Reklama

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie a ryczałt. Ile trzeba będzie zapłacić?

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie a ryczałt, to przedmiot najnowszych zmian w przygotowywanym projekcie gospodarczym. Kolejne zmiany w składce NFZ będą miały znaczący wpływ na koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Ile wyniesie składka zdrowotna na ryczałcie w Polskim Ładzie?

dokumenty dotyczące zmiany w składce zdrowotnej w ryczałcie

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie doczekała się kolejnych zmian. Partia rządząca stara się wprowadzać poprawki jak najszybciej, chcąc przedstawić nowy projekt gospodarczy już na początku 2022 roku. Zmiany w składce zdrowotnej to jedna z najczęściej komentowanych propozycji rządu. Brak możliwości odliczenia części składki sprawia, że wszyscy pracownicy i niektórzy przedsiębiorcy, zapłacą wyższą składkę zdrowotną, w wysokości 9%. Wygląda jednak na to, że rząd próbuje wyjść naprzeciw ryczałtowcom, wprowadzając zmiany w ich zobowiązaniach. Jaka będzie składka zdrowotna na ryczałcie?

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie – ryczałt na nowych zasadach?

Nowe zasady dla ryczałtowców w Polskim Ładzie dotyczą przede wszystkim wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wcześniejszy projekt zmian zakładał, że przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu, będą musieli opłacać zobowiązania będące określonym procentem przeciętnego wynagrodzenia.

Zmiany w składce zdrowotnej dla rozliczających się ryczałtem zaktualizowały ten sposób rozliczania, nieco go upraszczając. Nowy projekt zakłada, że przedsiębiorca osiągający przychód:

  • nieprzekraczający 60 tysięcy złotych rocznie – zapłaci składkę w wysokości 305 złotych miesięcznie;
  • do 300 tysięcy złotych rocznie – zapłaci 509 złotych miesięcznie;
  • powyżej 300 tysięcy złotych rocznie – zapłaci 917 złotych miesięcznie.

Zmiany w składce zdrowotnej dla ryczałtowców to nie wszystko. Co jeszcze się zmieniło?

Nie tylko ryczałtowcy doczekali się zmian w składce zdrowotnej. Polski Ład dotknie również przedsiębiorców rozliczających się metodą liniową, a także tych, którzy do tej pory korzystali ze skali podatkowej (17% i 32%).

Przedsiębiorcom rozliczającym się metodą liniową zaproponowano składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. Najwyższą stawką zostali obciążeni pracownicy i przedsiębiorcy korzystający ze skali podatkowej. W ich przypadku składkę NFZ podniesiono do 9% bez możliwości odliczenia od podatku.

Szukasz pracy? Praca w Katowicach czeka, aż ją odkryjesz!

Kolejna zmiana składki zdrowotnej w Polskim Ładzie – legislacyjny chaos?

Wygląda na to, że proces przygotowawczy Polskiego Ładu jest na ostatniej prostej. Pomysłodawcy wprowadzają ostatnio mnóstwo zmian, z którymi trudno zapoznać się nawet najbardziej zaangażowanym w sprawę ekspertom. Jeżeli Polski Ład wejdzie w życie jeszcze w tym roku (lub na początku 2022 r.) trudno ocenić, na ile przemyślany będzie to projekt.

Eksperci analizujący całe przedsięwzięcie są pełni obaw i sugerują, że posłowie głosujący za przyjęciem ustawy nie będą mieli czasu na zapoznanie się z projektem liczącym obecnie kilkaset stron. Pewne obiekcje budzi też sposób wprowadzania zmian, które wyglądają na dodawane w ekspresowym tempie.

Oceń artykuł
2.3/5 (3)