Reklama

Urlop ojcowski – jakie są zasady jego przyznawania?

Urlop ojcowski przyznawany jest na okres dwóch tygodni. Sprawdź, na jakich zasadach funkcjonuje, ile można otrzymać oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o urlop ojcowski.

urlop ojcowski

Dzieci są przyszłością każdego kraju, dlatego tak ważne jest ich wychowanie. Z tego względu rodzice mogą liczyć na szereg przywilejów. Należy im się urlop rodzicielski, becikowe, czy zasiłek rodzinny. Matce przysługuje urlop macierzyński, a ojcu tacierzyński i ojcowski. Na jakich zasadach przebiega udzielenie urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski – komu się należy?

Każdemu ubezpieczonemu ojcu nowo narodzonego lub przysposobionego dziecka (lub dzieci), który ma zamiar zająć się jego wychowaniem, należy się urlop ojcowski. ZUS wypłaca to świadczenie po złożeniu wniosku osobiście lub przez ZUS PUE.  Prawo do udzielenia urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem niezależnym od uprawnień matki dziecka. To znaczy, że nie ma znaczenia czy matka również pobiera zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego. W czasie urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi zasiłek macierzyński – przez okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni.

Urlop ojcowski przysługuje również w sytuacji, kiedy ojciec dziecka nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego lub jest on z nią rozwiedziony.

Urlop ojcowski – ile dni wolnych przysługuje?

Ile dni może trwać urlop ojcowski? Zgodnie z art. 182 [3] Kodeksu pracy, urlop ojcowski przysługuje przez okres 2 tygodni. Może być wykorzystany jednorazowo lub nie więcej niż w dwóch częściach, nie krótszych niż 7 dni. To znaczy, że pracownik ma do wyboru:

  • Jeden urlop ojca trwający ciągiem dwa tygodnie
  • Jeden urlop ojcowski w dwóch częściach, po jednym tygodniu

Pracownik ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego nie dłużej niż:

  • Do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia

albo

  • Do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia

Urlop ojcowski – wynagrodzenie

W czasie trwania urlopu ojcowskiego, rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński z ZUS. Zasiłek wynosi wówczas 100% wymiaru podstawy. Za podstawę uznaje się natomiast średnią zarobków ojca, jakie uzyskał w czasie ostatniego roku. Jeśli zatem rodzic otrzymuje stałe wynagrodzenie, to zasiłek wyniesie taką samą wysokość jak pensja.

Urlop ojcowski a ochrona pracownika

Pracownik będący na urlopie ojcowskim posiada taką samą ochronę prawną (art. 177 Kodeksu pracy) co kobieta w ciąży i matka dziecka przebywająca na urlopie macierzyńskim. To znaczy, że pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na stanowisku, na którym pełnił on swoje obowiązki przed urlopem ojcowskim. Jednak jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca musi zapewnić pracownikowi stanowisko, które jest równorzędne z wcześniejszym lub inne, które odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym i poprzednim wynagrodzeniu za pracę.

Urlop ojcowski – wniosek

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego musi zostać sporządzony w formie pisemnej. Obowiązkiem pracownika starającego się o takie dni wolne jest złożenie dokumentu w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu.

Pamiętaj! Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika we wskazanym przez niego terminie. Wniosek powinien jednak spełniać wszystkie warunki formalne niezbędne do jego przyznania.

We wniosku o urlop dla ojca powinno znajdować się imię i nazwisko pracownika oraz planowany termin urlopu całościowego lub jego części.

Urlop ojcowski: dokumenty

Według art. 21 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 8 grudnia 2015 roku do wniosku o urlop powinno dołączyć się następujące dokumenty:

  • Skrócony odpis lub kopia aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci)
  • Kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione
  • Oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko, czy korzystał już z urlopu ojcowskiego albo jego części
  • Kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, tylko w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego – przykład

……………………………………………
(miejscowość i data)

……………………………………………………
(imię i nazwisko pracownika)
…………………………………………………...
(adres pracownika)

…………………………………………………..
(nazwa pracodawcy)
…………………………………………………..
(adres pracodawcy)

 

Wniosek o urlop ojcowski

 

Zgodnie z art. 1823 § 2 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego/części  urlopu ojcowskiego w wymiarze ………….. tygodnia/tygodni na okres od ……………………………….. do …………………………………….. w związku z urodzeniem się córki/syna ……………………………………………. w dniu ………………………………………

 

…………………………………………………………………………….
(imię, nazwisko pracownika i podpis)

Załączniki:

1.

2.

3.

 

Oceń artykuł
4.3/5 (6)