Spawacz ze specjalizacją to osoba, która bez problemu znajdzie pracę. Zawód ten można wręcz uznać za przyszłościowy. Sprawdź, jak wysokie są zarobki spawacza w Polsce, a także dowiedz się, ile zarobi on w innych krajach europejskich.

Spawacz – zarobki w Polsce i w Europie

Nie da się ukryć, że spawacz to zawód, który niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Osoby, które zajmują się spawaniem elektrycznym, narażone są na poparzenia. Podczas wykonywania obowiązków zawodowych, mają też styczność z ultrafioletowym promieniowaniem. Spawacz pracuje w wymuszonej pozycji ciała, a dodatkowo jego układ oddechowy narażony jest na negatywny wpływ dymów spawalniczych. Sprawdźmy, ile zarabia spawacz i czy jego pensja jest w stanie wynagrodzić mu to ryzyko.

Ile zarabia spawacz w Polsce?

Średnia pensja spawacza wynosi około 5 000 złotych brutto. Osoba początkująca otrzyma od 2,5 do 3 tys. zł brutto, a doświadczona – 7 tys. i więcej. Na wysokość wynagrodzenia składają się czynniki takie jak wielkość firmy, w której pracuje, jej kapitał, region zatrudnienia oraz staż pracy spawacza. Poza tym, zarobki spawacza zależą od jego specjalizacji.

Ile zarabia spawacz podwodny?

Spawacz podwodny jest zdecydowanie najbardziej dochodową specjalizacją pośród wszystkich. Szacuje się, że osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia w Polsce 5-10 tys. złotych na rękę. Na jeszcze większe pensje mogą liczyć spawacze podwodni zatrudnieni w innych krajach Europy. Tam ich pensje mogą sięgać nawet 17 000 złotych i więcej. Zarobki spawacza podwodnego wynikają z faktu, iż jest to niebezpieczna praca wymagająca kwalifikacji oraz uprawnień nurka. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu na naszym Poradniku -> Spawacz podwodny: ile zarabia, jak nim zostać?

Ile zarabia spawacz gazowy?

Zarobki spawacza gazowego u wynoszą średnio 3-4 tys. złotych na rękę. Czym zajmuje się spawacz gazowy? Jak wskazuje nazwa tego stanowiska, wykonuje on ręczne spawanie gazowe. Jest to specjalizacja wymagająca dużej szczegółowości oraz ukończonego kursu.

Ile zarabia spawacz aluminium?

Spawacz aluminium to profesja wymagająca wysokich umiejętności. Te z kolei idą w parze z dosyć wysokimi zarobkami. Jak wynika z różnych źródeł, zarobki spawacza aluminium mogą wynosić nawet ponad 4,3 tys. złotych netto.

Spawacz światłowodów: zarobki

Zarobki spawacza światłowodów, którzy zajmują się łączeniem włókien kabli przewodzących z dużą prędkością impulsy światła, są nieco niższe. Z badań rynku wynika, iż wynoszą one średnio 2,5-4 tys. złotych na rękę.

Na jaką pensję może liczyć spawacz MAG?

Najniższe wynagrodzenia otrzymują spawacze z podstawowymi kursami. Stawki spawaczy MAG, czyli osób spawających elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych, nie należą do wysokich. Ich zarobki wynoszą zaledwie od 1,8 do 3 tys. złotych na rękę.

Ile zarabia spawacz za granicą?

Wiemy już, ile zarabia spawacz w Polsce. Sprawdźmy zatem, jak jego pensja wygląda w innych krajach Europejskich. Nie da się ukryć, że zarobki fachowców w Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii są dużo wyższe niż w naszym kraju.

Spawacz w Niemczech

Mniej doświadczeni spawacze, którzy nie znają języka niemieckiego mają szansę zarobić 2-2,5 tys. euro na rękę. Zarobki spawacza w Niemczech, który posiada już doświadczenie zawodowe i chociaż podstawową znajomość niemieckiego, będą z kolei wynosiły nawet 4 tys. euro.

Zarobki spawacza pracującego w Norwegii

Spawacz w Norwegii, który posiada już kilkuletnie doświadczenie, może zarobić nawet 36 tys. NOK, czyli około 4 tys. euro. Na podobną kwotę mogą liczyć spawacze ze Szwajcarii.

Zobacz również: Lista zawodów regulowanych

Jak zostać spawaczem?

Z powyższych informacji wynika, że spawacz to dochodowa profesja. Nic dziwnego, że wiele młodych osób zastanawia się, jak zostać spawaczem. Aby rozpocząć pracę w tym zawodzie, należy odbyć kurs, którego czas trwania w zależności do rodzaju metody spawania wynosi od 100 do 200 godzin. Najważniejsza jest praktyka, a więc oferowane w tej dziedzinie kursy duży nacisk kładą właśnie na same ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że kursy i szkolenia pomijają kwestię teorii. Na rynku można znaleźć zarówno darmowe kursy, które oferowane są przez hufce pracy, jak i szkolenia przez prywatnych usługodawców.

Oceń artykuł
0/5 (0)