Spawacz podwodny: jak nim zostać? Ile można zarobić?

Spawacz podwodny to jeden z najbardziej niebezpiecznych i najlepiej opłacalnych zawodów świata. Aby móc nim zostać, trzeba spełnić szereg wymagań i przejść badania lekarskie. Jest to jednak niezwykle ciekawy zawód, w którym nie ma miejsca na rutynę. Sprawdź, jak zostać spawaczem podwodnym i ile można zarobić.

spawacz podwodny

Spawacz podwodny jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Zawód spawacza należy jednak do kategorii ekstremalnie niebezpiecznych. Każdy kandydat do pracy pod wodą musi przejść szereg różnych testów, badań lekarskich oraz wykazywać się pełnym profesjonalizmem i talentem. Spawacz podwodny ma obowiązek spełniać wymagania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy pod wodą. Każdy nieprawidłowy ruch może skończyć się katastrofalnie. Jest to niebezpieczny zawód, który przyciąga wielu młodych i szukających wrażeń stażystów. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu pracy w tej branży, sprawdź najpierw, jak zostać spawaczem podwodnym oraz jakie wymagania trzeba spełniać. Dowiedz się również, ile zarabia spawacz podwodny w Polsce i za granicą.

Spawacz podwodny a spełnianie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy

Wszystkie regulacje dotyczące wykonywania prac podwodnych oraz zasad i trybie nabywania uprawnień znajdują się w Ustawie z dnia 17 października 2003 roku. Zgodnie z rozdziałem 2 ustawy, osoba, która chce zostać spawaczem podwodnym, musi mieć przede wszystkim odpowiedni stan zdrowia oraz uzyskać certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań systemu zarządzania bezpieczeństwa i higieny pracy, wydany przez odpowiednią jednostkę certyfikującą. System zarządzania BHP pod wodą obejmuje w szczególności nadzór nad stanem technicznym sprzętu nurkowego, procedury i bazy prac podwodnych oraz uprawnienia osób wykonujących takie czynności.

Ciekawostka! Portal internetowy Strefa-spawania.pl umieściła na swoim Facebookowym profilu krótki filmik z pracy spawacza podwodnego. Zobacz, jak to w rzeczywistości wygląda. Robi wrażenie!

Spawacz podwodny: jakie trzeba mieć uprawnienia?

Kandydat do wykonywania pracy pod wodą musi mieć przede wszystkim aktualne orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu czynności. Co ważne, tylko osoba po ukończeniu 18. roku życia może zostać spawaczem podwodnym. To znaczy, że ma obowiązek ukończyć szkołę średnią lub mieć wykształcenie zawodowe (najlepiej o kierunku spawacz-ślusarz lub podobne). Spawacz podwodny musi również zaliczyć komorę ciśnieniową. Bez pozytywnego wyniku testu praca w tym zawodzie jest zabroniona. Następnie należy uzyskać dyplom nurka 1,2 lub 3 klasy. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Wspomniane wcześniej stopnie klas zależą od tego, na jakich głębokościach można pracować. Czyli im wyższy stopień, tym przyszły nurek może zejść głębiej.

Zawód spawacza podwodnego jest bardzo niebezpieczny. Dlatego wykazanie się wysokimi umiejętnościami i zdanie wszystkich egzaminów jest obowiązkowe. Jedynie w pełni profesjonalny i utalentowany kandydat, może wejść do grona osób pracujących pod wodą. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.


Szukasz pracy we Wrocławiu? Aplikuj na nasze oferty praca Wrocław


Spawacz podwodny: dlaczego ten zawód jest ekstremalnie niebezpieczny?

Głównym niebezpieczeństwem dla nurka jest brak dostępu do naturalnego tlenu z otoczenia oraz napierające ciśnienie, które rośnie wraz z każdym opuszczanym metrem w głębiny morza lub oceanu. Spawacz podwodny zdany jest tylko na siebie i na swojego współpracownika, z którym oczywiście nie może się rozdzielać. Każdy błąd i niedopatrzenie może doprowadzić do tragedii. Nurek pod wodą ma również utrudnione pole widzenia przez tak zwane chmury pęcherzyków powietrza. Co więcej, pod wodą zapada ciemność, która mocno utrudnia orientację w terenie i wykonywanie powierzonych zadań.

Spawacz podwodny: zarobki

Jak wskazują eksperci z portalu Wynagrodzenia.pl, zarobki spawacza podwodnego są jednym z najwyższych w Polsce. Stawka dla najbardziej doświadczonego spawacza może wynieść około 10 tysięcy złotych netto na umowę o pracę. Sprawdź, ile to brutto w kalkulatorze wynagrodzeń. W naszym kraju zawód ten jest wciąż mało popularny, dlatego większość kandydatów wyjeżdża za granicę i zarabia tam jeszcze więcej pieniędzy niż w Polsce. Na przykład w Stanach Zjednoczonych stawka godzinowa spawacza podwodnego wynosi około 175 dolarów, w Niemczech, Holandii czy Francji – około 22 euro brutto, a w Szwajcarii nawet 30 euro brutto na godzinę.

Oceń artykuł
5/5 (2)