Reklama

PIT-36 – czym różni się od PIT-37 i kto może go rozliczyć?

Wiosna to moment, w którym przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe… i trzeba rozliczyć podatek. Dla wielu osób rozliczenie deklaracji PIT-36 oznacza przykrą powinność oddania części pieniędzy fiskusowi. Dowiedz się, kto może go rozliczyć i jakie przysługują Ci ulgi.

Dokumenty, kalkulator i skarbonka
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117973024_finanse-dokumentuj%C4%85-cyfrowe-wykresy-finans%C3%B3w-z-rachunkowo%C5%9Bci%C4%85-finansowania-diagram%C3%B3w-sieci.html

W Polskim prawie podatkowym jest wiele przepisów, które są niejasne dla obywateli, którzy nie są biegli w finansach. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ocenę polskiego systemu podatkowego, jako skomplikowanego. Chodzimy zatem do specjalistów od księgowości, którzy dopełniają wszelkich formalności podatkowych w naszym imieniu. Jedną z kwestii, która zastanawia obywateli, jest wybór właściwego formularza do złożenia deklaracji podatkowej.

Czym jest PIT?

Płacenie podatków jest przykrym obowiązkiem każdej osoby prawnej lub fizycznej, która w poprzednim roku podatkowym osiągnęła przychody. Wysokość podatku zależy od wysokości przychodów, przysługujących ulg oraz poniesionych kosztów. PIT-36 jest jednym z wielu formularzy, z których pomocą możesz rozliczyć się ze skarbem państwa.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, jakie podmioty są zobowiązane do rozliczania PIT-u:

  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą
  • osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie
  • emeryci i renciści
  • wspólnicy spółek osobowych i spółek cywilnych

Pamiętaj! Zazwyczaj deklaracje podatkowe trzeba złożyć do 30 kwietnia. Jednak w związku z epidemią koronawirusa przedłużono termin do 31 maja. Obecne zmiany zakładają automatyczne uznanie “czynnego żalu” w związku z opóźnieniem rozliczenia PIT-u.

Kto rozlicza PIT-36, a kto PIT-37?

Najbardziej popularny PIT-37 jest przeznaczony dla osób zatrudnionych, które uzyskują i rozliczają przychody tylko za pośrednictwem płatników. Co oznacza, że nie mają wielu źródeł dochodów, a ich zaliczki na podatek odbiera i oblicza pracodawca.

PIT-36 to rozwiązanie dla osób, które, chociaż część swoich przychodów osiągnęły bez pośrednictwa płatnika. To znaczy, że dotyczy głównie podatników posiadających małe firmy, rozliczających się według skali podatkowej, którzy samodzielnie wpłacili zaliczkę na podatek dochodowy.

Reasumując, jeżeli np. pracujesz tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę i to pracodawca oblicza zaliczki na podatek, obowiązuje Cię deklaracja PIT-37. Jeżeli osiągasz dochód, chociaż w małej części zdobyty bez pośrednictwa pracodawcy – np. prowadząc jednoosobową firmę, rozlicz podatek za pomocą formularza PIT-36.

PIT-36 – ulgi w deklaracji podatkowej

Warto pamiętać o tym, że ustawa o PIT określa szereg ulg i odliczeń, dzięki którym możesz zmniejszyć wielkość podatku do zapłacenia, a nawet otrzymać jego zwrot. PIT-36 nie stanowi wyjątku i pozwala na zmniejszenie kwoty do zapłaty.

Jakie ulgi są najbardziej popularne?

  • ulga z tytułu krwiodawstwa (130 złotych za litr krwi) maksymalnie w wysokości 6% dochodu
  • rehabilitacyjna
  • prorodzinna
  • ulga na internet

Sprawdź też: CIT-8, czyli podatek dochodowy od osób prawnych

Jak złożyć deklarację PIT-36?

Od jakiegoś czasu rozliczenie PIT-u stało się dużo prostsze. Wszystko dzięki możliwości otrzymania rozliczenia za pomocą usługi Twój e-PIT. Dzięki temu wystarczy zalogować się na stronie internetowej usługi za pomocą danych logowania do konta bankowego (tzw. Profil Zaufany) i zaakceptować bądź zmienić deklarację przygotowaną przez Urząd Skarbowy. 

W przypadku utrudnionego dostępu do internetu PIT można rozliczyć: 

  • wysyłając go listem poleconym
  • w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca zameldowania

 

Przeczytaj: PIT – jak go rozliczyć w 2020 roku?

Oceń artykuł
3/5 (2)