Pracy na zmywaku towarzyszy pewien krzywdzący stereotyp. Czy słusznie uważamy, że jest to zatrudnienie poniżej ambicji, które nie przynosi żadnych dodatkowych umiejętności? Zobacz, jak wygląda praca na zmywaku. Ta posada jest często oferowana za granicą. Zarobki na zmywaku w Anglii są korzystniejsze niż w Polsce.

Praca na zmywaku – mylne stereotypy

Szukając pierwszej posady bez doświadczenia lub chcąc szybko zarobić jakiekolwiek pieniądze, wiele osób decyduje się na pracę na zmywaku. To również popularne stanowisko za granicą, które wybierają głównie pracownicy nieposługujący się danym językiem obcym. Dla niektórych zmywanie naczyń w restauracji ma negatywne konotacje, bowiem stereotypowo utarło się, że jest to praca poniżej kwalifikacji. Rzeczywiście, aby objąć tę posadę, nie trzeba posiadać doświadczenia i specjalnych umiejętności, natomiast tak jak w każdej innej pracy, tak i tutaj należy wykazać się zaangażowaniem i odpowiedzialnością.

Jak wygląda praca na zmywaku?

Przeglądając na bieżąco publikowane oferty pracy: pomoc kuchenna, można zauważyć, że propozycja zatrudnienia jest kierowana głównie dla osób, które są gotowe do natychmiastowego podjęcia się pracy. To korzystna opcja dla wszystkich, którzy stracili swoje źródło utrzymania i szukają zatrudnienia. Na tę posadę często decydują się także nowicjusze na rynku pracy, którzy mogą zdobyć pierwsze doświadczenie i chcą spróbować swoich sił w branży gastronomicznej. Jak wygląda praca na zmywaku w restauracji? Oprócz zmywania naczyń osoba na tym stanowisku często odpowiada za dbanie o porządek w kuchni i na zapleczu restauracji. 

Praca na zmywaku – porady

W kuchni zatrudnionych jest wiele osób, dlatego umiejętności pracy w zespole oraz komunikatywność mogą okazać się pomocne w budowaniu przyjaznej atmosfery w miejscu zatrudnienia. Pracodawcy oprócz pensji często oferują zatrudnionym darmowy posiłek lub zniżki pracownicze na jedzenie w lokalu. Elastyczny czas pracy, który pozwala na pogodzenie życia zawodowego z prywatnym to kolejna zaleta wynikająca z pracy na zmywaku. Wymagania, jakie musi spełnić kandydat na to stanowisko to aktualne badania sanepidowskie i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy praca na zmywaku jest ciężka?

Praca w gastronomii nie należy do najłatwiejszych. Szybkie tempo realizowania zamówień, wysoka temperatura w kuchni i presja wynikająca z chęci zadowolenia każdego gościa sprawia, że wiele osób szybko rezygnuje z zatrudnienia. Czy praca na zmywaku jest ciężka? Tak naprawdę wiele zależy od narzuconego tempa wykonywania obowiązków i ilości brudnych naczyń. Na tym stanowisku zajęcie jest określone z góry, w związku z tym można wykonywać je schematycznie. Aby zatrudnić się na tym stanowisku, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności ani doświadczenia, więc poziom trudności zadań wykonywanych podczas pracy jest stosunkowo niski.

Praca przy zmywaniu naczyń wykonywana jest najczęściej na stojąco, dlatego osoby wykonujące ją po kilka lub kilkanaście godzin dziennie mogą narzekać na ból nóg lub pleców i ogólne fizyczne zmęczenie.

Praca na zmywaku – zarobki

Czy warto zdecydować się na pracę na zmywaku? Zarobki na tym stanowisku nie należą do najwyższych. Charakter pracy i brak wymaganego doświadczenia sprawiają jednak, że wiele osób decyduje się na takie zatrudnienie. Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę na wakacje w obcym kraju? Zatrudnienie jako pomoc kuchenna to jedna z najpopularniejszych posad obejmowanych przez Polaków, którzy zdecydowali się podjąć pracę za granicą. Rzeczywiście, w porównaniu do stawek proponowanych w krajach zachodnich, wynagrodzenie oferowane przez polskich restauratorów jest dużo niższe.

Zarobki na zmywaku w Anglii

Brytyjskie restauracje za pracę na zmywaku proponują wynagrodzenie w wysokości 8-9 funtów (co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę około 40-50 zł) za godzinę. Ze względu na to, że oferty pracy są kierowane do przyjezdnych w celach zarobkowych obcokrajowców, pracodawcy oprócz pensji często oferują kandydatom zakwaterowanie. To korzystna propozycja zwłaszcza dla osób, które właśnie przyjechały za granicę i dopiero zaczynają przygodę z zatrudnieniem na obczyźnie.

Ile zarabia się na zmywaku w Polsce?

W Polsce zarobki na zmywaku zależą od rodzaju podpisanej umowy. Najczęściej proponowana jest umowa zlecenie, rozliczana według stawki godzinowej. Na wysokość pensji wpływa również renoma restauracji oraz miejscowość, w której dany lokal się znajduje. Oferowana stawka za godzinę waha się pomiędzy najniższą krajową, wynoszącą obecnie 18,30 zł brutto, a nawet 25 zł brutto za godzinę. Im bardziej rozwinięte turystycznie miasto, tym większa pensja dla pracowników.

Praca na zmywaku – jak napisać o niej w CV?

Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyłeś podczas pracy na zmywaku? Jak napisać o niej w CV, aby przyszłe rekrutacje przebiegły pomyślnie? Skup się na zdobytych podczas zatrudnienia w gastronomii umiejętnościach. Nie muszą to być twarde kompetencje. Dla rekruterów ważne są także twoje cechy charakteru i umiejętności miękkie. Być może praca w kuchni nauczyła Cię dobrej organizacji pracy własnej, bądź wyniosłeś z niej dodatkowe umiejętność pracy w zespole? W CV napisz, czego nauczyłeś się na swoim pierwszym stanowisku i pamiętaj, że każda praca kształtuje charakter i pomaga w zdobywaniu nowych doświadczeń zawodowych.