Inflacja w Polsce – czy będzie jeszcze drożej? Jak wygląda aktualna statystyka?

Inflacja w Polsce pnie się do góry. Tak wskazują najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według niego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych z grudnia wzrósł o 0,8 % w porównaniu do wyników z listopada. Narodowy Banki Polski informuje, że już w pierwszym kwartale 2020 roku inflacja w Polsce osiągnie swój największy poziom. Przygotujmy się więc na ogromny wzrost cen żywności…

Inflacja

Inflacja w Polsce – jak wygląda prognoza na bieżący rok?

Za utrzymanie optymalnego wskaźnika inflacji w Polsce odpowiada Narodowy Bank Polski, który ma za zadanie ustabilizować poziom cen, równocześnie wspierając politykę gospodarczą Rządu. Według Rady Polityki Pieniężnej stały i najkorzystniejszy poziom inflacji w Polsce wynosi 2,5% z dozwolonym wskaźnikiem wahań +/- 1%.

Z najnowszych badań GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w grudniu 2019 roku 3,4% i niestety, jest to najwyższy wynik od 2012 roku. Niemiłych informacji ciąg dalszy… otóż już w pierwszym kwartale 2020 Narodowy Bank Polski przewidział dla nas jeszcze wyższe ceny towarów na rynku polskim.

Według tabeli szacunkowej opracowanej przez GUS, w 2018 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosił 1,1 %, a w grudniu 2019 roku – 3,4 %. Zobaczmy zatem jak drastycznie wzrosła stopa procentowa, wpływając jednocześnie na ceny żywności.

“-W najbliższych miesiącach inflacja CPI wzrośnie, osiągając swój maksymalny poziom w I kw. 2020 r. W kierunku wyższej inflacji cen konsumenta, w szczególności inflacji bazowej, będzie oddziaływać podwyższona w horyzoncie projekcji dynamika kosztów pracy oraz utrzymująca się w najbliższych kwartałach relatywnie silna presja popytowa i wysoka dynamika cen żywności. Od początku 2020 r. spodziewany jest przy tym wzrost inflacji cen energii zgodnie z przyjętym w projekcji założeniem o zakończeniu okresu zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych”.

Narodowy Bank PolskiRaport o Inflacji z listopada 2019 roku

Na stronie strefainwestorow.pl dowiadujemy się, iż dwa miesiące przed końcem 2019 roku podwyższono również akcyzę na alkohol oraz wyroby tytoniowe aż o 10 %, a Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował wyższe taryfy na prąd przeznaczony dla gospodarstw domowych. Dodatkowo zatwierdził także wszystkie taryfy PGNiG, PGE, Energa i ENEA.

Jakie prognozy inflacji w Polsce przewidywane są na 2020 rok?

Zdaniem analityków mBanku, już w pierwszym kwartale bieżącego roku inflacja w Polsce osiągnie wynik 4,5%, a ekonomiści z ING Bank Polska uważają, iż na tak znaczny wzrost wskaźnika miała wpływ drastyczna podwyżka płacy minimalnej od stycznia, która doprowadziła do podwyżek towarów handlowych w sklepach.

Co wpływa na wzrost inflacji w Polsce?

Czynniki, które mają wpływ na wzrostu inflacji to zmiana cen energii, ropy naftowej oraz innych surowców; a także spory handlowe mające negatywny wpływ na wymianę handlową. Z ostatnią kwestią najbardziej borykają się Chiny i Stany Zjednoczone, które w wyniku napięć w polityce handlowej w poprzednim roku, wprowadziły wysokie cła za transportowane towary.

Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, w bieżącym roku zauważymy spory wzrost cen prądu, nałożony na gospodarstwa domowe. Wynosi on 11,6 % rachunku dla wszystkich grup taryfowych. Przedsiębiorstwa również tego nie unikną.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora