Jakie zawody warto wybierać w 2022 roku?

Sprawdź wyniki prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy i dowiedz się, kogo potrzebuje rynek pracy w 2022 roku. Jakie zawody są najbardziej rozchwytywane? 

kogo potrzebuje rynek pracy w 2021 roku? - pracownicy przy biurku z laptopem

Kogo potrzebuje rynek pracy w 2022 roku? Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników. Sugeruje ona kierunki rozwoju szkolnictwa branżowego dyktowane zapotrzebowaniem określonych zawodów na rynku pracy. Ujęte na liście zawody mają wyjątkowe znaczenie ze względu na rozwój państwa. Prognoza powstaje na podstawie danych Instytutu Badań Edukacyjnych opracowanych m.in. na podstawie statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.

Jakie zawody warto wybierać w 2022 roku?

Zawody, które mają największe znaczenie dla rozwoju kraju to głównie prace fizyczne, takie jak automatyk, betoniarz-zbrojarz, dekarz, elektromechanik, elektryk, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, ślusarz, czy technik budowy dróg. Betoniarz – zbrojarz to zawód deficytowy. Obecne kształcenie osób nie odpowiada na potrzeby rynku, jakie wykazuje branża budowlana. Skala zapotrzebowania na monterów konstrukcji budowlanych także jest bardzo wysoka w stosunku do liczby osób poszukujących pracy i absolwentów. To bardzo istotne stanowisko w kontekście kreowania wczesnych etapów budowy.

Kogo potrzebuje rynek pracy w 2022 roku?

Jak widać, w 2022 roku największe znaczenie ma branża budowlana. To właśnie tam można zauważyć największy deficyt pracowników. We wszystkich miastach Polski odbywają się roboty budowlane, praca w Nowym Sączu, Wrocławiu, czy Kielcach to wiele ofert dla pracowników budowlanych. Także w czasie pandemii nie zauważono osłabienia zapotrzebowania na budowlańców. Wysoka aktywność budownictwa mieszkaniowego oraz nowo powstających inwestycji sprawia, że w roku 2022 w dalszym ciągu potrzeba wielu pracowników budowlanych.

Prognoza Ministra Edukacji i Nauki ma znaczenie w kontekście zwiększania subwencji oświatowej dla szkół kształcących w określonych zawodach. Deficytowe zawody mają szansę na zaistnienie w szkołach i wykształcenie brakujących pracowników na kolejne lata.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Szczecinie

Oceń artykuł
5/5 (1)