Reklama

Jak zostać przewodnikiem turystycznym? Zarobki, cechy przewodnika

Przewodnik turystyczny to osoba, która oprowadza turystów po interesujących miejscach i opowiada im o ich historii, związanych z nimi ciekawostkach lub ukształtowaniu terenu. Ile zarabia przewodnik turystyczny i jakie cechy powinien posiadać? Sprawdźmy, co należy zrobić, aby wykonywać ten ciekawy zawód. 

praca przewodnik turystyczny - krajobraz

Turystyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem: szczególnie latem. Zamiast szukać w Internecie lub książkach informacji na temat odwiedzanych właśnie miejsc czy oglądanej rzeźby lub zabytku, ludzie często decydują się skorzystać z usług specjalisty. Bycie przewodnikiem turystycznym to praca związana z podróżami, która nie tylko daje mnóstwo radości, lecz także wiąże się z dobrymi zarobkami. 

Kim jest przewodnik turystyczny?

Przewodnik turystyczny to osoba, która oprowadza klientów po miejscach turystycznych. Jego rolą nie jest sama nawigacja, lecz także opowiedzenie o historii danego obiektu, czy też wyjaśnienie powstania określonych zjawisk przyrodniczych. Przewodnik turystyczny pełni obowiązki uzależnione od rodzaju swojego fachu. Można wyróżnić cztery rodzaje przewodników.

Przewodnik turystyczny terenowy

Przewodnik turystyczny terenowy pełni obowiązki przewodnika miejskiego, muzealnego, a niekiedy nawet górskiego. Wiele zależy od samej trasy zwiedzania i tego, jakie punkty w sobie łączy. Program i trasa wycieczki są z góry ustalone. Podróżnik turystyczny terenowy niejednokrotnie musi przemierzać tę samą trasę z różnymi grupami osób. Jakie jeszcze ma obowiązki przewodnik turystyczny terenowy? Są to:

 • sprawowanie opieki nad bezpieczeństwem turystów, 
 • opowiadanie o historii i geografii punktów trasy, 
 • wzbudzenie ciekawości turystów, 
 • realizacja określonego zamówienia. 

Przewodnik turystyczny górski

Ze względu na występujące w Polsce góry, możemy wyróżnić przewodników tatrzańskich, sudeckich i beskidzkich. Górscy przewodnicy turystyczni muszą być doskonale wyszkoleni, ponieważ tereny górskie bywają niebezpieczne. Podobnie jak ratownik TOPR, górski przewodnik jest odpowiedzialny za życie innych osób, którym często musi przewodzić tuż nad przepaścią. Do jego obowiązków należy:

 • zwracanie uwagi turystów na ciekawe walory przyrodnicze rejonu, np. skały, ziemię, drzewa,
 • sprawowanie opieki nad bezpieczeństwem turystów, 
 • kładzenie nacisku na odpowiednie przygotowanie turystów do wyprawy w góry, 
 • dostosowanie trasy do umiejętności i sprawności fizycznej turystów, 
 • przekazywanie informacji o prawidłowym zachowaniu w górach, 
 • dbanie o ochronę przyrody poprzez edukowanie turystów.

Przewodnik turystyczny miejski

Miejski przewodnik turystyczny najczęściej oprowadza dosyć spore grupy osób, w szczególności wycieczki seniorów, czy wycieczki szkolne. Miejski przewodnik turystyczny wbrew nazwie, nie przemieszcza się wyłącznie ulicami miasta. Jego obowiązki polegają na eksplorowaniu wszelkich zabytków dostępnych dla zwiedzających. Oprowadza grupy osób po zamkach, pałacach, muzeach i bardzo często kościołach. Czym jeszcze zajmuje się przewodnik turystyczny miejski? 

 • Opowiada o mieście, jego historii i kulturze, 
 • prezentuje miasto, nawiązując do miejscowości turystów,
 • wskazywanie na detale architektoniczne miasta, 
 • wydzielanie przerw i tzw. czasu wolnego. 

