Otmuchów zdecydowanie jest jedną z tych miejscowości, które zasługują na uwagę wycieczkowiczów. Wśród malowniczych krajobrazów, jakie buduje lokalna przyroda, natknąć się możemy na rozmaite atrakcje historycznej natury, zachwycając się renesansowym ratuszem, czy podziwiając najstarszy obiekt regionu, jakim jest Zamek Otmuchów. Wakacje warto spędzić przy jeziorze otmuchowskim, lub połączyć zamiłowanie do natury z zamiłowaniem do historii, udając się w podróż jednym z rowerowych szlaków. Ostatecznie urlop można zwieńczyć odwiedzając miejski rynek, pobliski park czy restaurację, których w okolicy nie brakuje. Co ciekawego można spotkać w Otmuchowie i czym region od lat zachwyca mieszkańców? Które miejsce szczególnie warto jest odwiedzić? Co godnego uwagi znajduje się w pobliżu jeziora otmuchowskiego? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć niżej.

Autorstwa Zanfra – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35153454

Otmuchów – jakie atrakcje przyciągają turystów?

Zarówno w samym mieście jak i w jego pobliżu, urlopowicze będą mieli okazję natknąć się na szereg rozmaitych atrakcji, z których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Otmuchów może zaoferować wiele zarówno tym, którzy w turystyce poszukują powrotu do korzeni, odzwierciedlonego w historycznych obiektach, jak i tym, którzy pragną spędzić chwilę poza miastem, źródło szczęścia odnajdując w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Otmuchów to również szereg rozmaitych wydarzeń kulturalnych, z których głównym może być Lato Kwiatów, w 2023 roku obchodzące swoje pięćdziesięciolecie. Jest to tradycja na tyle piękna i monumentalna, że każdy w odwiedzających powinien wziąć w niej udział.

Historyczne obiekty zabytkowe

Wśród obiektów historycznych, stanowiących architekturalną dumę regionu, na szczególną uwagę zasługują przynajmniej cztery budowle – zamek, ratusz i dwa kościoły. Każda z nich daje świadectwo dziedzictwa i bogactwa historycznego Otmuchowa, pozwalając odwiedzającym na zapoznanie się nie tylko z naturą minionych czasów, ale i pięknem zamierzchłych już stylów budownictwa.

Zamek Otmuchów – rezydencja dwunastowiecznych biskupów

W połowie dwunastego wieku, na terenie dzisiejszego zamku, znajdował się drewniany gród, po raz pierwszy wymieniony w dokumencie z 1155 roku jako biskupia kasztelania. Źródła historyczne starsze o sto lat wskazują, że dość szybko powstał tutaj zamek z prawdziwego zdarzenia, stanowiący po części element obronnych fortyfikacji miasta.

Obiekt przez lata był rozbudowywany, a w efekcie wielu wojen również niszczony, co wymagało jego późniejszego odrestaurowywania. Wśród najistotniejszych konfliktów w tej materii wymienić należy najazd husytów czy wojnę trzydziestoletnią.

Pośród wielu zabytków i ciekawostek architektonicznych, jakie obiekt może zaoferować gościom, na szczególną uwagę zasługuje wieża widokowa, z której widok rozpościera się na cały Otmuchów. Zamek pełni dziś też funkcję hotelu, więc jeżeli ktoś chciałby się zatrzymać w tym miejscu na dłużej, to nie napotka większych trudności.

Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego – Perła Śląskiej Architektury

Wystarczy szybki rzut oka na frontową elewację kościoła by zrozumieć, dlaczego obiekt ten nazywany jest perłą śląskiej architektury. Choć pierwsze wzmianki o świątyni położonej w tym miejscu pochodzą z połowy trzynastego wieku, to swój aktualny kształt nabyła ona dopiero w roku 1693.

Wśród godnych wymienienia zabytków kościoła znajduje się przede wszystkich zapierająca dech w piersiach polichromia Karola Dankwarta, siedemnastowieczne obrazy Michała Willmana, czy tabernakulum, którego powstanie datuje się na wczesny wiek dziewiętnasty. Na uwagę zasługuje również siedemnastowieczna ambona z płaskorzeźbami ewangelistów, czy bogato zdobione stalle z prezbiterium.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Kałkowie

Prawdziwą gratką dla miłośników średniowiecznego kunsztu architekturalnego będzie kościół pw. Narodzenia NMP w Kałkowie. Ta romańsko-gotycka świątynia została wzniesiona w połowie trzynastego wieku – od tego czasu była wielokrotnie rozbudowywana. Po dziś dzień podziwiać można wewnątrz barokową kaplicę, wstawioną do kościoła w XVIII wieku, czy wyjątkowe polichromie z XIV i przełomu XV i XVI wieku, sławiące kunszt ówczesnego sakralnego malarstwa.

