Reklama

List intencyjny – kiedy warto go podpisać?

Jeśli przechodzisz z jednej pracy do drugiej, skorzystaj z pewnej formy zabezpieczenia zawartej pomiędzy Tobą a nowym pracodawcą. Sprawdź, na czym polega list intencyjny.

List intencyjny - długopis w notatniku

List intencyjny to deklaracja zatrudnienia zawarta pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, który nadal może być związany umową ze swoim poprzednim pracodawcą. Opiera się na obustronnym oświadczeniu woli dotyczącej przyszłej definitywnej umowy, na podstawie której osoba ta miałaby zostać zatrudniona.

List intencyjny – co to jest?

List intencyjny o współpracy możne przybierać formę pisemną jak i elektroniczną. Treść dokumentu, oprócz powyżej wymienionej kwestii, obejmuje również szczegółowy opis celów, planów i konkretnych działań przyszłego projektu, a także wstępne negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia. Zostaje on zawarty w momencie osiągnięcia jednoznacznego porozumienia i chęci zaangażowania się obu stron do dalszej współpracy. Pamiętajmy jednak, aby list intencyjny nie mylić z umową przedwstępną.

List intencyjny – praca

List intencyjny to sposób na okazanie pracownikowi zainteresowania jego kandydaturą. Jest to także efekt negocjacji warunków ewentualnego zatrudnienia w przyszłości. List intencyjny nie działa w taki sposób, jak umowa cywilnoprawna, a zatem wcale do niczego nie zobowiązuje. Choć po jego podpisaniu wydaje nam się, że możemy już czuć się pewnie, to nie daje on gwarancji zatrudnienia ani pozyskania pracownika. List intencyjny nie ma charakteru ani umowy o pracę, ani umowy przedwstępnej.

List intencyjny deklaruje zamiary zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jest to forma okazania swojej woli do zawarcia umowy, a nie zawarcie umowy.

List intencyjny – co powinien zawierać?

List intencyjny powinien zawierać te informacje, które są istotne z punktu widzenia obu stron umowy. Zatem w przypadku umowy o pracę warto posiłkować się wytycznymi ujętymi w art. 29 Kodeksu pracy. Przepis wymienia elementy, jakie powinna zawrzeć umowa o pracę. Są to kluczowe warunki zatrudnienia, a zatem wspólny list intencyjny mógłby je wcześniej przedstawiać.

  • Datę rozpoczęcia oznaczonych prac
  • Nazwę stanowiska i jego zakres obowiązków
  • Długość trwania okresu próbnego i warunków, na podstawie których miałby obowiązywać
  • Rodzaju definitywnej umowy oraz wymiar etatu pracy
  • Zasady przestrzegania warunków pracy oraz przyszłych obowiązków
  • Wysokość wynagrodzenia plus premie, benefity pozapłacowe i inne

Co następuje w przypadku naruszenia postanowień zawartych w liście intencyjnym?

List intencyjny nie jest podparty na żadnej podstawie prawnej, wobec której pracodawca czy pracownik jest zobligowany do ścisłego trzymania się spisanych w nim ustaleń prowadzonych do ostatecznego podpisania w przyszłości umowy. Jeśli jedna lub druga strona wycofa się ze swojej decyzji, to nie wynikają z tego żadne konsekwencje prawne dopuszczające do wdrożenia jakichkolwiek zaskarżeń.

Jeśli po podpisaniu listu intencyjnego w międzyczasie otrzymałeś lepszą ofertę pracy, to koniecznie poinformuj o tym swojego przyszłego pracodawcę. Pamiętaj, że nie może on zmusić Cię do odrzucenia innej propozycji, która według Ciebie jest korzystniejsza. Decyzja leży tylko i wyłącznie w Twoich rękach. Niestety, w takim wypadku musisz liczyć się z niemiłymi konsekwencjami ze strony pracodawcy, który na pewno nie będzie zadowolony z Twojego wyboru. Jednak nie mogą one dotyczyć żadnych sankcji prawnych. W przypadku takiej sytuacji zawsze bądź uprzejmy i z pokorą oraz szacunkiem przekaż mu informację na temat powodów Twojej decyzji. Staraj się mimo wszystko pozostawić po sobie dobre wrażenie.

