Reklama

Jak zostać pilotem wycieczek? Ile można zarobić?

Jesteś ciekaw, jak zostać pilotem wycieczek? Ile zarabia się na takim stanowisku? Pilotaż wycieczek należy do jednych z najbardziej wymagających i odpowiedzialnych zadań, wiąże się tez jednak z możliwością podróży. Sprawdź, jakie kompetencje musi mieć profesjonalny pilot wycieczek.

Pilot wycieczek

Pilot wycieczek zajmuje się planowaniem podróży krajowych i zagranicznych, rozwiązywaniem wszelkich problemów w czasie jej trwania oraz sprawowaniem opieki nad turystami i wskazywaniem im ciekawych lokalnych atrakcji. Pilotaż wycieczek należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych, stresujących i wymagających zadań. Kandydat do takiej pracy dla podróżnika musi więc wykazywać się dużą odpowiedzialnością i dobrą organizacją. Sprawdź, jakie są wymagania na stanowisku pilota wycieczek oraz jak nim zostać. Dowiedz się również, ile zarabia pilot wycieczek i od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia.

Pilot wycieczek: kto to? Czym się zajmuje?

Obowiązki takiego specjalisty reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Do zadań pilota wycieczek należy między innymi rozwiązywanie ewentualnych problemów powstałych w czasie podróży oraz dbanie o bezpiecznie dotarcie turystów do miejsca docelowego. Pilot wycieczek musi dopilnować, aby wszystkie zaplanowane punkty podróży były zrealizowane oraz aby każdy z jej uczestników miał zapewnione odpowiednie zakwaterowanie i wyżywienie. Zdarza się, że podczas wycieczki może on przyjąć funkcję przewodnika turystycznego. Zawody te różnią się jednak pod wieloma względami i nie należy ich mylić.


Szukasz pracy w Warszawie? Aplikuj na nasze oferty praca Warszawa


Pilot wycieczek: wymagania

Zawód pilota wycieczek nie jest już zawodem regulowanym. Wcześniej jego wykonywanie było dozwolone jedynie po spełnieniu listy wymogów określonych przez rząd przepisami prawnymi. Jeszcze przed 2014 rokiem kandydat na pilota wycieczek musiał:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • zdać odpowiedni egzamin i zdobyć uprawnienia pilota wycieczek,
  • złożyć oświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności,
  • przejść szkolenie praktyczne i teoretyczne przeprowadzane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Obecnie osoba kandydująca na stanowisko pilota wycieczek musi jedynie przedstawić zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego i przewodnika wycieczek. Pracę najczęściej znajdzie w biurach podróży lub u indywidualnego organizatora turystyki.

Jak zostać pilotem wycieczek?

Aby pełnić zawód pilota wycieczek, trzeba samemu zdobywać wiedzę i doświadczenie. Pomogą w tym kursy na pilota wycieczek oferowane przez różne organizacje związane z turystyką, na przykład pod patronatem Polskiej Izby Turystyki. W dodatku, jak wyżej wspomnieliśmy, do przyszłego pracodawcy należy dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które wiążą swoją przyszłość z tym stanowiskiem już od czasów młodości jest wybór studiów na kierunku turystycznym.

Studia turystyczne przygotowują studentów do pracy w branży turystycznej poprzez przekazywanie im wiedzy z zakresu podstaw turystyki, historii turystyki, rynku turystycznego, klasyfikacji obiektów turystycznych. Ponadto student poznaje zagadnienie geografii turystycznej, wie jakie regiony cieszą się największym zainteresowaniem odwiedzających. Zajęcia z marketingu dostarczają wiedzy z obszaru potrzeb turystyki, tworzenia ofert wycieczek i promocji turystyki. Studenci uczą się także posługiwania językiem obcym, nie tylko angielskim. Jest to bardzo ważny czynnik w kontekście przyszłej pracy jako pilot wycieczek, szczególnie grup zagranicznych. Absolwenci wynoszą ze studiów także wiedzę na temat zarządzania w turystyce, zasad funkcjonowania różnych rodzajów przedsiębiorstw turystycznych, nauki zarządzania zasobami ludzkimi w branży. Poznają przepisy prawne dotyczące branży turystycznej oraz zyskują umiejętności obsługi turystów i rozwiązywania ewentualnych problemów. Studia turystyczne mogą być również uzupełnione o przedmioty z zakresu ekonomii, socjologii, psychologii czy komunikacji, które również mogą być przydatne w pracy w branży turystycznej.

Cechy pilota wycieczek

Z racji dużej odpowiedzialności i wysokich wymagań na stanowisku pilota wycieczek, pracując w tym zawodzie, należy nieustannie się dokształcać oraz poszerzać swoje umiejętności praktyczne i teoretyczne. Należy być również osobą kontaktową, dobrze zorganizowaną i odporną na stres. W pracy pilota wycieczek często zdarzają się sytuacje kryzysowe. Trzeba więc umieć na nie reagować i mieć tak zwaną głowę na karku, aby stanowczo i ze stoickim spokojem rozwiązać wszystkie problemy. Piloci wycieczek pracują z ludźmi, dlatego oprócz łatwego nawiązywania kontaktów kandydat powinien też dawać sobie radę z różnymi typami klientów – od łatwego, do tego najtrudniejszego.

Pilot wycieczek powinien mieć pewne cechy charakteru, które budują jego kompetencje w tym zawodzie. Ważna jest komunikatywność, ponieważ pilot musi w swobodny sposób porozumiewać się z turystami, potrafić zaciekawić ich opowieścią i chętnie odpowiadać na pytania. Pilot musi być gotowy na to, że w trakcie wycieczki mogą wystąpić różne nieoczekiwane sytuacje i musi potrafić szybko reagować i dostosować się do zmieniających się okoliczności, dlatego ważną cechą jest także elastyczność. Kolejnym istotnym czynnikiem jest doskonała organizacja. Ważne jest, aby pilot potrafił zaplanować trasę wycieczki i zadbać o wszystkie szczegóły, takie jak transport, nocleg czy wyżywienie turystów. Ponadto pilot jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i komfort turystów, dlatego musi być osobą, która nie boi się ponosić odpowiedzialności. Pilot powinien być także osobą empatyczną, która potrafi zrozumieć potrzeby i oczekiwania turystów oraz dostosować do nich swoje działania. Kluczowa w tym zawodzie jest także wysoka kultura osobista i świadomość na temat różnic kulturowych, tradycji i zwyczajów innych krajów. To ważne, ponieważ biuro stara się zapewnić turystom opiekę pilota wycieczek posiadającego wiedzę na temat kultury obsługiwanych turystów.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Osoba pracująca na stanowisku pilota wycieczek bardzo rzadko zatrudniana jest na etat. Jej wynagrodzenie zależy od regionu, doświadczenia, stażu pracy oraz wielkości firmy. Trudno więc określić konkretną medianę miesięcznej pensji. Przeciętne zarobki pilota wycieczek wynoszą około 2000 – 3000 złotych na rękę. Ostateczne wynagrodzenie uzależnione jest od liczby zleceń. Dzień pracy pilota to zarobek ok. 300 zł, lecz stawki wahają się w zależności od biura podróży.

Zarobki pilota wycieczek zależą od województwa

Jak wyżej wspomnieliśmy, na wynagrodzenie w zawodzie pilota wycieczek ma ogromny wpływ region, w którym pracuje. Najlepiej płatne jest województwo mazowieckie, pomorskie oraz wielkopolskie. Tam średnia zarobków pilota wycieczek wynosi około 3000 złotych na rękę. Najmniejsza płaca na tym stanowisku przypada na województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz kujawsko-pomorskie.

Oceń artykuł
1/5 (1)