Reklama

Walka z luką płacową między kobietami a mężczyznami – KE wymusi pełną jawność wynagrodzeń?

Istniejąca luka płacowa między kobietami a mężczyznami nie jest tajemnicą. W związku z projektem nowej dyrektywy przedstawionym przez KE już niedługo może się to zmienić. Oprócz walki z luką płacową – pracodawców będzie obowiązywać jawność wynagrodzeń. Czy to dobrze? Kiedy zmiany mają wejść w życie?

luka płacowa między kobietami a mężczyznami

Unia Europejska zabiera się za walkę z luką płacową i brakiem przejrzystości w zarobkach poszczególnych grup pracowników. Pracodawcy będą musieli publikować wysokość pensji już w samym ogłoszeniu o pracę lub przed rozmową kwalifikacyjną. Oprócz tego w każdej firmie będzie trzeba stosować pełną jawność wynagrodzeń. Pracodawcy zostaną zmuszeni do zaakceptowania prośby o udostępnienie siatki zarobków na podobnych stanowiskach. Warto dodać, że taka siatka wynagrodzeń zostanie podzielona ze względu na płeć i rodzaj obowiązków. W ten sposób Komisja Europejska planuje przeprowadzić walkę z nierównościami płacowymi między kobietami a mężczyznami i pokonać seksizm w pracy. Kiedy luka płacowa przestanie być legalna? Czy obowiązek podawania wysokości pensji nie godzi w prywatność zatrudnionych?

Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!  

Luka płacowa – nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami zniesione?

Z danych przedstawionych przez Eurostat wynika, że luka płacowa między kobietami a mężczyznami w Unii Europejskiej wynosi prawie 15% (na korzyść mężczyzn). Największe firmy będą zobligowane do publikowania raportów płacowych dotyczących różnic w zarobkach między kobietami a mężczyznami. Każdy pracownik będzie mógł się ubiegać o przedstawienie firmowej siatki płac wszystkich osób zatrudnionych na podobnym stanowisku. Z jednej strony to postawa godna pochwały, ponieważ nie istnieje racjonalne wytłumaczenie, dlaczego kobiety zarabiają mniej, wykonując te same obowiązki. Z drugiej zaś, obserwatorzy zaznaczają, że zmiana dotycząca jawności wynagrodzeń może rodzić wiele problemów. Jakich? 

Nie tylko luka płacowa. Jawność wynagrodzeń już podczas rekrutacji?

Luka płacowa to bezsprzecznie zjawisko, z którym należy walczyć. Zarobki np. kobiety w IT, nie powinny odbiegać od zarobków mężczyzny z podobnym doświadczeniem, który wykonuje te same obowiązki, w tej samej firmie. Odpowiednie regulacje, zabraniające ustalania wynagrodzeń ze względu na płeć – powinny wejść w życie jak najszybciej. Obserwatorzy zaznaczają, że zmiany prawne zaproponowane przez Komisję Europejską to krok w dobrym kierunku, jednak już teraz rodzą wiele problemów. 

Podstawowym problemem jest pełna jawność wynagrodzeń na poziomie rekrutacji i wewnątrz firmy. Udostępnianie pracownikom zarobków wszystkich osób wykonujących te same obowiązki, może godzić w prywatność zatrudnionych. Taka zmiana wzbudzi na pewno wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród osób, które nie chcą udostępniać swoich zarobków innym współpracownikom.

Kolejnym problemem może być naruszenie tzw. tajemnicy przedsiębiorstwa. Obowiązek udostępniania zarobków na danym stanowisku już podczas rozmowy kwalifikacyjnej rodzi wątpliwości co do bezpieczeństwa danych firmy. Konkurencja może wykorzystywać nowe przepisy, jako sposób na pozyskanie informacji o rozwiązaniach z zakresu płac i HR.  

Zwalczanie nierówności płacowej między kobietami a mężczyznami – kiedy?

Wygląda na to, że Unia Europejska ma jeszcze trochę czasu na rozprawienie się z wyżej wymienionymi problemami. Projekt usunięcia luki płacowej zostaje poddany ocenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Jeśli państwa członkowskie wyrażą zgodę na wprowadzenie zmian w obecnym kształcie – poszczególne rządy europejskie będą miały dwa lata na dostosowanie swojego prawa do nowych przepisów.

Oceń artykuł
5/5 (2)