Reklama

Dopłata do pensji – tarcza antykryzysowa dla pracowników przedłużona

Tarcza antykryzysowa to system, który podczas pandemii miał wspierać przedsiębiorców i pracowników, którzy zmagali się ze skutkami kryzysu spowodowanego pandemią. Jak bowiem wynika z analiz, sytuacja na świecie jest patowa, a kryzys największy od ponad 150 lat. Jak działania antykryzysowe wyglądały w czasie pandemii w 2020 roku?

Dopłata do pensji
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_5868756_kobieta-noszenia-masek-medyczne.html

[Newa archiwalny]

Dopłata do pensji pracownika to jeden z mechanizmów wciąż funkcjonującej tarczy antykryzysowej. Dzięki przepisom zawartym w ustawie, przedsiębiorcy, których firmy zanotowały straty, mogą ubiegać się o dotację trwającą 3 miesiące. Ile można dostać i kto może złożyć wniosek?

 

Dopłata do pensji pracownika działająca w ramach tarczy antykryzysowej ma łagodzić skutki panującego na rynku pracy kryzysu. Pandemia koronawirusa niszczy nie tylko zdrowie osób zakażonych, lecz także gospodarki większości państw na świecie. W związku z widmem kolejnych ograniczeń sanitarnych – pracodawcy zaczęli masowo ciąć etaty, a nowe oferty pracy zniknęły ze stron internetowych. Dofinansowanie pensji pracownika ma zachęcić pracodawców do zaprzestania masowych zwolnień. Tarcza antykryzysowa sprawiła, że osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach, mogą dostawać dodatki do pensji w ściśle określonej wysokości aż przez 3 miesiące. 

  • Ile wynosi dopłata do pensji?
  • Kto może się o nią ubiegać?
  • Jakie zmiany zaszły w ustawie?

Chcesz obliczyć, ile zarabiasz “na rękę”? Sprawdź kalkulator wynagrodzeń 2020 GoWork.pl

Dopłata do pensji pracownika – warunki przyznawania

O dofinansowanie pensji pracownika mogą się ubiegać wszystkie przedsiębiorstwa, które wykazały straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa. Aby dostać środki z tarczy antykryzysowej, firma musi wykazać, że jej obroty spadły o przynajmniej 25% w ciągu jednego miesiąca (po 31 grudnia 2019 roku) lub o 15% w ciągu dwóch następujących po sobie miesięcy. 

Kolejnymi warunkami opisanymi w ustawie są:

  • prowadzenie działalności gospodarczej przez przynajmniej 14 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dopłatę do pensji pracownika;
  • wykazanie, że firma nie zalega z podatkami 

Aby pracodawca mógł ubiegać się o przyznanie dopłaty, powinien podpisać z pracownikami porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. 

Dopłata do pensji – tarcza antykryzysowa wciąż działa

Pierwotnie ustawa o dopłacie do pensji pracownika miała funkcjonować tylko do 27 września 2020 roku. Na szczęście późniejsza poprawka zmieniła termin, określając, że o dotacje będzie się można ubiegać w razie trwającego zagrożenia epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. To znaczy, że firmy wciąż mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze dla pracowników, którzy jeszcze ich nie dostali.

Dopłata do pensji pracownika – ile dopłaca rząd?

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dopłatę do pensji pracownika w zależności od spadku obrotów firmy:

  • jeśli obroty spadły co najmniej o 30%, pracodawcy mogą liczyć na dopłaty do wynagrodzeń w wysokości 50% podstawy pensji. Kwota nie może być większa, niż 50% minimalnego wynagrodzenia;
  • obroty firmy, które spadły o przynajmniej 50%, upoważniają do otrzymania dopłaty w wysokości maksymalnie 70% podstawy wynagrodzenia. Kwota nie może być wyższa, niż 70% minimalnego wynagrodzenia;
  • jeśli firma odnotowała przynajmniej 80% spadek obrotów, pracownicy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 90% sumy podstawy wynagrodzeń. Kwota nie może być wyższa niż 90% minimalnego wynagrodzenia w danym roku;
Oceń artykuł
3.7/5 (3)