Zastanawiasz się nad wyborem studiów albo właśnie je kończysz, a w Twojej głowie pojawia się myśl: jaka praca po prawie będzie najlepszym wyborem? Sprawdź, jakie możliwości daje Ci ten kierunek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, praca po prawie bez aplikacji również jest możliwa. W jakich zawodach?

Praca po prawie… Ale najpierw studia

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami prawniczymi, powinieneś wiedzieć, jakie są możliwości pracy po prawie. Musisz również zdawać sobie sprawę z faktu, że studia prawnicze to kierunek prestiżowy, lecz bardzo wymagający.

Należy przede wszystkim podkreślić, że samo zdobycie tytułu magistra prawa następuje po 5 latach nauki (na większości uczelni funkcjonuje system jednolity). Chcąc przystąpić do egzaminu na aplikację, musisz go posiadać. Nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy po prawie zaocznym – tryb studiów zazwyczaj nie jest dla pracodawcy czynnikiem decydującym o zatrudnieniu kandydata. 

Podczas studiów prawniczych będziesz musiał zdać nie tylko ogólne, obowiązkowe przedmioty, ale również te wybrane przez siebie, które przydadzą Ci się w przyszłej pracy. Nie wiesz, gdzie jej szukać? Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące pracy po prawie – gdzie możesz ją znaleźć i jakie podstawowe wymagania powinieneś spełniać. 

Pamiętaj, że bardzo często na studiach się nie kończy – do wykonywania wielu zawodów potrzebna jest również ukończona aplikacja oraz zdany egzamin.

Jaka praca po prawie? 

Gdzie praca po prawie? Możliwości są bardzo szerokie. Wszystko zależy od kilku czynników – m.in. tego, czy planujesz ukończenie aplikacji oraz zdanie egzaminu, jaką specjalizację wybierzesz, czym się interesujesz, na jakie zarobki liczysz. 

Możesz podjąć się pracy po prawie w korporacji, kancelarii, założyć swoją działalność, a nawet zostać rzecznikiem patentowym. Zatrudnienie znajdziesz zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. 

Z racji faktu, że środowisko prawnicze jest dość hermetyczne, bardzo możliwe, że na początek będziesz pracował na jednym z niższych stanowisk. Możesz także zdobyć staż lub starać się o aplikację w jednej z prestiżowych firm, a następnie ubiegać się o zatrudnienie w niej. Zacznijmy jednak od najważniejszego – sprawdźmy, w jakich zawodach znajdziesz pracę po studiach prawniczych. 


Szukasz pracy? Sprawdź dostępne oferty pracy w Poznaniu


Jaka praca po prawie i administracji w sądzie?

Możliwości pracy po prawie i administracji jest wiele – z aplikacją i bez. Na początek skupimy się na zawodach, które możesz wykonywać po ukończonej aplikacji. Kim możesz zostać i jakie podstawowe wymagania powinieneś spełniać? 

Częstym wyborem jest profesja adwokata. Poza studiami niezbędne będzie ukończenie 3-letniej aplikacji, zdanie egzaminu oraz uzyskanie wpisu na listę adwokatów. Będziesz udzielać innym pomocy prawnej, tworzyć opinie i projekty aktów prawnych. Adwokat jest także obrońcą swojego klienta, występuje w sądach oraz urzędach.

Kolejna z możliwości to zawód prokuratora. Może nim zostać magister prawa po 3-letniej aplikacji oraz zdanym egzaminie. Prokurator bierze udział w postępowaniu karnym jako oskarżyciel publiczny. 

Pozostańmy na sali sądowej. Możesz być również sędzią – po studiach będziesz musiał ukończyć 3-letnią aplikację sędziowską i zdać egzamin. Do Twoich zadań należeć będzie orzekanie w sprawach dotyczących Twojego wydziału.

Do rzadziej wybieranych zawodów związanych z sądownictwem należą również m.in. referendarz sądowy i asystent sędziego. 

Praca po prawie. Gdzie poza salą sądową?

Twoim miejscem pracy wcale nie musi być sala sądowa – możesz znaleźć pracę po prawie jako przedstawiciel jednej z wielu innych profesji. 

Sporym zainteresowaniem cieszy się zawód radcy prawnego, do którego wykonywania poza studiami potrzebna jest ukończona 3-letnia aplikacja radcowska, zdanie egzaminu oraz wpis na listę radców prawnych. Jego zadaniem jest udzielanie klientom pomocy prawnej. 

Następna z możliwości to – często uznawany za niewdzięczny – zawód komornika. Jak zostać komornikiem? Rozwinęliśmy ten temat w innym tekście. Do ogólnych wymogów należy ukończenie studiów oraz 2-letniej aplikacji komorniczej i zdanie egzaminu. Zadaniem komornika jest egzekucja wyroków sądowych.

Warto zainteresować się również pracą notariusza. Do jej wykonywania potrzebne są studia oraz 3-letnia aplikacja i zdany egzamin, a także wpis na listę notariuszy. Notariusz odpowiada za czynności notarialne m.in. sporządzanie aktów notarialnych.

Magister prawa, który ukończy aplikację rzecznikowską oraz zda egzamin, może zostać także rzecznikiem patentowym. Będzie on pomagać swoim klientom w sprawach własności przemysłowej. Zatrudnienie znajdzie m.in. w korporacji lub kancelarii patentowej. 

Jaką pracę po prawie bez aplikacji można podjąć?

Nie da się ukryć – aplikacja jest nie tylko czasochłonna, ale i droga. Co, jeżeli nie masz możliwości ukończenia jej? Gdzie praca po prawie bez aplikacji? Choć Twoje możliwości będą bardziej ograniczone, wciąż możesz znaleźć zatrudnienie w swojej branży. 

