Reklama

Wykradanie danych osobowych z CV. Jak dbać o bezpieczeństwo?

Wykradanie danych osobowych z CV to proceder, przed którym ostrzegają eksperci z CyberRescue. W dzisiejszych czasach trudno zachować swoje dane dla siebie, jednak istnieje kilka sposobów, aby nie dopuścić do kradzieży. Jak przeciwdziałać wyciekowi danych z CV?

kradzież danych osobowych z CV

Wykradanie danych osobowych z CV to niestety coraz bardziej popularny proceder. Oszuści podszywają się pod różne firmy, oferując posady na szalenie atrakcyjnych warunkach. Takie ogłoszenia o pracę bywają źródłem kradzieży danych osobowych, które następnie trafiają w niepowołane ręce. Między innymi dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych portali z ogłoszeniami, dbających o weryfikację ofert.  W jakim celu oszuści wykradają dane osobowe z CV? Jak temu zapobiegać?

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Białymstoku na GoWork.pl

Ogłoszenie o pracę a kradzież danych osobowych – dlaczego to robią?

Każdego dnia tysiące kandydatów zastanawia się, jak napisać dobre CV. Gdy już im się to uda, poszukują portali internetowych, udostępniających ogłoszenia o pracę różnych firm. Firma CyberRescue ostrzega, że w internecie aż roi się od fałszywych ogłoszeń o pracę, które są nastawione na wykradanie danych osobowych. Tacy oszuści podszywają się pod inne (bądź nieistniejące) firmy i nielegalnie pozyskują Twój numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania i dane osobowe. Po co? Najprawdopodobniej w celu sprzedaży Twoich danych innym firmom. Takie informacje wykorzystuje się do przesyłania spamu reklamowego lub np. usług akwizycyjnych.

Skuteczne zapobieganie kradzieży danych z CV rozpoczyna się już na etapie wyboru portalu z ogłoszeniami. Warto korzystać z zaufanych stron internetowych, które nie dopuszczają ofert od niezweryfikowanych użytkowników. Do wykazu takich portali można dotrzeć, np. sprawdzając ranking Gemius, który zestawia te najpopularniejsze – należy do nich np. GoWork.pl. Jak się bronić przed kradzieżą danych z CV? O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykradanie danych osobowych z CV – jak zminimalizować ryzyko?

Oczywiście całkowite zabezpieczenie swoich danych jest dosyć trudne. Żyjemy w czasach ciągłego połączenia z internetem. Wiele portali społecznościowych pobiera mnóstwo informacji o naszym życiu, lokalizacji, historii odwiedzanych stron internetowych, a także danych kontaktowych. Całkowite uniknięcie kradzieży danych osobowych z CV graniczy z cudem, jednak istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka. CyberRescue przypomina, że każdą z ofert pracy należy odpowiednio sprawdzić. Jak możemy tego dokonać?

  1. Ogłoszenia o pracę kradnące dane osobowe można odróżnić od pozostałych. Przede wszystkim, zanim wyślesz swoje CV, sprawdź, jaka firma stoi za daną ofertą pracy. Jeżeli w ogłoszeniu nie znajduje się żadna informacja o przedsiębiorstwie, warto postarać się napisać do wystawiającego ofertę i poprosić o udzielenie niezbędnych informacji.
  2. Jeżeli firma udostępniła swoje dane, sprawdź, czy faktycznie istnieje. Możesz wykorzystać rejestr KRS online lub np. poszukać strony internetowej tej firmy. Kolejnym dobrym sposobem jest poszukanie opinii o pracodawcy na Gowork.pl i sprawdzenie, czy rzeczywiście przeprowadza on rekrutację. W ten sposób odnajdziesz też podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa, które zamieściło ogłoszenie o pracę. 
  3. Zwróć uwagę także na treść ogłoszenia. Wykradanie danych osobowych z CV wymaga od oszustów zebrania jak największej liczby kandydatów. To dlatego takie oferty przedstawiają często szalenie dobre warunki zatrudnienia, nie oczekując w zamian zbyt wysokich kwalifikacji. Każdy taki zabieg powinien nakłonić Cię do głębszego przyjrzenia się sprawie.
  4. Przypominamy! Korzystaj ze zweryfikowanych stron z ogłoszeniami o pracę, które sprawdzają jakość ogłoszeń. Jak szukać takich portali? Jednym z lepszych sposobów jest sprawdzenie rankingu Gemius. Grupuje on najpopularniejsze strony internetowe z ogłoszeniami o pracę, skupiając się wyłącznie na tych zweryfikowanych i godnych zaufania.
  5. Koniecznie sprawdź, czy konkretna strona internetowa korzysta z bezpiecznego połączenia (np. protokół HTTPS), które wyraża się ikonką kłódki przed adresem portalu.
Oceń artykuł
5/5 (1)