Wyścig szczurów w pracy. Jak wygląda i jak go przetrwać?

Wyścig szczurów, niezdrowa i wyniszczająca rywalizacja, kiepska atmosfera w pracy… Jest ci to dobrze znane? Może jesteś ciekaw, jak uniknąć takiej sytuacji? Pogoń za sukcesem niesie ze sobą często bardzo szkodliwe konsekwencje. Sprawdź, jak wygląda wyścig szczurów i jak go przetrwać, aby nie dać się w niego wciągnąć. 

wyścig szczurów

Wyścig szczurów. Definicja

Wyścig szczurów to niezdrowa i bezwartościowa pogoń za sukcesem. Dotyczy zazwyczaj osób ze sfery biznesowej, gdzie ambicje czy kwestie finansowe biorą górę nad rozsądkiem i racjonalnym myśleniem.

Każdemu pracownikowi zależy na rozwoju i odnoszeniu coraz to lepszych wyników w pracy. Zdarza się jednak, że przez ambicje i wizję lepszego wynagrodzenia często pracujemy za dużo i zbyt intensywnie, przez co nasza efektywność spada do minimum. W sytuacji kryzysowej zaczynamy łapać się tych najgorszych rozwiązań, które doprowadzają nas do wyniszczającego wyścigu szczurów w pracy.

Przykładem takiej sytuacji może być branża handlowa, gdzie przedstawiciele za uzyskanie dobrych wyników w pracy otrzymują spore premie. Z racji tego często dochodzi do niezdrowej rywalizacji, gdzie jedna osoba podbiera klientów drugiej. Rodzi się wyścig szczurów, zabieganie o klientów, oszustwa i kłamstwa. Czym się to kończy? Niezdrową atmosferą w firmie, wypaleniem zawodowym oraz innymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Frustracja zawodowa. Czy da się temu zapobiec?

Wyścig szczurów. Co sprawia, że ludzie biorą w nim udział?

Czynniki, które mają wpływ na kształtujący się wyścig szczurów w pracy to na przykład niskie poczucie wartości u osób, które dopuszczają się tego typu zachowań chcących się w ten sposób dowartościować. Do tego dochodzą również wygórowane ambicje, chęć władzy i otrzymania większego wynagrodzenia oraz tak zwana “żądza” premii, będąca często główną motywacją do niezdrowej rywalizacji.

Kolejnym powodem wyścigu szczurów może być nieporozumienie, wynikające na przykład z zatrudnienia kilka osób na jednym stanowisku w tym samym czasie. Wszyscy mogą wtedy pomyśleć, że są dla siebie konkurencją i biorą udział w jakimś konkursie, który ostatecznie doprowadza do wyłonienia tego najlepszego pracownika, nawet wtedy, gdy zachowuje się nie fair wobec innych.

Wiele zależy również od lidera, który ma za zadanie odpowiednio zarządzać swoimi pracownikami. Jeśli do swojego zespołu wprowadza atmosferę ciągłego zagrożenia i nieufności, bardzo szybko może go zniszczyć.

Zen w wolnym czasie, czyli remedium na wyniszczający multitasking

Wyścig szczurów. Jak go przetrwać?

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, w związku z tym samodzielna walka z wyścigiem szczurów często nie przynosi żadnych oczekiwanych efektów, może wręcz mimowolnie wciągnąć nas w tę wyniszczającą batalię. Co więc zrobić? Jak go przetrwać? Przede wszystkim, trzeba skupić się na sobie, pracować we własnym tempie i robić to w miarę naszych możliwości najlepiej jak potrafimy. Nie dać się zmanipulować ani co najgorzej, pozwolić się zastraszać. Należy być pewnym siebie i swoich przekonać oraz pamiętać, że to tylko praca. Nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest najważniejsze, ponieważ to właśnie ono będzie mieć wpływ na efekty naszej pracy, a nie stres i ciągła presja, która ostatecznie doprowadzi nas do nerwicy czy wypalenia zawodowego.

Jeśli czujesz, że ktoś chce cię sprowokować lub wykorzystać, zgłoś taką sprawę do kierownictwa. To osoby, które powinny w miarę sprawnie zareagować i wytoczyć w tym kierunku odpowiednie kroki.

Sprawdź również: 

Wypalenie zawodowe. Jak się z tego uwolnić?

Oceń artykuł
4.3/5 (4)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora