Reklama

Ujemne oprocentowanie w dużym polskim banku – będzie trzeba dopłacać za trzymanie środków na koncie?

Wygląda na to, że już niedługo zaobserwujemy ujemne oprocentowanie w dużym polskim banku. Jeśli potwierdzą się doniesienia “Rzeczpospolitej” – klienci indywidualni firmy będą zmuszeni dopłacać za możliwość przechowywania pieniędzy na koncie. Czy to początek zmian? Polskie oddziały banków zaczną wprowadzać ujemne oprocentowanie?

ujemne oprocentowanie konta w jednym z banków

Pandemia koronawirusa zmieniła codzienne życie milionów Polaków. Powracające jak bumerang obostrzenia, problemy ze znalezieniem pracy i cięcia etatów sprawiły, że musimy mierzyć się z jeszcze większą ilością zmartwień. Wygląda na to, że pandemiczne zmiany dotkną także środków na kontach bankowych. “Rzeczpospolita” dotarła do informacji o możliwości wprowadzenia ujemnego oprocentowania w dużym polskim banku. To by oznaczało, że jego klienci, nie tylko przestaną zyskiwać na kontach oszczędnościowych, ale też będą musieli dopłacać za przechowywanie pieniędzy na koncie. Ujemne stopy procentowe w Niemczech i kilku innych europejskich państwach już funkcjonują. Czy czeka to także obywateli Polski?

Szukasz pracy? Praca w Łodzi jest na wyciągnięcie ręki!

Ujemne oprocentowanie konta w jednym z banków – już niedługo?

Ujemne oprocentowanie depozytowe w bankach to chleb powszedni wielu klientów biznesowych. Jeśli doniesienia “Rzeczpospolitej” okażą się prawdziwe, również klienci indywidualni będą musieli dopłacać za trzymanie pieniędzy na koncie w jednym z największych banków. W dobie pandemii Polacy nie są skłonni do zaciągania pożyczek i starają się odkładać pieniądze “na czarną godzinę”. Niższe dochody z oprocentowania kredytów rodzą pewne ryzyko bankructwa banku, które mogłoby być opłakane w skutkach. 

Nie wiadomo jeszcze, o jaki bank chodzi, jednak wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego sugerują, że do takich sytuacji może dochodzić coraz częściej. Czy polskie banki zaczną wprowadzać ujemne oprocentowania, tak, jak ich odpowiedniki w Niemczech?  

Ujemne oprocentowanie w dużym polskim banku to początek trendu?

Wydaje się, że obawy klientów i doniesienia “Rzeczpospolitej” mogą być zasadne. Na zorganizowanej konferencji prasowej, prezes NBP Adam Glapiński przekazał, że oczywiście dopuszcza wprowadzenie ujemnych stóp procentowych, które już teraz funkcjonują w całej Strefie Euro. Przypomnijmy, że obecnie główna stopa procentowa w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie (zaledwie 0,1%). Tylko w ubiegłym roku obniżano główną stopę procentową aż trzy razy (łącznie o 1,4%). Jeśli ujemne oprocentowanie konta w jednym z banków stanie się faktem, możemy stać się świadkami daleko idących zmian i znacznego odpływu pieniędzy z lokat bankowych.

Oceń artykuł
4/5 (4)