List intencyjny: konsekwencje

W liście intencyjnym można zawrzeć informacje na temat konsekwencji działania w złej wierze. Jeśli dojdzie do podpisania listu intencyjnego, a strona w dalszym ciągu prowadzi negocjacje z konkurencją drugiej ze stron, to może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej ze względu naruszenia interesu umowy. Takie działanie może się skończyć odszkodowaniem w postaci naprawienia szkody poniesionej przez drugą stronę.

Jak napisać list intencyjny?

Żaden akt prawny nie reguluje istnienia listu intencyjnego. Orzecznictwo sądów również nie daje podstaw do uznania listu intencyjnego za dokument wiążący strony. Dlatego też z listem intencyjnym możemy się spotkać rzadko. Jest to raczej instytucja stosowana przez osoby i organizacje, które lubią pracować w sposób schematyczny i zorganizowany. List intencyjny (deklaracja współpracy) nie mówi nam o tym, co będzie miało miejsce, lecz co może mieć miejsce, jeśli dojdzie do współpracy. Należy się jednak kierować ogólnymi zasadami, działania w dobrej wierze i w obopólnym zaufaniu. Sporządzając list intencyjny, trzeba także zachować ostrożność. Jeśli dokument będzie sporządzony w taki sposób, że będzie nosił znamiona umowy, wówczas staje się dokumentem zobowiązującym strony do działania. W liście intencyjnym chodzi o to, aby jedna ze stron wyraziła swoją wolę, a druga na nią przystała. Zatem list należy dostarczyć do drugiej osoby, która go podpisze.

List intencyjny – wzór

Przede wszystkim liście intencyjnym należy wyrazić swoją wolę i gotowość do dalszego prowadzenia negocjacji w sprawie uzgodnionych postanowień. Pobierz list intencyjny – praca (wzór) lub skopiuj treść poniżej do edytora tekstu.


……………………………..

(miejscowość, data)

List intencyjny

List intencyjny w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy

………………………………………………………………………………………………

a

……………………….…………………………………………………..…………………

 

§1

Na podstawie niniejszego listu intencyjnego strony deklarują zamiar podjęcia współpracy 

……….…………………………

§2

Strony oświadczają, że przystąpiły do negocjacji warunków podjęcia współpracy.

 

§3

Nawiązując do przeprowadzonej przez strony rozmowy, ustala się następujące warunki współpracy:

  • Stanowisko: ………………………………………………………………….
  • Rodzaj umowy: ………………………………………………………………
  • Wynagrodzenie: ..……………………………………………………………
  • Data rozpoczęcia współpracy ………………………………………………

§4

Niniejszy list intencyjny sporządzano w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

 

Zgadzam się na powyższe warunki zatrudnienia.

…………………………………

(podpis) 

…………………………………

(podpis) 


List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny nie jest tym samym co umowa przedwstępna. O umowie przedwstępnej mówi nam art. 389 kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem pierwszym jest to:

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Zatem, jak widać umowa przedwstępna zobowiązująca do zawarcia współpracy. Natomiast, jak już wyżej wspomniano, przepisy prawne nie regulują kwestii listu intencyjnego, dlatego też ten do niczego nie zobowiązuje.

Co daje list intencyjny?

List intencyjny jest w pewnym sensie propozycją współpracy na określonych warunkach. Sam w sobie daje możliwość zapoznania się z ofertą współpracy, jeszcze zanim ona nastąpi. Dokument może zostać zawarty przez wiele stron. Prawo do zawarcia listu mają również osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Dokument stanowi dopiero określenie szczegółów kontraktu. Wyraża zamiar w postaci szczegółowego opisu planów współpracy. Mimo że skutki prawne podpisania listu nie istnieją, jest on korzystnym dokumentem, który daje obu stronom w pewność wobec przyszłych działań. Zatem jeśli w międzyczasie trwania listu intencyjnego któraś ze stron otrzyma lepszą ofertę, może ją porównać z warunkami zawartymi w liście intencyjnym.

Oceń artykuł
3/5 (2)