Reklama

PPK – dlaczego coraz więcej osób rezygnuje z programu?

Coraz więcej osób rezygnuje z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Opinie większości uczestników są jednak nadal pozytywne. Co więc za tym stoi?

pracownicze plany kapitałowe opinie

Czy warto brać udział w PPK? Krajowy Fundusz Rozwoju ujawnił, że z Pracowniczych Planów Kapitałowych wycofało się już ponad 70 procent Polaków. Wynika to między innymi z faktu, iż sporo osób nie czuje potrzeby odkładania pieniędzy na przyszłość i woli przeznaczyć 2 proc. z PPK na obecne potrzeby.

Co zmieni się w przyszłym roku? Czy do programu PPK dołączy więcej osób?

Pracownicze Plany Kapitałowe: rezygnacja z uczestnictwa

Pracownicze Plany Kapitałowe zarządzane są przez Polski Fundusz Rozwoju, który niedawno podał informację na temat sytuacji uczestnictwa Polaków w programie rządowym. Z badań wynika, że tylko 30,4 proc. pracowników firm wzięło w nim udział. Sprawdź -> PPK w pigułce

Natomiast Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” powiedział, że rzeczywisty wynik udziału w PPK wyniósł ledwo 22,9 proc. Do programu przystąpiło tylko 1 mln 689 tys. osób na 7 mln 381 tys. uprawnionych pracowników.

PPK a zmiana pracy, czy uczestnik programu traci pieniądze odłożone w poprzedniej firmie? Przeczytaj o tym w naszym Poradniku.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika również, że na koniec września 2020 roku do Pracowniczego Planu Kapitałowego przystąpiło około 1,15 mln osób. To jednak i tak mało w porównaniu z około 7 mln osób, które mogłyby odkładać na nim swoje środki. To właśnie oznacza, że ponad 70 proc. pracowników złożyło u swoich pracodawców oświadczenie z żądaniem zaprzestania odprowadzania składek do programu rządowego.

Pracownicze plany Kapitałowe: plany na 2021 rok

Pracownicze Plany Kapitałowe w 2021 roku zaczną obowiązywać w pozostałych firmach i instytucjach, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników w zakładzie. PPK dotrze również do jednostek sektora finansów publicznych. Co daje razem aż 5,5 mln nowych uczestników w programie PPK. Jeśli oczywiście będą oni chętni do niego dołączyć.

Pracownicze Plany Kapitałowe: czy warto?

Mała liczba uczestników w PPK świadczyć może o tym, że wiele osób woli przeznaczyć swoje 2 proc. na obecne wydatki, niż odkładać pieniądze na przyszłość. Ludzie muszą jeszcze nabrać zaufania do pracowniczych planów kapitałowych. Opinie uczestników tłumaczą jednak, że jest to rzeczywiście dobra perspektywa na przyszłość. W innym wypadku trzeba byłoby naprawdę dobrze zainwestować, aby pobić kwotę z oszczędzania PPK, którą każdy uczestnik może odebrać po 60. roku życia.

Szukasz pracy i mieszkasz w województwie dolnośląskim? Koniecznie aplikuj na -> Praca Wrocław

Oceń artykuł
4.7/5 (6)