Reklama

Roboty publiczne – co to? Jakie jest wynagrodzenie?

Roboty publiczne to czasowe zatrudnienie bezrobotnych, mające wspierać aktywizację zawodową na terenie gmin i powiatów. Jakie jest wynagrodzenie za roboty publiczne? Czy takiego rodzaju obowiązki wykonuje się na podstawie umowy o pracę? Dowiedz się więcej!

kobieta planująca roboty publiczne

Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych to jedno z ważniejszych zadań samorządów. Roboty publiczne są czasowym wsparciem przez zatrudnienie, finansowanym najczęściej ze środków samorządu lub budżetu państwa. Pracodawca decydujący się na przyjęcie osób wykonujących roboty publiczne otrzymuje częściowy zwrot kosztów (np. za wynagrodzenia). Takie zatrudnienie odbywa się na zasadach umowy o pracę, jednak w tym przypadku będziemy mogli mówić o pewnych różnicach. Czy to realne wsparcie w walce z różnymi rodzajami bezrobocia? Kto może zostać skierowany do robót publicznych? Jakie jest wynagrodzenie za roboty publiczne? Sprawdź!

Roboty publiczne – co to jest?

Roboty publiczne to zatrudnienie osoby bezrobotnej, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Umowa o roboty publiczne może zostać zaproponowana tym, którzy zarejestrowali się jako bezrobotni w urzędzie pracy. Takie wsparcie nie dotyczy zatem osób zasilających bezrobocie ukryte lub tymczasowe.

Szczegółowy opis robót publicznych znajdziemy w “Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”:

[…] oznacza to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez powiaty – z wyłączeniem prac organizowanych w urzędach pracy – gminy, organizacje pozarządowe […]

Roboty publiczne – zasady przyznawania. Kto może je dostać?

Aby otrzymać status osoby bezrobotnej, należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Taka czynność sprawi, że urzędnicy stworzą specjalny profil bezrobotnego i zaczną podejmować odpowiednie działania, mające ułatwić mu powrót do aktywności zawodowej.

Aktywizacja zawodowa, o której mówimy, opiera się na tzw. Indywidualnym Planie Działania. W ramach tego planu możemy być wysłani na rozmowę o pracę, kursy doszkalające, a także skierowani do robót publicznych.

Jakie jest wynagrodzenie za roboty publiczne?

Roboty publiczne z PUP to obowiązki opierające się na zasadach umowy o pracę. To znaczy, że bezrobotni wysłani do wykonywania robót publicznych, zostaną objęci przepisami prawa pracy o najniższej krajowej w danym roku kalendarzowym. Pracodawcy zatrudniający Cię do robót publicznych nie mogą więc zapłacić mniej niż 2800 złotych brutto w 2021 roku.

Zarobki na robotach publicznych będą zatem rosły, ponieważ z roku na rok obserwujemy stopniowe podnoszenie pensji minimalnej.

Roboty publiczne netto – jaka jest minimalna stawka?

Wynagrodzenie netto za roboty publiczne nie może być niższe, niż płaca minimalna w danym roku kalendarzowym. Przyjmując, że osoba wykonująca roboty publiczne została zatrudniona na pełny etat, jej pensja nie może być niższa niż 2062 złote netto.

Czy umowa o roboty publiczne to umowa o pracę?

Jak już wspomnieliśmy, roboty publiczne to tak naprawdę wykonywanie obowiązków na podstawie umowy o pracę. Zatrudnionym przysługują prawie wszystkie przywileje, które zapewniają nam przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Dlaczego prawie wszystkie?

Największą różnicą jest kwestia przedłużenia umowy o roboty publiczne. Zgodnie z przepisami prawa pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać podpisana maksymalnie 3 razy i nie może trwać dłużej niż 33 miesiące (z wyłączeniem umowy na okres próbny). Czym różnią się roboty publiczne?

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy czeka, aż ją odkryjesz!

Roboty publiczne a dalsze zatrudnienie – jak długo można je wykonywać?

Podstawową różnicą między robotami publicznymi a zwykłą umową o pracę jest czas wykonywania obowiązków. Wielu pracowników zastanawia się, czy podpisanie trzeciej umowy o roboty publiczne, będzie wymuszało na pracodawcy zaoferowanie umowy na czas nieokreślony. Przepisy o czasie trwania umów znajdziemy w art. 25(1) Kodeksu pracy:

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Jednak zgodnie z orzeczeniem sądu z 2002 roku (wyrok z 10 października 2002 r. I PKN 546/01) roboty publiczne i prace interwencyjne nie mają zastosowania do powyższych przepisów i nie łączą się w tzw. łańcuszek umów. Roboty publiczne mogą być zatem wykonywane przez okres 12 miesięcy i nie ma mowy o konieczności podpisywania umowy na czas nieokreślony.

Roboty publiczne – urlop bezpłatny, urlop wypoczynkowy i ciąża

Wiele osób zastanawia się, czy zasady odbywania robót publicznych są takie same, jak w przypadku zwykłego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Rozprawmy się z najczęściej zadawanymi w internecie pytaniami.

Roboty publiczne a urlop

Roboty publiczne a urlop to jedno z tych zagadnień, które sprawiają dużo problemów osobom zatrudnionym na podstawie umowy o roboty publiczne. W tym przypadku zastosowanie ma Kodeks pracy, zatem każdemu zatrudnionemu w ten sposób przysługuje płatny i proporcjonalny urlop wypoczynkowy.

Roboty publiczne a ciąża

Umowa o roboty publiczne jest traktowana tak samo jak umowa o pracę na czas określony. Jeżeli pracownica w ciąży wykonująca obowiązki na podstawie robót publicznych spełni wymogi art. 177 Kodeksu pracy – jej umowa musi zostać przedłużona do dnia porodu:

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Roboty publiczne a urlop bezpłatny

Roboty publiczne upoważniają pracownika do wzięcia urlopu wypoczynkowego (także urlopu bezpłatnego). W tym przypadku także zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)