Zawieszenie zakazu handlu w niedzielę – czy wejdzie w życie?

Zawieszenie zakazu handlu to rozwiązanie proponowane zarówno przez związki zawodowe, jak i opozycję. Według pomysłodawców przywrócenie niedziel handlowych mogłoby wesprzeć polską gospodarkę, która w związku z pandemią koronawirusa radzi sobie coraz gorzej. Czy będziemy mogli zrobić zakupy w niedzielę?

zawieszenie zakazu handlu

Zawieszenie zakazu handlu w czasie trwania pandemii koronawirusa i 90 dni po jej zakończeniu – to pomysł związków zawodowych, pracodawców i opozycji. Handel jest jednym z filarów naszej gospodarki, a sklepy zamknięte w niedzielę tylko pogłębiają kryzys, w którym znaleźli się przedsiębiorcy. Właściciele firm przygotowali projekt ustawy o przywróceniu niedziel handlowych, który został wstępnie zaakceptowany przez związki zawodowe. Własną wersję ustawy przygotowują także senatorzy Koalicji Obywatelskiej, a cała idea ma poparcie zdecydowanej większości Polaków. Czy niedziele handlowe uchronią pracowników przed zwolnieniem? Jakie argumenty przemawiają za przywróceniem handlu w niedzielę?

Twoja firma szykuje zwolnienia? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Zawieszenie zakazu handlu w niedzielę – zasady

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. Przyzwyczailiśmy się już do robienia zakupów w tygodniu lub w sobotę. Zasady nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w czasie pandemii COVID-19 opierają się na dwóch podstawowych postulatach. Pierwszym z nich jest częściowe zawieszenie zakazu handlu w niedzielę podczas trwającego kryzysu wywołanego pandemią i 90 dni po jej zakończeniu. Drugim postulatem jest zapewnienie pracownikom przynajmniej 2 wolnych niedziel w ciągu 4 następujących po sobie tygodni.

Ma pomóc polskim obywatelom, przedsiębiorcom i pracownikom przejść przez, jak wszystko na to wskazuje, coraz silniejszy kryzys, nie tylko pandemiczny, ale również gospodarczy – powiedział senator Marcin Bosacki podczas konferencji prasowej.

Zawieszenie zakazu handlu – argumenty “za”

Handel jest jednym z najważniejszych sektorów napędzających gospodarkę Polski. W samych centrach handlowych zatrudnia się aż 400 tysięcy osób. W związku z niedawnym lockdownem i coraz bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami, firmy zajmujące się sprzedażą produktów są w największym dołku od wielu lat. Zarówno przedsiębiorcy, jak i opozycja uważają, że częściowe zawieszenie zakazu handlu mogłoby wesprzeć sklepy w normalnym funkcjonowaniu. Jeden dodatkowy dzień w tygodniu na zakupy mógłby zmniejszyć straty i pozwolić utrzymać więcej miejsc pracy. 

Drugim argumentem za zawieszeniem zakazu handlu jest aspekt zdrowotny. Według pomysłodawców rozdzielenie szczytu zakupowego na dwa dni jest dobrym pomysłem. Możliwość wyboru między “wielkimi” sobotnimi zakupami a niedzielą może sprawić, że klienci nie będą tak bardzo narażeni na przebywanie w tłumie ludzi. 

Dość narażania obywateli, dość narażania klientów na choroby. Dość generowania gigantycznych kolejek przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielami. Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość więc zakazu handlu w niedziele – oświadczył senator Szejnfeld na konferencji prasowej.

Zawieszenie zakazu handlu – czego chcą Polacy?

Co na ten temat myślą Polacy? Według badań przeprowadzonych na zlecenie grupy Blix – 53,5% Polaków jest za zawieszeniem zakazu handlu w niedzielę. Tylko 33,7% jest odmiennego zdania i uważa, że niedziele handlowe to zły pomysł. Jeśli chodzi o pozostałe osoby, to 12,8% ankietowanych nie ma zdania na ten temat lub jest im to obojętne.

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora