Która praca jest najbardziej niebezpieczna na świecie? Oto ranking 10 najbardziej ryzykownych zawodów.

niebezpieczna praca ranking

niebezpieczna praca ranking

10. Pilot

Piloci do podniebni kierowcy. W powietrzu panuje coraz większy ruch i o kolizję nietrudno (np. zderzenie nad Uberlingiem, 2012 r.). Awarie sprzętu, turbulencje, terroryści, konflikty zbrojne, problemy psychologiczne – to zagrożenie, na które narażeni są piloci. Przypomnijmy, że ponoszą oni również odpowiedzialność za życie pasażerów i powierzony im sprzęt. Na szczęście nowoczesna technologia sprawia, że ilość katastrof lotniczych spada, co pokazują badania Biura Archiwów Wypadków Lotniczych. W 2013 padł rekord najmniejszej ilość takich zdarzeń od 1927 roku. Niestety, jednocześnie padł rekord ilości ofiar katastrof lotniczych w kontekście ostatniej dekady.

9. Drwal

Praca drwala to nie tylko ekstremalny wysiłek fizyczny, ale również nieustanne myślenie i kalkulowanie ryzyka. Ostre narzędzia, osuwiska, twórcy wdów (spadające gałęzie i konary) i upadające pnie, to nieustanne zagrożenie. Według danych Bloomberga, śmiertelność w tym zawodzie wynosi 1-2 ludzi na 100 000.

8. Saper

Istotą tej pracy jest nie tylko dylemat, który kabelek przeciąć jak to pokazuje się w filmach. Tak naprawdę saper przeciera szlaki przed innymi żołnierzami i pojazdami. Musi mieć nerwy ze stali, gdyż w strefie działań wojennych walczy nie tylko z ładunkami wybuchowymi, ale także ze snajperami, pułapkami, tłumem i biurokracją. Dodatkowo saperzy zajmują się utylizowaniem ładunków wybuchowych poza linią frontu. W tym zawodzie wiele osób cierpi na PTSD (zespół stresu pourazowego), które staje się coraz większym problemem społecznym. Jak pokazuje książka „Saper” (Kevin Ivison), wojnę z własnymi słabościami wygrać jest najciężej.

7. Wywóz śmieci

Wywóz śmieci to bardzo niebezpieczny zawód. Rocznie na 100 000 pracowników około 40 ginie w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Takie osoby pracują w bardzo niekorzystnym środowisku, gdzie nieustannie narażone są m.in. na kontakt z chorobami. Dodatkowym zagrożeniem są wypadki drogowe i maszyny do przerobu śmieci. Co ciekawe, zdarzają się również starcia z osobami zamieszkującymi np. kontenery.

6. Kierowca autobusu miejskiego

Kierowca autobusu miejskiego musi nieustannie być w maksymalnym skupieniu, gdyż odpowiada za życie swoje i pasażerów, a jednocześnie za powierzony mu pojazd. Nie może sobie pozwolić na rutynę, bo ruch drogowy to żywy i nieprzewidywalny organizm. A o wypadek nietrudno. Przykładowo, w Łodzi w 2009 roku miało miejsce ponad 1000 wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W kolizjach najczęściej brali udział pracownicy powyżej 40 roku życia, a więc ci najbardziej narażeni na rutynę zawodową. Dodatkowo walczą jeszcze z czasem, absurdalnymi przepisami i niektórymi pasażerami.

5. Rybołówstwo morskie

Jednym z najbardziej niebezpiecznych profesji na świecie jest morskie rybołówstwo. Wzburzone morze, wiatr, lodowata woda oraz niebezpieczne zwierzęta sprzyjają wypadkom. Warto dodać, że wielu rybaków w biedniejszych krajach pływa na łajbach, na których nikt o zdrowych zmysłach nie postawiłby stopy. Na 100 000 osób w tym zawodzie rocznie około 100 ulega śmiertelnym wypadkom.

4.Pielęgniarka w Polsce

Jak pisaliśmy w artykule „Pielęgniarka – praca do wyleczenia”, polska pielęgniarka musi być jednocześnie grafologiem, ochroniarzem-uzdrowicielem i wróżbitą-psychologiem. To nieustanna batalia z pacjentami, biurokracją, rutyną, wypaleniem zawodowym. Pielęgniarki mają kontakt z chorobami, a więc każda czynność to ryzyko nie tylko własnego zdrowia, ale także swoich bliskich. To również odpowiedzialność za coraz większa liczbę pacjentów. Nawet najmniejszy błąd może kosztować życia pacjenta. Dodajmy, że wynagrodzenie jakie w Polsce płaci się pielęgniarkom czyni ten zawód wyjątkowo ekstremalnym.

3. Policjant

Policjanci to nie tylko strzelanie z „suszarki”. Mając kontakt ze światem przestępczym nieustannie ryzykują życie swoje i swoich bliskich. Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Międzynarodowa Karta Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych zauważają, że jednymi z najtrudniejszych działów w policji jest drogówka. Natężenie hałasu, wysokie dawki ołowiu i tlenku węgla, bywają mordercze. Dodatkowo duża ilość patroli pieszych może spowodować płaskostopie. Dodatkowo styczność z osobami chorymi (np. HIV) i stres rzutują na życie prywatne policjanta. To nieustanna walka o zdrowie, życie i moralność.

2. Kontroler biletów

Trudy tego zawodu opisywaliśmy w artykule „Kanar tez człowiek – jak pracuje kontroler biletów”. To zajęcie dla bohaterów kina akcji. Kanarom nieustannie towarzysz stres i presja. To także walka z przemocą werbalną, biurokracją, społeczną niechęcią i pogodą. Z racji tego, że kanar jest zawodem społecznie znienawidzonym, narasta wobec niego fala przemocy. Ataki nożami, pobicia, pogryzienia, złamania, ataki nosicieli wirusa HIV, a nawet odgryzienia części ciała to coraz częstsze przypadki. W 2014 roku w Warszawie dokonano ponad 40 ataków na kontrolerów, które skończyły się uszczerbkiem na zdrowiu, w tym złamaniem kości biodrowej i odgryzieniem palca. Od jakiegoś czasu publikowane są w internecie legalnie dane kontrolerów, więc zagrożone są także ich rodziny. Niestety, w internecie przemoc wobec kontrolerów jest coraz częściej usprawiedliwia przez internautów.

1.Płetwonurek w reaktorze atomowym

Czyszczenia basenów z chłodziwem do prętów atomowych to chyba najtrudniejsza praca. Zajmują się tym specjalni płetwonurkowie. Co prawda woda, a raczej wodny roztwór radioaktywnego boru, spełnia rolę pewnego bufora przed promieniowaniem, ale zbliżenie się na określoną odległość do dna lub pręta, grozi napromieniowaniem. Dodatkowo ta praca jest w kontekście takiego ryzyka bardzo słabo opłacana. W chłodziwie reaktora nurkował m.in. Robert J. Shourot, prezydent amerykańskiej firmy Undersea Systems In.