Reklama

Spółka z o.o. – jak ją założyć? Co oznacza ograniczona odpowiedzialność?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prawnych prowadzenia działalności w Polsce. Jedną z jej głównych zalet jest to, że wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Jak założyć spółkę z o.o.? Na jakie koszty trzeba się nastawić? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Nie bez powodu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszym sposobem prowadzenia działalności w naszym kraju. Własną firmę można prowadzić w formie jednoosobowej, lub na zasadach spółki kapitałowej. Zakładanie firmy w Polsce zaczyna się zazwyczaj od wyboru formy prawnej przedsięwzięcia. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ponad połowa wszystkich spółek w Polsce to właśnie spółki z o.o. (52,8%). Jak założyć spółkę z o.o.? Czym właściwie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz! 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co to jest?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółka z o.o.) to jedna z form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest spółka z o.o., należy dowiedzieć się, czym jest owa ograniczona odpowiedzialność. Taka forma prawna prowadzenia firmy charakteryzuje się ograniczoną odpowiedzialnością współprowadzących za zobowiązania przedsiębiorstwa. Jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpadnie w długi, wspólnicy będą pociągnięci do odpowiedzialności tylko do wysokości ich wkładu finansowego w firmę. To znaczy, że wierzyciele nie mogą rościć praw do osobistego majątku wspólnika. 

W skrócie spółka z o.o. to taki twór, który umożliwia wspólnikom dzielenie się zyskami. W przypadku, gdy inwestycja się nie powiedzie – mogą oni stracić tylko to, co zainwestowali (jeśli w porę ogłoszą upadłość).

Jak założyć spółkę z o.o.?

Stworzenie własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z dopełnieniem kilku warunków prawnych. Jak założyć spółkę z o.o. zgodnie z prawem? W tym przypadku warto zacząć od sporządzenia umowy spółki lub aktu założycielskiego, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Przy konstruowaniu takiego dokumentu nie można zapomnieć o kilku niezbędnych elementach:

  1. Nazwa firmy i adres siedziby spółki.
  2. Wysokość kapitału zakładowego.
  3. Przedmiot prowadzenia działalności spółki.
  4. Informacje o udziałach wspólników.
  5. Wartość i liczbę udziałów każdego wspólnika.
  6. Czas trwania spółki (jeśli został wyznaczony).

O czym warto pamiętać? Przedmiot działalności spółki wyznaczony w punkcie trzecim, to tzw. kod PKD. Każdy przedsiębiorca musi wybrać przynajmniej jeden z kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. 

Zakładanie spółki z o.o. krok po kroku – co dalej?

Po sporządzeniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy zająć się pozostałymi formalnościami. Jeśli spółka z o.o. nie jest jednoosobowa, trzeba wybrać zarząd, radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. W tym samym czasie wspólnicy powinni wnieść swoje wkłady finansowe na pokrycie kapitału zakładowego. Warto dodać, że minimalna kwota wkładu w tym przypadku to 5000 złotych. 

Po spełnieniu powyższych pora na uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby tego dokonać, należy złożyć wniosek w sądzie gospodarczym odpowiednim dla lokalizacji firmy. Po rejestracji spółki z o.o. warto utworzyć konto firmowe i podpisać umowę z biurem księgowości, które będzie zajmowało się kwestiami finansowymi (oczywiście, jeśli wspólnicy nie chcą rozliczać finansów na własną rękę). O założeniu rachunku finansowego i podpisaniu umowy z księgowością, należy poinformować urząd skarbowy. 

Spółka z o.o. przez internet

Jak założyć spółkę z o.o. przez internet? To zdecydowanie szybszy i tańszy sposób na zarejestrowanie swojej działalności. Dzięki rozwojowi komunikacji cyfrowej coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Założenie spółki z o.o. przez internet wymaga posiadania profilu zaufanego na platformie ePUAP lub certyfikowanego podpisu elektronicznego. Rejestracji w tej formie można dokonać korzystając z usług platformy S24. 

Rejestracja spółki z o.o. online może skrócić czas całego procesu do zaledwie 7 dni. Aby tego dokonać, trzeba utworzyć elektroniczne konto na platformie S24 i wprowadzić wszystkie niezbędne dane. Warto pamiętać, że stworzenie internetowej umowy będzie wymagało podpisania dokumentu przez wszystkich wspólników zakładających spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Oceń artykuł
3/5 (2)