Reklama

Wcześniejsze emerytury rolnicze z KRUS – KRIR składa wniosek o ich przywrócenie

Wcześniejsze emerytury rolnicze zostały niejako odebrane właścicielom gospodarstw wraz z dniem 1 stycznia 2018 roku. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa, wnioskując o przywrócenie wcześniejszych emerytur z KRUS. Czy wcześniejsze świadczenia zostaną przywrócone?

wcześniejsze emerytury rolnicze z KRUS

Wcześniejsze emerytury rolnicze mogą znowu stać się faktem. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą o przywrócenie możliwości przejścia na szybszą emeryturę z KRUS. Warto dodać, że na samej prośbie się nie skończyło. Wniosek zarządu KRIR przedstawił spójną strategię i dokładnie określił, na jakich zasadach powinno się otrzymać wcześniejszą emeryturę rolniczą. Czy argumenty zarządu mogą nakłonić ministerstwo do wprowadzenia zmian? Jak dokładnie miałaby wyglądać transformacja poprzednich przepisów? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Częstochowie jest na wyciągnięcie ręki!

Wcześniejsze emerytury rolnicze – walka o przywrócenie

Wniosek o wcześniejsze emerytury rolnicze to sygnał, że właściciele gospodarstw mogą spodziewać się kolejnych zmian w sposobie wypłaty świadczeń. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się wnioskiem o przywrócenie wcześniejszych świadczeń. Według projektu rolnik mógłby przejść na wcześniejszą emeryturę z KRUS po opłaceniu co najmniej 100 składek emerytalno-rentowych. Taka emerytura byłaby przyznana niezależnie od wieku wnioskującego. Co z tymi, którzy nie podlegali ubezpieczeniom przez wymagane 25 lat?

Wcześniejsze emerytury rolnicze z KRUS miałyby przysługiwać także tym osobom. Zgodnie z przedstawioną propozycją, tacy rolnicy powinni otrzymać emeryturę w wysokości odprowadzonych przez siebie składek. 

Wcześniejsze emerytury rolnicze 2021 – jakie argumenty przedstawia KRIR?

Pismo wnioskujące o wcześniejsze emerytury z KRUS nie byłoby kompletne, gdyby zarząd KRIR nie uargumentował odpowiednio swoich postulatów. Ich zdaniem prowadzenie gospodarstwa rolnego to przede wszystkim praca w trudnych warunkach. Sam rolnik jest narażony na niebezpieczeństwa związane z obsługą maszyn i ciężką pracą fizyczną. KRIR dodała też, że w związku z brakiem możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, rolnicy zbyt późno decydują się na przekazanie gospodarstwa potomkom. Taka sytuacja utrudnia sytuację rolników, których dzieci rezygnują z zajmowania się rolnictwem na rzecz innych aktywności zawodowych.

Wniosek o wcześniejszą emeryturę z KRUS poparto także brakiem dni urlopowych i wielu innych przywilejów gwarantowanych przez pracowniczy Kodeks pracy.

Oceń artykuł
3/5 (2)