Pracownicy ze Wschodu ratunkiem dla branży IT? Ogromne zapotrzebowanie

Stale powiększający się deficyt pracowników w branży IT to problem przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Branża IT potrzebuje pracowników ze Wschodu, aby choć trochę zaspokoić rosnące zapotrzebowanie. Jakie zarobki oferują? Ile firm z Polski ma zamiar zatrudnić pracownika z Ukrainy i Białorusi?

pracownik ze wschodu zatrudniony jako specjalista IT

Mimo stale rosnących wynagrodzeń branża IT w Polsce potrzebuje pracowników ze Wschodu. Nie od dziś wiadomo, że praca programisty to niemal pewność znalezienia dobrze płatnej pracy. Potwierdzają to ostatnio opublikowane dane GUS. Zgodnie z raportem najwięcej w kraju zarabia właśnie specjalista IT. W całej branży średnie zarobki przekraczają 10 tysięcy złotych. Dlaczego zatem liczba wakatów w branży IT rośnie? Ilu pracodawców już teraz zatrudnia programistów ze Wschodu, a ilu dopiero planuje to zrobić? Liczby zaskakują!

Branża IT potrzebuje pracowników ze Wschodu – zrobi to większość firm

Branża IT w Polsce i w Europie to sektor pełen zaskoczeń. Z jednej strony oferuje najwyższe zarobki na rynku i najlepsze benefity pozapłacowe, z drugiej zaś, nie może poradzić sobie z zaspokojeniem popytu na nowych pracowników.

Światło dzienne na problem z rosnącą liczbą wakatów w IT rzuciła firma Just Join IT. Okazuje się, że polscy pracodawcy muszą zatrudniać specjalistów ze Wschodu, a liczba wakatów w kraju wynosi już około 50 tysięcy. 

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Just Join IT nawet 44% polskich pracodawców już teraz zatrudnia specjalistów IT ze Wschodu. Co więcej, taki zabieg planuje aż 75% rodzimych przedsiębiorstw.

Niedobór pracowników IT ma się tylko pogłębiać, a sytuacja wygląda jeszcze gorzej w pozostałych państwach członkowskich UE. Z badań wynika, że w najbliższej przyszłości wspólnota będzie potrzebować aż miliona wykwalifikowanych programistów.

Pracownicy ze Wschodu ratunkiem dla branży IT? Kto najbardziej poszukiwany?

Badanie przeprowadzone przez Just Join IT wskazuje, jakich specjalizacji potrzebują pracodawcy z Polski. Aż 84% firm chciałoby zatrudnić mid specjalistę ze Wschodu. Mniej doświadczonych specjalistów IT (juniorów) chce u siebie już tylko 16% pracodawców. 

Raport wziął pod lupę także najbardziej rozchwytywane języki programowania. Z badań wynika, że 45% pracowników ze Wschodu zajmuje się programowaniem w JavaScript, 32% w Python, a 27,3% w PHP.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy we Wrocławiu na GoWork.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)