Zastanawiasz się nad wyborem studiów albo właśnie je kończysz, a w Twojej głowie pojawia się myśl: jaka praca po prawie będzie najlepszym wyborem? Sprawdź, jakie możliwości daje Ci ten kierunek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, praca po prawie bez aplikacji również jest możliwa. W jakich zawodach?

co po prawie

Prawo należy do najbardziej popularnych kierunków studiów. Nic dziwnego – profesje związane z takim kształceniem wiążą się z dobrymi perspektywami zawodowymi oraz atrakcyjnym wynagrodzeniem. W przypadku prawa na wielu stanowiskach wymagana jest aplikacja. A co w sytuacji, jeśli się jej nie ma? Praca po prawie zarówno w przypadku aplikacji, jak i bez niej dostarcza wielu możliwości. Jakie zawody warto wybrać? Czy osoby zastanawiające się, co po prawie, mogą szybko znaleźć pracę?

Praca po prawie… ale najpierw studia

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami prawniczymi, powinieneś wiedzieć, jakie są możliwości pracy po prawie. Musisz również zdawać sobie sprawę z faktu, że studia prawnicze to kierunek prestiżowy, lecz bardzo wymagający.

Należy przede wszystkim podkreślić, że samo zdobycie tytułu magistra prawa następuje po 5 latach nauki (na większości uczelni funkcjonuje system jednolity). Chcąc przystąpić do egzaminu na aplikację, musisz go posiadać. Nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy po prawie zaocznym – tryb studiów zazwyczaj nie jest dla pracodawcy czynnikiem decydującym o zatrudnieniu kandydata.

Podczas studiów prawniczych będziesz musiał zdać nie tylko ogólne, obowiązkowe przedmioty, ale również te wybrane przez siebie, które przydadzą Ci się w przyszłej pracy. Nie wiesz, gdzie jej szukać?

Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące pracy po prawie – gdzie możesz ją znaleźć i jakie podstawowe wymagania powinieneś spełniać. Artykuł ten więc jest skierowany do absolwentów prawa, których zaskoczyła brutalność rynku pracy.

Pamiętaj, że ukończenie studiów prawniczych bywa niewystarczające – do wykonywania wielu zawodów potrzebna jest również ukończona aplikacja oraz zdany egzamin.


ZOBACZ TAKŻE:


Jaka praca po prawie? 

Gdzie praca po prawie? Możliwości są bardzo szerokie. Wszystko zależy od kilku czynników – m.in. tego, czy planujesz ukończenie aplikacji oraz zdanie egzaminu, jaką specjalizację wybierzesz, czym się interesujesz, na jakie zarobki liczysz.

Możesz podjąć się pracy po prawie w korporacji, kancelarii adwokackiej, założyć własną działalność gospodarczą, a nawet zostać rzecznikiem patentowym. Zatrudnienie znajdziesz zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach.

Nie można też zapominać, że środowisko prawnicze jest dość hermetyczne. Czasami trudno się przebić i uzyskać dobre stanowisko nawet w przypadku zdolnych kandydatów.

Bardzo możliwe, że na początek będziesz pracował na jednym z niższych stanowisk. Możesz także zdobyć staż lub starać się o aplikację w jednej z prestiżowych firm, a następnie ubiegać się o zatrudnienie w niej. Zacznijmy jednak od najważniejszego – sprawdźmy, w jakich zawodach znajdziesz pracę po studiach prawniczych.


Szukasz pracy? Sprawdź dostępne oferty pracy w Poznaniu!


Jaka praca po prawie z aplikacją?

Możliwości pracy po prawie i administracji jest wiele – z aplikacją i bez. Na początek skupimy się na zawodach, które możesz wykonywać po ukończonej aplikacji. Kim możesz zostać i jakie podstawowe wymagania powinieneś spełniać?

Do wyboru masz kilka rodzajów aplikacji: aplikację radcowską, aplikację adwokacką, notarialną, komorniczą, ogólną, rzecznikowską, sejmową, legislacyjną czy konsularną.

Co-można-robić-po-prawie

Radca prawny

Podejmując się tej pierwszej, czyli aplikacji radcowskiej, możesz sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania, stoją przed tobą otworem także organy administracji publicznej. Po upływie półtora roku od rozpoczęcia aplikacji będziesz mógł zostać zastępczym radcą prawnym także przed innymi sądami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego.

Trzeba przyznać, że zawód radcy prawnego cieszy się sporą popularnością wśród studentów prawa. Aby nim zostać, konieczne jest ukończenie studiów prawniczych, odbycie 3-letniej aplikacji radcowskiej zakończonej pomyślnym zdaniem egzaminu i wpisem na listę radców prawnych.

Praca w kancelarii radcy prawnego nie należy jednak do najłatwiejszych. Trzeba stale aktualizować wiedzę w zakresu prawa. Główne obowiązki na tym stanowisku polegają na udzielaniu porad w zakresie prawa i opracowywaniu projektów aktów prawnych.

Co ciekawe, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych z odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego są zwolnione osoby, które mają stopień naukowy doktora nauk prawnych lub w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę radców prawnych, łącznie przez okres co najmniej 3 lat:

1) zajmowały stanowisko referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego, aplikanta prokuratorskiego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora;

2) wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, lub w spółkach.


PRZECZYTAJ TAKŻE:


Adwokat

Częstym wyborem jest profesja adwokata. Studia przygotowujące do tego zawodu są bardzo wymagające. Dotyczą szerokiego zakresu tematów od prawoznawstwa, po ekonomie, czy historię państwa. Studenci poznają również prawo konstytucyjne, prawo cywilne, a także prawo karne czy gospodarcze. Poza studiami niezbędne będzie ukończenie 3-letniej aplikacji adwokackiej, zdanie egzaminu oraz uzyskanie wpisu na listę adwokatów.

Jako adwokat będziesz udzielać innym pomocy prawnej, tworzyć opinie i projekty aktów prawnych. Adwokat jest także obrońcą swojego klienta, występuje w sądach oraz urzędach. Może również znaleźć zatrudnienie w kancelarii radcy prawnego.

Adwokat jako osoba broniąca przestrzegania prawa musi wyróżniać się nieposzlakowaną opinią i korzystaniem z pełni praw publicznych. Tak jak radca prawny, musi on aktualizować swoją wiedzę prawną i monitorować zmieniające się przepisy.

Kurator

W przypadku kuratora wymaga się ukończenia studiów wyższych z dziedziny prawa oraz odbycie aplikacji kuratorskiej zakończonej zdanym egzaminem. W tej kwestii kandydaci mają do wyboru różne kierunki rozwoju.

Przykładem jest tu funkcja kuratora rodzinnego. Prowadzi on działania z zakresu prawa rodzinnego, czyli nadzór nad wybranymi jednostkami lub rodzinami oraz współpracuje z wybranymi ośrodkami i placówkami.

Praca-po-prawie

Inne możliwości

Kolejna z możliwości otwarta dla studentów prawa, to zawód prokuratora. Może nim zostać magister prawa po 3-letniej aplikacji oraz zdanym egzaminie. Prokurator bierze udział w postępowaniu karnym jako oskarżyciel publiczny.

Pozostańmy na sali sądowej. Możesz być również sędzią – po studiach będziesz musiał ukończyć 3-letnią aplikację sędziowską i zdać egzamin. Do Twoich zadań należeć będzie orzekanie w sprawach dotyczących Twojego wydziału.

Do rzadziej wybieranych zawodów związanych z sądownictwem należą również m.in. referendarz sądowy i asystent sędziego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stanowiskiem podobnym do sędziego, choć referendarz sądowy te same kompetencje ma tylko w ściśle określonych sprawach. Z kolei mówiąc o asystencie sędziego, mamy na myśli osobę, która wspiera swoimi działaniami pracę sędziego. Jego obowiązki to analiza dokumentacji, przygotowanie raportów oraz pism procesowych.

Praca po prawie. Gdzie poza salą sądową?

Twoim miejscem pracy wcale nie musi być sala sądowa – możesz znaleźć pracę po prawie jako przedstawiciel jednej z wielu innych profesji.

Następna z możliwości to – często uznawany za niewdzięczny – zawód komornika. Jak zostać komornikiem? Rozwinęliśmy ten temat w innym tekście. Do ogólnych wymogów należy ukończenie studiów oraz 2-letniej aplikacji komorniczej i zdanie egzaminu. Zadaniem komornika jest egzekucja wyroków sądowych.

Warto zainteresować się również pracą notariusza. Do jej wykonywania potrzebne są studia oraz 3-letnia aplikacja i zdany egzamin, a także wpis na listę notariuszy. Notariusz odpowiada za czynności notarialne m.in. sporządzanie aktów notarialnych.

Magister prawa, który ukończy aplikację rzecznikowską oraz zda egzamin, może zostać także rzecznikiem patentowym. Będzie on pomagać swoim klientom w sprawach własności przemysłowej. Zatrudnienie znajdzie m.in. w korporacji lub kancelarii patentowej.

Co-po-prawie-jaka-praca

Jaką pracę po prawie bez aplikacji można podjąć?

Nie da się ukryć – aplikacja jest nie tylko czasochłonna, ale i droga. Co, jeżeli nie masz możliwości ukończenia jej? Gdzie praca po prawie bez aplikacji? Choć Twoje możliwości będą bardziej ograniczone, wciąż możesz znaleźć zatrudnienie w swojej branży.

Dobrym wyborem dla osób, które nie zdecydują się na aplikację, może być zawód brokera ubezpieczeniowego. Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym? Choć studia prawnicze nie są potrzebne do jego pełnienia, znajomość niektórych zagadnień z pewnością pomoże w późniejszej pracy. Broker zajmuje się czynnościami dotyczącymi ochrony ubezpieczeniowej.

Kolejna z możliwości to doradca podatkowy. Jak zostać doradcą podatkowym? Należy spełnić szereg wymagań. Nie ma wśród nich studiów prawniczych, lecz mogą się one okazać bardzo pomocne. Doradca podatkowy zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem podatkowym oraz obsługą podatkową. Aby uzyskać odpowiednie uprawnienia, należy spełnić wymogi określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. W tej profesji niezbędna jest przede wszystkim wiedza z zakresu prawa podatkowego.

Praca po prawie w korporacji

Praca w dużej firmie to kolejna z możliwości pracy po prawie bez aplikacji. Zazwyczaj prawnik, który zostanie zatrudniony w korporacji, to osoba, do której zadań będzie należało udzielanie innym porad prawnych.

Pracując w dużej firmie, będziesz odpowiedzialny m.in. za sprawdzanie umów, uczestniczenie w negocjacjach oraz wydawanie opinii w sprawach, które tego wymagają. Do Twoich zadań może należeć także udzielanie porad w sprawach dotyczących prawa autorskiego albo patentowego.

Jaka praca w urzędzie po prawie?

Jeżeli nie masz doświadczenia w zawodzie ani aplikacji, możesz zdecydować się na pracę po prawie, która wiele Cię nauczy – w urzędzie. Być może uda Ci się znaleźć zatrudnienie na stanowisku eksperta, jednak powinieneś mieć świadomość, że na początku możesz zostać oddelegowany np. do obsługi klienta.

Stanowiska, które możesz zajmować, to m.in. specjalista, referent czy pracownik kancelaryjny. Do pełnienia tych zawodów bardzo często nie potrzeba ukończonych studiów prawniczych, jednak zwiększą one Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia i ułatwią Ci późniejszą pracę. Doświadczenie, które zdobędziesz, może być na wagę złota. Możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie: pracę znajdziesz we wszelkiego typu urzędach oraz zakładach ubezpieczeń społecznych.

Możesz rozważyć także szukanie pracy w instytucjach unijnych, w ambasadach, konsulatach oraz organizacjach międzynarodowych.

Gdzie znaleźć pracę po prawie w biznesie?

Podczas studiów na kierunku prawo w biznesie nauczysz się, jak planować oraz realizować budżet firmy, jak tworzyć opinie i ekspertyzy, poznasz tajniki dotyczące przepisów podatkowych i nie tylko.

Czy jest praca po prawie w biznesie? Jak najbardziej! Świetnym pomysłem będzie np. zatrudnienie w dziale finansowym korporacji – takie stanowisko daje duże możliwości rozwoju zawodowego.

Poza tym możesz zostać wykładowcą akademickim, pracować w jednostkach samorządu terytorialnego czy też być redaktorem wydawnictwa branżowego. Jeżeli wolałbyś zająć się innego rodzaju działalnością, możesz zostać doradcą – przedsiębiorcy z chęcią skorzystają z Twojej wiedzy.

Czy-po-prawie-jest-praca

Czy po prawie jest praca?

Mając na względzie liczne oferty pracy, można śmiało potwierdzić, że po prawie jest praca. Oczywiście należy jednak pamiętać, że studia prawnicze to popularny kierunek – absolwentów wciąż przybywa. To oznacza, że zatrudnienie znajdą głównie najlepsi. Z drugiej strony perspektyw zawodowych jest wiele, dlatego wiedza z zakresu prawa może być wykorzystywana na wielu stanowiskach niewymagających uzyskania aplikacji.

To, czy uda Ci się znaleźć pracę zależy od umiejętności, ale trzeba jednak przyznać, że potrzebna jest również odrobina szczęścia. Poza tym posiadanie kontaktów w środowisku prawniczym może okazać się pomocne. Jeżeli pochodzisz z rodziny prawników lub masz znajomych w branży – możliwe, że uda Ci się szybko znaleźć pracę z polecenia innych. Jednak nie warto się demotywować niepowodzeniem w poszukiwaniu pracy. Konsekwencja, podobnie jak w przypadku innych zawodów, często prowadzi do sukcesu.

Praca po prawie – gdzie można najwięcej zarobić?

Zarobki po prawie są tematem wielu dyskusji. Zdaniem sporej części osób jest to kierunek, który warto wybrać, jeśli zależy Ci na dobrych dochodach. Warto pamiętać, że w większości przypadków wynagrodzenie zależne jest jednak od stażu pracy.

Jaka praca po prawie przyniesie największe zyski? Według informacji podawanych przez serwis Money.pl najkorzystniejsza okazuje się praca w kancelarii lub wojskowości. Wynagrodzenie w tym przypadku może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Opłaca się także praca po prawie w korporacji. W obu przypadkach wysokość pensji zależna jest od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w danym miejscu.

Na drugim biegunie znajduje się praca po prawie w urzędzie – chcąc znaleźć zatrudnienie w administracji, trzeba liczyć się z tym, że wynagrodzenie urzędnika często wynosi około 3500 zł brutto, a niekiedy mniej.

Podsumowując, nietrudno jest o pracę po prawie – bez aplikacji czy z nią. Można poszukać zatrudnienia choćby w korporacji, urzędzie czy kancelarii, a także otworzyć własną działalność. Przed podjęciem zatrudnienia należy określić swoje priorytety – mogą należeć do nich np. zarobki, możliwości awansu czy też praca zgodna z zainteresowaniami.

Oceń artykuł
2.9/5 (13)