Reklama

Testy IQ – czy warto im wierzyć?

W internecie istnieje wiele stron, które udostępniają darmowe testy IQ. Mają one stwierdzić, jak wysoki jest nasz iloraz inteligencji. Jednak czy są one wiarygodne oraz czy wynik ma tak naprawdę znaczenie?

test iq

Test IQ – co to jest?

Inteligencja to zdolność logicznego myślenia oraz rozumienia otaczającego nas świata, a także umiejętność poprawnego wykonywania zadań oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Test IQ w wersji liczbowej określa iloraz naszej inteligencji.

Skrót IQ oznacza “intelligence quotient”, w polskim tłumaczeniu “iloraz inteligencji”. IQ zostało stworzone przez francuskiego psychologa Alfreda Bineta oraz lekarza Teodora Simona, którzy w 1905 roku udostępnili światu pierwszy test IQ dla dzieci, badając ich intelektualność na podstawie zadań o różnych poziomach trudności. Z biegiem czasu amerykański psycholog David Wechsler opracował test na inteligencję także dla osób dorosłych. Nosił on nazwę WAIS, czyli Wechsler Adult Intelligence Scale.

Wartości testu IQ

Test na inteligencję posiada wartość liczbową, która określa wysokość inteligencji badanego. Według niej wynik sięgający ponad 132 wykazuje iloraz bardzo wysokiej inteligencji, a wartość wahająca się pomiędzy 80 a 120 przypada na osobę o przeciętnym, ponadprzeciętnym lub niżej niż przeciętnym ilorazie inteligencji. W przypadku cyfry 70 lub poniżej występuje upośledzenie umysłowe.

Test na inteligencję – czy warto mu wierzyć?

W internecie jest wiele stron, na których istnieje bezpłatna możliwość zrobienia testu IQ. Pamiętajmy jednak, iż wynik, który otrzymamy, często bywa niezgodny z rzeczywistością. Internetowe testy IQ służą bardziej do zabawy, niż poważnego testu na inteligencję. Jeśli zależy Ci na wykonaniu takiego badania, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi, a wynik skonsultować z lekarzem specjalistą, na przykład z psychologiem.

Iloraz inteligencji nie świadczy o naszych zdolnościach intelektualnych. Jeśli więc otrzymamy wynik nie taki, jaki byśmy chcieli, nie musimy się zrażać. Istnieje wiele kwestii, które determinują nad ilorazem, często w większości niemiarodajnym do tego, jacy naprawdę jesteśmy. Świetnym przykładem jest współzałożyciel firmy Apple – Steve Jobs, który po wykonaniu testu na inteligencję otrzymał wynik 86, czyli bardzo bliski upośledzenia umysłowego.

Oceń artykuł
2.2/5 (10)