od nich zawsze będą negatywne lub bezużyteczne. To nie prawda. Informacje zwrotne od kandydatów są niezwykle ważne, ponieważ mogą zawierać sugestie dotyczące usprawnienia procesu rekrutacji.

17. Podejmowanie decyzji jedynie na podstawie przeczucia

xWielu rekruterów podejmuje decyzje o skierowaniu kandydata do kolejnego etapu na podstawie przeczucia i o ile intuicja nie jest niczym złym, o tyle kierowanie się jedynie nią jest nie tylko stronnicze, ale również mało profesjonalne. Warto by decyzja była podejmowana w pierwszej kolejności za sprawą oceny kompetencji i doświadczenia kandydatów, a nie subiektywnego odczucia.

18. Oczekiwanie zbyt wiele i zbyt szybko od nowego pracownika

xZazwyczaj nowy pracownik potrzebuje około trzech miesięcy, aby w pełni zintegrować się z zespołem i zacząć przynosić wymierne rezultaty swojej pracy. Podczas Onboardingu poinformuj go, że może zadawać pytania i zasięgać porady. Ważne jest również pierwsze kilka tygodni, aby pomóc nowemu pracownikowi w zapoznaniu się z celami organizacji i zespołu.

 

 

Popełnianie błędów w procesie rekrutacji może zdarzyć się każdemu, ale można ich łatwo uniknąć, wkładając w to trochę więcej wysiłku. Gdy zdasz sobie z nich sprawę, możesz opracować strategie unikania pomyłek i usprawnić swoje działania. Zwiększysz tym samym szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata dla Twojej organizacji. Trzymamy za Ciebie kciuki!