Reklama

Jak sprawdzić PIT za 2019 rok przez internet?

Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych stało się łatwe jak nigdy wcześniej. Zastanawiasz się, jak sprawdzić PIT za 2019 rok? Wystarczy internet i profil zaufany, ponieważ w tym roku nasze zeznania zostały przygotowane przez urzędy skarbowe.

Świnka skarbonka, długopis, dokumenty, okulary i kalkulator na żółtym tle
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_133628465_koncepcja-p%C5%82atno%C5%9Bci-podatk%C3%B3w-dokumenty-finansowe-kalkulator-skarbonka-na-%C5%BC%C3%B3%C5%82tym-tle-widok-z.html

[News archiwalny]

Jeszcze do nie tak dawna rozliczenie podatku dochodowego stanowiło nie lada wyzwanie. Trzeba było więcej czasu, sił i osób zaangażować w ten proces. Jednak stale wdrażana w coraz to więcej obszarów życia digitalizacja i automatyzacja spraw urzędowych znacząco ułatwiła sprawdzanie PIT. Jak sytuacja wygląda w 2019 roku?

Usługa Twój e-PIT. Jak się zalogować?

Jeszcze nie tak dawno temu wiele osób kojarzyło wiosnę z niekończącymi się kolejkami do urzędów skarbowych. Pod koniec kwietnia cały naród ruszał pod okienka urzędów, aby rozliczyć się z dochodów za poprzedni rok. W 2020 roku sytuacja uległa diametralnej zmianie – wszystko dzięki usłudze e-PIT, która ułatwiła życie wszystkim ludziom zastanawiającym się, jak sprawdzić PIT. Od tej pory to Urząd Skarbowy wypełnia formularz podatnika, udostępniając elektroniczną wersję na stronie internetowej podatki.gov.pl. Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT, wystarczy posiadać profil zaufany albo numer PESEL i rozliczenia podatkowe z poprzednich lat. 

Jak sprawdzić PIT przez bank?

Pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej przystępny i zajmuje dużo mniej czasu. Profil zaufany to logowanie w systemie podatkowym z wykorzystaniem danych swojego konta bankowego. Po wejściu na stronę internetową podatki.gov.pl zostaniesz przekierowany na adres logowania do banku. Operacja jest całkowicie bezpieczna i zajmuje dosłownie kilka minut. 

Sprawdź: Podatek dochodowy do 26. roku życia. Czym jest zerowy PIT dla młodych?

Logowanie do e-PIT bez profilu zaufanego

To w dalszym ciągu prosta, lecz nieco bardziej czasochłonna operacja. Aby zalogować się bez profilu zaufanego będzie Ci potrzebne rozliczenie za 2018. rok, numer PESEL, a także rozliczenie PIT za 2019. rok nadesłane przez pracodawcę. Formularz logowania będzie wymagał przedstawienie kilku danych z ubiegłorocznego rozliczenia i wpisanie numeru PESEL podatnika.

Jak sprawdzić PIT w internecie?

Po zalogowaniu się do portalu podatkowego otrzymasz wgląd do wcześniej przygotowanej deklaracji za 2019 rok. Warto pamiętać, że to na Tobie ciąży obowiązek sprawdzenia danych z formularzem PIT-11 nadesłanym przez pracodawcę. Usługa Twój e-PIT daje możliwość zmiany danych, dodawania ulg podatkowych i wyboru fundacji, która otrzyma 1% podatku.

Poprawki można nanosić także w stosunku do numeru konta przeznaczonego do otrzymania zwrotu podatku i adresu. Deklaracja jest wypełniona w formie indywidualnego rozliczenia, dlatego w przypadku formularza składanego wraz z małżonkiem trzeba samodzielnie wprowadzić zmiany.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

Profil zaufany to tylko rozliczanie PIT-36 i PIT-37?

Ułatwienia związane z logowaniem za pomocą konta bankowego to nie tylko rozliczanie PIT przez internet. Profil zaufany to także bezproblemowe logowanie do Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), zgłoszenie kupna bądź sprzedaży pojazdu, składanie wniosku o 500+ oraz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.

Sprawdź też: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Jak sprawdzić PIT za 2019 rok – zatwierdzenie bądź odrzucenie

W przypadku gotowej deklaracji udostępnianej na platformie Twój e-PIT można:

  • zatwierdzić wypełnioną przez Urząd Skarbowy deklarację i przesłać dalej jednym kliknięciem
  • odrzucić przygotowaną deklarację i wypełnić ją samemu od początku do końca
  • nie zrobić nic – wtedy deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana po upływie czasu przeznaczonego na rozliczanie PIT

Ważne! W związku z epidemią koronawirusa rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych przedłużono o miesiąc – do 31 maja 2020 roku.

Może Cię zainteresuje: PIT-36 – czym różni się od PIT-37 i kto może go rozliczyć?

Oceń artykuł
2.3/5 (3)