Reklama

Spawacz podwodny: jak nim zostać? Ile można zarobić?

Spawacz podwodny to jeden z najbardziej niebezpiecznych i najlepiej opłacalnych zawodów świata. Aby móc nim zostać, trzeba spełnić szereg wymagań i przejść badania lekarskie. Jest to jednak niezwykle ciekawy zawód, w którym nie ma miejsca na rutynę. Sprawdź, jak zostać spawaczem podwodnym i ile można zarobić.

spawacz podwodny

Spawacz podwodny jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Zawód spawacza należy jednak do kategorii ekstremalnie niebezpiecznych. Każdy kandydat do pracy pod wodą musi przejść szereg różnych testów, badań lekarskich oraz wykazywać się pełnym profesjonalizmem i talentem. Spawacz podwodny ma obowiązek spełniać wymagania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy pod wodą. Każdy nieprawidłowy ruch może skończyć się katastrofalnie. Jest to niebezpieczny zawód, który przyciąga wielu młodych i szukających wrażeń stażystów. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu pracy w tej branży, sprawdź najpierw, jak zostać spawaczem podwodnym oraz jakie wymagania trzeba spełniać. Dowiedz się również, ile zarabia spawacz podwodny w Polsce i za granicą.

Obowiązki w zawodzie spawacza podwodnego

Spawanie to określenie na łączenie ze sobą elementów (głównie metalowych) poprzez wykorzystanie różnych metod. Przykładowe metody spawania to spawanie gazowe, łukowe, czy laserowe. Efektem pracy spawacza jest powstanie trwałych i odpornych na zniszczenia, jak i różne warunki atmosferyczne konstrukcji. Najczęściej zawód ten wykonywany jest na powierzchni, lecz nie brakuje także fachowców wyspecjalizowanych do pracy w różnych warunkach.

Klasyczny spawacz zwykle zatrudniony jest w zakładzie przemysłowym, czy fabryce. Tam może pracować na 1 lub 2, czy nawet 3 zmiany. Spawacz działający pod wodą swoje obowiązki zwykle wykonuje w niestandardowych godzinach pracy. Są oni wzywani do usuwania awarii wodociągowo-kanalizacyjnych w różnych porach dnia i nocy.

Ludzie zrozumieli, że spawanie pod wodą jest możliwe w latach 50. XX wieku. Wiązało się to jednak z koniecznością mocniejszego zabezpieczenia elektrod. W konsekwencji łatwiejsze stały się takie prace podwodne jak spawanie i cięcie metalu. Finalnie spawacz podwodny zajmuje się takimi czynnościami jak np.:

  • naprawa infrastruktury morskiej (np. statków, rurociągów, śluz, platform wiertniczych):
  • konserwacja obiektów podwodnych;
  • udział w budowie nowych obiektów podwodnych;
  • przeprowadzanie kontroli i inspekcji w celu dokonania oceny technicznej obiektów i identyfikacji uszkodzeń;
  • ścisłe stosowanie się do zasad bezpieczeństwa;
  • konsultacje i współpraca z innymi specjalistami, np. nurkami, inżynierami.

Spawacz podwodny a spełnianie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy

Wszystkie regulacje dotyczące wykonywania prac podwodnych oraz zasad i trybie nabywania uprawnień znajdują się w Ustawie o wykonywaniu prac podwodnych z dnia 17 października 2003 roku. Zgodnie z rozdziałem 2 ustawy, osoba, która chce zostać spawaczem podwodnym, musi mieć przede wszystkim odpowiedni stan zdrowia oraz uzyskać certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań systemu zarządzania bezpieczeństwa i higieny pracy, wydany przez odpowiednią jednostkę certyfikującą. System zarządzania BHP pod wodą obejmuje w szczególności nadzór nad stanem technicznym sprzętu nurkowego, procedury i bazy prac podwodnych oraz uprawnienia osób wykonujących takie czynności.

Ciekawostka! Portal internetowy Strefa-spawania.pl umieściła na swoim Facebookowym profilu krótki filmik z pracy spawacza podwodnego. Zobacz, jak to w rzeczywistości wygląda. Robi wrażenie!

Spawacz podwodny: jakie trzeba mieć uprawnienia?