Renesansowy ratusz w Otmuchowie

Otmuchów może pochwalić się majestatycznym, wpisanym na listę zabytków renesansowym ratuszem, powstałym u początków XVI wieku. Prócz eleganckiego, właściwego dla swych czasów wyglądu i górującej nad nim wieży, uwagę odwiedzających przykuwa zegar słoneczny, znajdujący się w południowo-wschodnim narożniku obiektu. Pochodzący z XIV wieku relikt przeniesiony tu został w 1827 roku z kaplicy otmuchowskiego zamku, a zgodnie z miejscową legendą, stworzyć go miał sam Paracelsus.

Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33579127

Otmuchów dla miłośników przyrody

Otmuchów ma wiele do zaoferowania miłośnikom przyrody, zarówno w samym mieście, jak i poza jego granicami. Tym co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, jest utworzone na Nysie Kłodzkiej Jezioro Otmuchowskie, czy leżące opodal Jezioro Nyskie. Miłośnicy kwiatów z kolei z całą pewnością docenią szereg cyklicznych wystaw florystycznych, znanych tu pod nazwą Lato Kwiatów.

Jezioro Otmuchowskie

Jezioro Otmuchowskie powstało w latach 1928-33 na rzece Nysa Kłodzka, pełniąc funkcję zbiornika retencyjnego. W pobliżu jeziora znajduje się największe w Polsce siedlisko czapli siwej, zaś samo jezioro słynie z tego, że żyją w nim najrozmaitsze ryby w sporej ilości – przede wszystkim sandacze. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na jeziorze znajduje się elektrownia wodna.

Jest to ewidentnie jedno z miejsc godnych polecenia, szczególnie wówczas, gdy zamierzamy spędzić wakacje w otoczeniu przyrody.

Jezioro Nyskie

Podobnie jak Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie również powstało na rzece Nysa Kłodzka jako zbiornik retencyjny, jednak jest ono dużo młodsze – powstało na przełomie roku 1971 i 1972. Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, żyją tu rozmaite ryby – szczupaki, sandacze, okonie czy leszcze, a walory estetyczne tego miejsca są wprost niezapomniane.

Trzeba również pamiętać, że oba jeziora tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, dając bezpieczeństwo i spokój dziesiątkom gatunków rozmaitych ptaków.

Otmuchów – Lato Kwiatów

Jedną z najpiękniejszych tradycji, jaką może pochwalić się Otmuchów, jest Lato Kwiatów – coroczna impreza, która w 2023 będzie obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. Główną atrakcją wydarzenia są dziesiątki wystaw florystycznych, które podziwiać możemy na terenie całego miasta. Całość uświetniają występy artystów, festyny i piknik rodzinny.

Szlaki rowerowe – Otmuchów i okolice. Idealne miejsca do rekreacji

Dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, jednocześnie zatracając się w bogactwie dorobku kulturalnego i historycznego regionu, najodpowiedniejszym może być ruszenie w podróż jednym z dwóch, rowerowych szlaków turystycznych.

Szlak czarownic

Otmuchów i Nysa to tylko dwie z wielu miejscowości, przez które przebiega popularny „szlak czarownic”. Główną ideą przyświecającą jego powstaniu, było przybliżenie uczestnikom historii związanej z trudnym losem wielu średniowiecznych kobiet, oskarżonych przez ówczesne władze o uprawianie magii.

Szereg rozmaitych atrakcji znajdujących się na trasie szlaku, przybliży zwiedzającym zarówno naturę samych procesów czarownic, jak i ich konsekwencji.

Szlak Kopernikowski

Szlak Kopernikowski liczy sobie aż 46 kilometrów, zaczynając się i kończąc w Nysie. Uczestnicy wycieczki przejadą przez kilkanaście gmin o istotnym znaczeniu historycznym dla całego regionu – również przez Otmuchów – podziwiając rozmaite zabytki. Nazwa szlaku wzięła się od miejscowości Koperniki, również znajdującej się na jego trasie, gdzie mieszkali przodkowie samego Mikołaja Kopernika.

Czy warto odwiedzić Otmuchów?

Otmuchów jest miejscem, w którym monumentalne piękno natury łączy się z szeregiem arcyciekawych zabytków historycznych. Miejscowość tętni życiem, z otwartymi ramionami witając wszystkich przybywających, radośnie oferując każdy ze swych atutów.

Nie da się zaprzeczyć, że zarówno miłośnicy czasów zamierzchłych, jak i zwolennicy spędzania czasu na łonie przyrody, znajdą tutaj coś dla siebie. Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji ku temu, by gościć w Otmuchowie, to zdecydowanie powinieneś nadrobić zaległości!

Oceń artykuł
4/5 (4)