Przesyłki dla osób na kwarantannie. Co z emeryturami?

W czasach koronawirusa dostarczanie przesyłek jest nie lada wyzwaniem dla Poczty Polskiej! Szczególnie gdy listy, paczki czy świadczenia emerytalne muszą zostać dostarczone dla osoby przebywającej na kwarantannie. W związku z tym wprowadzono ogromne zmiany!

koronawirus a przesyłki

Poczta Polska od 19 października 2020 roku wprowadziła zmiany w dostarczaniu przesyłek w czasie koronawirusa. W ogólnodostępnym komunikacie na temat świadczenia usług dla osób objętych kwarantanną poinformowała, iż paczki zostaną przetrzymane na czas, kiedy ich doręczenie będzie ponownie możliwe. Są jednak wyjątki. Co z emeryturami? Czy one również zostaną przetrzymane, aby nie narażać pracowników na ewentualne zakażenie COVID-19?

Zanim przejdziesz dalej: przejrzyj nasze oferty pracy! Może znajdziesz tam swoje wymarzone zatrudnienie!

Koronawirus a przesyłki: przechowywanie paczek na czas kwarantanny

Poczta Polska w komunikacie z 19 października br. poinformowała o zmianach w procesie dostarczania przesyłek w czasie koronawirusa do osób przebywających na kwarantannie. Paczki będą przetrzymywane w placówkach do czasu, aż dana osoba będzie miała możliwość je odebrać.

“Przesyłki, dla których dochodzi do czasowego wstrzymania doręczenia z powodu kwarantanny adresata, będą przechowywane w placówkach pocztowych do czasu zakończenia kwarantanny. Próba doręczenia nastąpi po zakończeniu okresu kwarantanny. Następnie przesyłka ta, o ile nie zostanie doręczona, po upływie okresu awizacji, podlega zwrotowi” – czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Przesyłki a koronawirus: emerytury i renty

Co w przypadku osób starszych objętych kwarantanną? Czy pieniądze ze świadczenia emerytalnego będą musiały poczekać aż do końca ich przymusowej izolacji?

“W przypadku osób objętych kwarantanną pobierających świadczenia rentowo-emerytalne, Poczta Polska doręczy przekazy pieniężne w sposób odmienny. Została uruchomiona specjalna procedura, przy współpracy z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, doręczania przekazów pieniężnych, która zapewni bezpieczeństwo Klientom i pracownikom Poczty Polskiej” – czytamy na stronie Poczty Polskiej.

W związku z powyższym komunikatem, emeryci i renciści mogą być spokojni. Dostarczenie przesyłek w czasie koronawirusa, podczas gdy objęci są oni kwarantanną, została według Poczty dokładnie przemyślana. Warto jednak poważnie zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń i wybrać inny sposób pobierania świadczenia. Emerytura na konto czy od listonosza – co jest lepsze? Wiemy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje ubankowienie!

Jednak czy zgłaszanie kwarantanny do Poczty Polskiej jest konieczne? Skąd ma się dowiedzieć, że nie możemy odebrać paczki?

“Osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej, Spółka otrzymuje ich adresy na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (przed 31 marca na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii). Poczta jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie” – czytamy na stronie PP.

Przesyłki dla osób na kwarantannie: przesyłki paczkowe

Co z przesyłkami paczkowymi w czasie koronawirusa? Czy one również będą przetrzymywane na Poczcie, aż osoba objęta po skończonej kwarantannie będzie mogła je odebrać?

“W przypadku przesyłek paczkowych i kurierskich zostanie podjęta próba doręczenia przesyłek. Dla przesyłek z potwierdzeniem odbioru lub Elektronicznym Potwierdzeniem Odbioru (EPO) lub zadeklarowaną wartością powyżej 100 zł lub ubezpieczeniem, w których suma ubezpieczenia przekracza 5000 zł lub dokumentami zwrotnymi lub w serwisie Pocztex Procedura lub przesyłek pobraniowych również zostanie podjęta próba doręczenia, ale w momencie braku możliwości doręczenia, przesyłki te będą czasowo wstrzymane i przechowywane w placówce pocztowej. Z procesu doręczania przesyłek paczkowych i kurierskich zostają wyłączone przesyłki nadanych przez Sądy i Trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego” – czytamy na stronie PP.

Oceń artykuł
5/5 (1)