Szybkie awanse, pasmo sukcesów, brak komplikacji i utrudnień życiowych…czyli idealna ścieżka kariery, w której nie ma miejsca na potknięcia i zakręty. W takim sielankowym świecie kończymy wymarzony kierunek i otrzymujemy upragnione stanowisko zgodne z naszym wykształceniem i oczekiwaniami. Tylko czy zawsze jest to takie proste? Oczywiście, że nie, bo nie żyjemy w idylli. Dosyć często ludzie godzą się na pracę poniżej kwalifikacji. Czy taka decyzja to strzał w zawodową stopę? To zależy od sytuacji. Zobacz, kiedy warto podjąć ryzyko!

praca niezwiązana z zawodem

Po dłuższej przerwie w CV

Przez kilka lat z powodów osobistych pozostawałeś nieaktywny zawodowo i teraz chciałbyś wrócić do pracy? Możesz mieć szczęście i dosyć szybko znaleźć zatrudnienie, ale jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie wysyłasz CV, chodzisz na rozmowy i wciąż żaden pracodawca nie proponuje Ci etatu, to miej na uwadze, że skutecznym rozwiązaniem może okazać się zmiana taktyki. Może problem tkwi w tym, że przez kilka lat Twoja wiedza branżowa się zdezaktualizowała i firmy natrafiają na bardziej przygotowanych kandydatów? W takim przypadku masz trzy wyjścia. Pierwsze to nadrobić zaległości i szukać dalej. Druga opcja to tymczasowe przyjęcie pracy na niższym stanowisku np. jako młodszy specjalista, co pomoże Ci wrócić do gry. Możesz także zająć się czymś zupełnie nowym – przekwalifikować się, zapisać na kurs, do szkoły policealnej lub na studia podyplomowe. Tutaj również będziesz zaczynał z niższego poziomu, ale za to masz szansę zmienić branżę, jeśli w dotychczasowej czujesz się wypalony.

Rozwój niejedno ma imię

Czasem nazwa stanowiska, która sugeruje kompetencje, może oznaczać, że taka osoba ma obowiązki, które odpowiadają zadaniom pracowników zatrudnionych na niższych stanowiskach i odwrotnie – niekiedy ambitne zadania młodszego specjalisty pozwalają mu na bardzo szybki rozwój. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, najpierw przeanalizuj dokładnie, co firma może Ci zaoferować i jakie są opinie byłych oraz obecnych pracowników. Zarobki są bardzo ważne, bo pozwalają Ci się utrzymać i godnie żyć, jednak równie ważne są perspektywy, jakie masz przed sobą na danym stanowisku. Patrz szerzej i pod tym kątem kreuj swoją drogę zawodową – nie musi być zrozumiała dla wszystkich, ważne by była korzystna dla Ciebie.

Pierwsza praca to nie zawsze spełnienie marzeń

Jako młody student lub absolwent, który szuka pierwszej pracy, możesz boleśnie zderzyć się z rzeczywistością. Nie martw się, wielu ludzi doświadcza podobnego rozczarowania rynkiem pracy na początkowym etapie. W najgorszej sytuacji są ci, którzy nie mają prawie żadnego doświadczenia, a bezpośrednio po ukończeniu szkoły chcieliby pracować na ciekawym i dobrze płatnym stanowisku. Oczywiście trzeba mieć ambicję, jeśli chcesz iść do przodu, dlatego możesz wciąż szukać firmy, w której nie tylko zarobisz, ale również się rozwiniesz i liczyć na to, że trafisz. Pamiętaj jednak, że wszystko zaczyna się od postawienia pierwszych kroków, które rzadko kiedy są proste. Dyplom wyższej uczelni to nie jest bezpośredni bilet do lepszego życia, dlatego skup się na zdobyciu praktycznych umiejętności. Czasem to może oznaczać pracę na stanowisku, na którym mógłbyś pracować od razu po szkole średniej lub jako student pierwszego roku. Ważne, że nabędziesz umiejętności, które pozwolą Ci nabrać rozpędu.

Desperacja

Brak ofert w wymarzonej dziedzinie, trudna i skomplikowana sytuacja osobista, z którą wiąże się konieczność zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie, niekiedy wręcz zmusza do wyjazdu do innego kraju i pracy poniżej kompetencji. Podobnie jest, kiedy z różnych względów nie możesz opuścić rodzinnej miejscowości i przeprowadzić się do większego miasta. Desperacja i konieczność utrzymania się czasem zmusza ludzi do pracy poniżej kompetencji i dlatego spotyka się np. nauczyciela, który zatrudnił się na budowie. W takim przypadku możesz mieć świadomość, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, które jest podyktowane nagłą sytuacją albo pogodzić się z faktami i pójść na życiowy kompromis, przyjmując założenie, że praca to przede wszystkim zarabianie pieniędzy, których potrzebujesz do życia.

 

Bywa, że jedna płaszczyzna – zdrowotna, rodzinna lub jakakolwiek inna – znacząco wpływa na całość i dlatego Twoja ścieżka zawodowa może być wyboista. Pewnie znajdziesz wiele poradników, według których przebieg Twojej kariery powinien być spójny i przewidywalny, a jednak życie to nie scenariusz z podręcznika. Czasem praca poniżej kwalifikacji jest po prostu koniecznością. Sam wiesz, kiedy możesz powiedzieć STOP.

 

Zdarzyło Ci się zatrudnić w miejscu, które nie było Twoją bajką? Pracowałeś na niższym stanowisku pomimo bogatego doświadczenia w CV, a jednak zdecydowałeś się na to ze względu na trudną sytuację? Daj znać w komentarzu!