Reklama

Kapitał zakładowy – czym jest? Jaki jest minimalny kapitał?

Aby otworzyć np. spółkę akcyjną, trzeba posiadać odpowiedni kapitał zakładowy. To przede wszystkim wkład wspólników, którzy mogą zasilić kapitał firmy środkami finansowymi lub niepieniężnymi. Co to jest kapitał zakładowy? Jakiej działalności nie da się bez niego założyć? 

Kapitał zakładowy spółki

Jednym z warunków koniecznych, który należy spełnić podczas zakładania dowolnej spółki, jest kapitał zakładowy. Wszyscy wspólnicy powinni wnieść swój kapitał, który jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Dzięki niemu wierzyciele mają pewność, że spółka będzie wypłacalna. Jeśli świeżo upieczony przedsiębiorca chce się dowiedzieć, jak założyć firmę w formie spółki – musi poznać minimalny kapitał zakładowy. Czy taki kapitał firmy trzeba wpłacić w formie pieniężnej? Jaki jest kapitał zakładowy dla różnych spółek? Sprawdź!

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę „praca Łódź” na GoWork.pl

Kapitał zakładowy – co to jest?

Kapitał zakładowy jest sumą wkładu wszystkich wspólników w spółce. Może przybrać formę określonej kwoty pieniędzy lub wkładu niepieniężnego. Przykładem kapitału firmy, który nie stanowi środków finansowych, może być nieruchomość bądź np. pakiet praw autorskich. Kapitał zakładowy spółki ma charakter gwarancyjny. Jego głównym celem jest zapewnienie wierzycieli o wypłacalności nowego przedsiębiorstwa. Warto dodać, że przepisy nie określają dokładnie, w jakim celu powinien zostać użyty. Dlatego często stanowi początkowy wkład np. na nabycie środków trwałych.

Aby określić minimalny kapitał zakładowy, trzeba rozróżnić jego wysokość ze względu na rodzaj zakładanej spółki.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. – wkład minimalny i zasady ogólne

Wiemy już, co to jest kapitał zakładowy. Ogólne pojęcie kapitału należy rozbić na mniejsze części, ponieważ kapitał firmy różni się w zależności od rodzaju zakładanej spółki. Jeśli chodzi o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wstępny kapitał powinien być określony w tzw. umowie spółki. Kapitał zakładowy spółki z o.o. nie może być niższy niż 5 000 złotych. Pokrywają go wspólnicy, a w zamian za wprowadzenie wkładu dostają równe udziały w spółce.

Zgodnie z ogólną zasadą, kapitał spółki z o.o. może przybrać formę pieniężną i niepieniężną. W tym przypadku należy pamiętać, że jeszcze przed złożeniem wniosku o założenie spółki z o.o. – kapitał powinien zostać w całości przeniesiony na własność spółki. Każdy, kto zastanawia się, jak założyć spółkę z o.o. – powinien najpierw poznać zasady uiszczania wkładu.

Kapitał zakładowy spółki akcyjnej 

Kapitał zakładowy spółki akcyjnej i jego wysokość są ustalane w statucie spółki. W tym przypadku minimalny kapitał zakładowy to aż 100 000 złotych. Kapitał spółki akcyjnej można pokryć w sposób pieniężny oraz niepieniężny. Opłacenie powyższego wkładu, który został zadeklarowany w statucie spółki, musi nastąpić przed złożeniem zawiązania spółki do właściwego sądu rejestrowego. W przypadku, gdy częścią wkładu są środki finansowe – jest to warunek konieczny. 

Aby w ogóle doszło do zarejestrowania spółki akcyjnej, wszyscy członkowie zarządu muszą złożyć specjalne oświadczenie. Podpisany dokument potwierdza, że wpłaty na pokrycie wkładu zostały wniesione. W tym przypadku niezbędnym jest dołączenie potwierdzenia wpłaty z domu maklerskiego bądź banku. Kapitał zakładowy spółki powinien zostać pokryty przynajmniej w wysokości 1/4 wartości nominalnej (jeszcze przed zarejestrowaniem spółki akcyjnej).

Kapitał zakładowy spółki komandytowej

Nieco innym tworem jest kapitał zakładowy spółki komandytowej (nie mylić z komandytowo-akcyjną). W tym przypadku nie istnieje minimalny wkład do spółki, a o jego wysokości decydują wspólnicy w umowie spółki komandytowej. Sam rodzaj wniesionego kapitału należy rozróżnić ze względu na rodzaj wspólnika. Tzw. komplementariusz może wnieść do spółki komandytowej nie tylko pieniądze. Jego udziałem mogą być też zbywalne prawa, patenty, czy rzeczy materialne. 

Drugim rodzajem wspólnika jest komandytariusz, czyli osoba o nieco węższych uprawnieniach. Jego kapitał zakładowy nie może występować w formie zobowiązania do pracy ani wynagrodzenia za usługi świadczone na rzecz spółki.

Oceń artykuł
5/5 (2)