Dobrym wyborem dla osób, które nie zdecydują się na aplikację, może być zawód brokera ubezpieczeniowego. Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym? Choć studia prawnicze nie są potrzebne do jego pełnienia, znajomość niektórych zagadnień z pewnością pomoże w późniejszej pracy. Broker zajmuje się czynnościami dotyczącymi ochrony ubezpieczeniowej. 

Kolejna z możliwości to doradca podatkowy. Jak zostać doradcą podatkowym? Należy spełnić szereg wymagań. Nie ma wśród nich studiów prawniczych, lecz mogą się one okazać bardzo pomocne. Doradca podatkowy zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem podatkowym oraz obsługą podatkową.

Dobrym pomysłem wydaje się również zawód doradcy prawnego. Czym różni się doradca prawny od radcy? Ten pierwszy nie jest zawodem o prawnie uregulowanym statusie. Zadaniem doradcy jest głównie pomoc prawna. Może on także odpowiadać za tworzenie dokumentów i być pełnomocnikiem. 

Praca po prawie w korporacji

Praca w dużej firmie to kolejna z możliwości pracy po prawie bez aplikacji. Zazwyczaj prawnik, który zostanie zatrudniony w korporacji, to osoba, do której zadań będzie należało udzielanie innym porad prawnych. 

Pracując w dużej firmie, będziesz odpowiedzialny m.in. za sprawdzanie umów, uczestniczenie w negocjacjach oraz wydawanie opinii w sprawach, które tego wymagają. Do Twoich zadań może należeć także udzielanie porad w sprawach dotyczących prawa autorskiego albo patentowego. 

Jaka praca w urzędzie po prawie?

Jeżeli nie masz doświadczenia w zawodzie ani aplikacji, możesz zdecydować się na pracę po prawie, która wiele Cię nauczy – w urzędzie. Być może uda Ci się znaleźć zatrudnienie na stanowisku eksperta, jednak powinieneś mieć świadomość, że na początku możesz zostać oddelegowany np. do obsługi klienta. 

Stanowiska, które możesz zajmować, to m.in. specjalista, referent czy pracownik kancelaryjny. Do pełnienia tych zawodów bardzo często nie potrzeba ukończonych studiów prawniczych, jednak zwiększą one Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia i ułatwią Ci późniejszą pracę. Doświadczenie, które zdobędziesz, może być na wagę złota. Możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie: pracę znajdziesz we wszelkiego typu urzędach oraz zakładach ubezpieczeń społecznych. 

Gdzie znaleźć pracę po prawie w biznesie?

Podczas studiów na kierunku prawo w biznesie nauczysz się, jak planować oraz realizować budżet firmy, jak tworzyć opinie i ekspertyzy, poznasz tajniki dotyczące przepisów podatkowych i nie tylko. 

Czy jest praca po prawie w biznesie? Jak najbardziej! Świetnym pomysłem będzie np. zatrudnienie w dziale finansowym korporacji – takie stanowisko daje duże możliwości rozwoju zawodowego. Poza tym możesz zostać wykładowcą akademickim, pracować w jednostkach samorządu terytorialnego czy też być redaktorem wydawnictwa branżowego. Jeżeli wolałbyś zająć się innego rodzaju działalnością, możesz zostać doradcą – przedsiębiorcy z chęcią skorzystają z Twojej wiedzy.

Czy po prawie jest praca?

Znając mnogość możliwości, masz już pewność, że odpowiedź na pytanie, czy po prawie jest praca, jest twierdząca. Należy jednak pamiętać, że studia prawnicze to popularny kierunek – absolwentów wciąż przybywa. To oznacza, że zatrudnienie znajdą głównie najlepsi. 

Wciąż pokutuje mit, że jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę po prawie, potrzebne są znajomości. Nie jest to prawda – możesz ukończyć studia, dostać się na aplikację i znaleźć zatrudnienie bez nich. Po prostu włóż w swoją edukację dużo wysiłku, który zaprocentuje w przyszłości. 

To, czy uda Ci się znaleźć pracę, często zależy od umiejętności. Potrzebna jest również odrobina szczęścia. Nie zmienia to faktu, że posiadanie kontaktów w środowisku prawniczym może okazać się pomocne. Jeżeli pochodzisz z rodziny prawników lub masz znajomych w branży – być może uda Ci się znaleźć pracę z polecenia innych.

Praca po prawie – gdzie można najwięcej zarobić?

Zarobki po prawie są tematem wielu dyskusji. Zdaniem sporej części osób jest to kierunek, który warto wybrać, jeśli zależy Ci na dobrych dochodach. Warto pamiętać, że w większości przypadków wynagrodzenie zależne jest jednak od stażu pracy. 

Jaka praca po prawie przyniesie największe zyski? Według informacji podawanych przez serwis Money.pl najkorzystniejsza okazuje się praca w kancelarii lub wojskowości. Wynagrodzenie w tym przypadku może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Opłaca się także praca po prawie w korporacji. W obu przypadkach wysokość pensji zależna jest od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w danym miejscu. 

Na drugim biegunie znajduje się praca po prawie w urzędzie – chcąc znaleźć zatrudnienie w administracji, trzeba liczyć się z tym, że wynagrodzenie urzędnika często wynosi około 3500 zł brutto, a niekiedy mniej. 

Nietrudno jest o pracę po prawie – bez aplikacji czy z nią. Można poszukać zatrudnienia choćby w korporacji, urzędzie czy kancelarii, a także otworzyć własną działalność. Przed podjęciem zatrudnienia należy określić swoje priorytety – mogą należeć do nich np. zarobki, możliwości awansu czy też praca zgodna z zainteresowaniami.

Oceń artykuł
2.9/5 (9)