Reklama

Matematyk – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Matematyk to osoba, która w filmach często przedstawiana jest jako genialny naukowiec. W życiu jednak częściej spotykamy matematyków, którzy uczą w szkołach, lub też osoby po studiach matematycznych, które wykorzystują swoją wiedze i umiejętności np. w pracy księgowego. Dowiedz się, kim jest matematyk, czym może się zajmować i jak wygląda jego praca. 

Matematyk trzymający książkę, z której wychodzą liczby i działania matematyczne
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_24920682_m%C5%82ody-naukowiec-trzymaj%C4%85cy-ksi%C4%85%C5%BCk%C4%99-wylatuje-z-r%C3%B3%C5%BCnych-koncepcji-kreatywno%C5%9Bci.html

Matematyk – kim jest?

To osoba wyróżniająca się umysłem ścisłym pozwalającym dokonywać precyzyjnych obliczeń czy analizować prawa matematyczne.

Matematyk – czym się zajmuje?

Obowiązki matematyka różnią się w zależności od wybranej przez niego specjalizacji. Może zostać nauczycielem i przekazywać wiedzę z zakresu wielu dziedzin (np. geometrii czy algebry) uczniom. W zakres obowiązków matematyka wchodzi też tworzenie analiz opartych na statystyce czy rachunku prawdopodobieństwa, kiedy jest zatrudniony np. w ośrodku badawczym, czy też tworzenie algorytmów i kodowanie z wykorzystaniem twierdzeń matematycznych, kiedy pracuje w branży informatycznej.

Matematyk – wymagania na stanowisku

Od matematyka wymaga się rozległej wiedzy z zakresu praw matematycznych. Osoby na tym stanowisku powinny wyróżniać się dokładnością i skrupulatnością czy gotowością do poszerzania i aktualizacji wiedzy, w przypadku wyboru branży informatycznej.

Matematyk – ile zarabia?

Wynagrodzenie różni się w zależności od obranej ścieżki zawodowej. Matematyk będący nauczycielem najczęściej musi liczyć się z mniejszymi zarobkami niż specjalista pracujący w branży IT czy finansowej.

Matematyk – jak nim zostać?

Aby zostać matematykiem, należy uzyskać tytuł inżyniera lub magistra z kierunkowych studiów wyższych, np. matematyka stosowana, komputerowa, w finansach itp.

Praca na stanowisku matematyka jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
2.7/5 (3)