Kandydat do wykonywania pracy pod wodą musi mieć przede wszystkim aktualne orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu czynności. Co ważne, tylko osoba po ukończeniu 18. roku życia może zostać spawaczem podwodnym. To znaczy, że ma obowiązek ukończyć szkołę średnią lub mieć wykształcenie zawodowe (najlepiej o kierunku spawacz-ślusarz lub podobne). Spawacz podwodny musi również zaliczyć komorę ciśnieniową. Bez pozytywnego wyniku testu praca w tym zawodzie jest zabroniona. Następnie należy uzyskać dyplom nurka 1, 2 lub 3 klasy. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Wspomniane wcześniej stopnie klas zależą od tego, na jakich głębokościach można pracować. Czyli im wyższy stopień, tym przyszły nurek może zejść głębiej. Dyplom III klasy uprawnia do wykonywania prac maksymalnie do 20 metrów głębokości. II klasa od 20 do 50 metrów głębokości. Dyplom I klasy otwiera przed spawaczem szanse na prace podwodne o charakterze głębinowym na ponad 50 metrów. Najszersze kompetencje zapewnia dyplom nurka saturowanego, który może wykonywać pracę bez ograniczeń.

Koszty uzyskania uprawnień dla spawaczy podwodnych

Praca spawacza podwodnego to łączenie kompetencji dwóch fachowców: nurka i spawacza. Dlatego wymaga także realizacji kursu podwodnego spawania co najmniej jedną techniką. Uprawnienie spawalnicze trzeba jednak odnawiać co 2 lub 3 lata.

W zależności od rodzaju uprawnień, ceny kursów spawalniczych zaczynają się od ok. 1600 zł do niemal 4 tys. zł. Realizacja uprawnień nurka to koszt ok. kilku tysięcy złotych.

Zawód spawacza podwodnego jest bardzo niebezpieczny. Dlatego wykazanie się wysokimi umiejętnościami i zdanie wszystkich egzaminów jest obowiązkowe. Jedynie w pełni profesjonalny i utalentowany kandydat, może wejść do grona osób pracujących pod wodą. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.


Szukasz pracy we Wrocławiu? Aplikuj na nasze oferty praca Wrocław

Dlaczego spawanie podwodne jest ekstremalnie niebezpieczne?

Głównym niebezpieczeństwem dla nurka jest brak dostępu do naturalnego tlenu z otoczenia oraz napierające ciśnienie, które rośnie wraz z każdym opuszczanym metrem w głębiny morza lub oceanu. Spawacz podwodny zdany jest tylko na siebie i na swojego współpracownika, z którym oczywiście nie może się rozdzielać. Każdy błąd i niedopatrzenie może doprowadzić do tragedii. Nurek pod wodą ma również utrudnione pole widzenia przez tak zwane chmury pęcherzyków powietrza. Co więcej, pod wodą zapada ciemność, która mocno utrudnia orientację w terenie i wykonywanie powierzonych zadań.

Spawacz pracujący pod wodą – wymagania psychofizyczne

Stanowisko spawacza podwodnego może bardzo obciążać psychicznie. Jest to niezwykle niebezpieczna praca. Zejście głęboko pod wodę samo w sobie może budzić lęk, a co dopiero łączenie tego z wykonywaniem trudnych obowiązków spawacza. Dlatego też kandydat do pracy powinien mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje, znać się na swoim fachu, ale i mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne. Istotna jest dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, zdolności manualne, sprawność motoryczna rąk. Spawacz podwodny musi umieć skoncentrować swoją uwagę na pracy, być odporny na stres oraz cechować się wytrzymałością pozwalającą na pracę w długotrwałym zmęczeniu. Osoby, które łatwo ulegają panice, mogą mieć trudności z wykonywaniem prac pod wodą.

Na jakie zarobki może liczyć spawacz podwodny?

Jak wskazują eksperci z portalu Wynagrodzenia.pl, zarobki spawacza podwodnego są jednym z najwyższych w Polsce. Stawka dla najbardziej doświadczonego spawacza może zaczynać się od 13 tysięcy złotych i sięgać nawet 17 tys. W naszym kraju zawód ten jest wciąż mało popularny, dlatego większość kandydatów wyjeżdża za granicę i zarabia tam jeszcze więcej pieniędzy niż w Polsce. Na przykład w Stanach Zjednoczonych stawka dzienne spawacza podwodnego może wynieść nawet 1000 dolarów. Natomiast za godzinę w Niemczech, Holandii czy Francji spawacz otrzyma około 22 euro brutto, a w Szwajcarii nawet 30 euro brutto na godzinę.

Oceń artykuł
3.7/5 (9)