Muzealny przewodnik turystyczny

Przewodnik muzealny może zostać wynajęty lub najczęściej zatrudniony z ramienia danej instytucji. Przewodnik muzealny oprowadza klientów muzeum i omawia znajdujące się w nim eksponaty, przyjmując postawę i słownictwo odpowiadające danej grupie.

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

To ile zarabia przewodnik wycieczek, jest uzależnione od jego kompetencji, ilości oprowadzonych grup, czy stopnia turystyki miasta. Przewodnik za oprowadzenie jednej grupy zarobi nawet do 300 zł, co oznacza zarobki na poziomie ok. 3400 zł brutto miesięcznie. 25% przewodników zarobi powyżej 4000 zł brutto miesięcznie, i tyle samo z nich poniżej 3000 zł brutto. Jako że przewodnik turystyczny to zawód wykazujący się pewną sezonowością, na najwyższe zarobki przewodnicy mogą liczyć latem. 

Cechy przewodnika turystycznego

Przewodnik turystyczny przede wszystkim musi pochwalić się wiedzą na temat omawianego rejonu. Każda osoba wykonująca ten zawód specjalizuje się w innych tematach i musi wykazywać inną wiedzę. Górski przewodnik turystyczny obowiązkowo musi znać się na przyrodzie i geografii gór, orientować się na szlakach oraz potrafić diagnozować sygnały pogodowe. Powinien także wiedzieć, jak postępować w razie zagrożenia i znać techniki pierwszej pomocy.

Ponadto wszyscy przewodnicy turystyczni muszą mieć wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Opowiadanie o danym miejscu w sposób monotonny lub niewyraźny w żaden sposób nie zaciekawi turystów, dlatego, aby byli oni zadowoleni z wyświadczonej usługi, przewodnik turystyczny musi mieć dobrą dykcję i znać różne ciekawostki. Cechą przewodnika turystycznego powinna być także dobra kondycja fizyczna, gdyż trasy potrafią trwać nawet kilka godzin i wymagać dobrego zdrowia. Przyda się także znajomość języków, w szczególności angielskiego. Każdy kolejny język zwiększa możliwości zarobkowe przewodnika. Oczywiście obowiązkiem jest doskonała orientacja w zwiedzanym terenie. List motywacyjny przewodnika turystycznego powinien zawierać wszystkie informacje na temat predyspozycji do zawodu. Należy w nim poinformować o ukończonym kursie, doświadczeniu oraz wykazać swoją pasję do podróży.

Jak zostać przewodnikiem turystycznym?

Aby stać się przewodnikiem turystycznym, przede wszystkim trzeba mieć wiedzę i umiejętności interpersonalne ułatwiające zaciekawienie turystów. Trzeba pamiętać, że wieści szybko się roznoszą. Turyści po udanej bądź nieudanej wycieczce polecają lub odradzają usługi przewodnika w Internecie. Opowiadają tez o nich wśród znajomych. Dlatego w tej pracy trzeba po prostu dawać z siebie wszystko i wykazywać się dużą komunikatywnością. Przyszłość z zawodem przewodnika turystycznego najlepiej zacząć wiązać już od szkoły średniej, wybierając tam branżowy profil. Większe wymagania dotyczą zawodu przewodnik turystyczny górski – musi on być pełnoletni i niekaralny. 

Zawód przewodnik turystyczny: jakie studia?

Aby zostać przewodnikiem turystycznym nie trzeba mieć studiów, wystarczy średnie wykształcenie. Zawód przewodnik turystyczny nie wymaga od kandydatów nawet matury. Wiadomo jednak, że największe szanse na zaistnienie w zawodzie mają osoby, które posiadają dużą wiedzę, a taką najłatwiej zdobyć na studiach. Dlatego polecamy studia I i II stopnia, które są związane z geografią, historią, czy biologią. Znajomość historii stanowi świetny zbiór wiedzy do wyszukiwania powiązań określonych terenów z przeszłością całego kraju. Wiedza z zakresu geografii i biologii pomoże w odniesieniu do powstania występujących na terenie zjawisk przyrodniczych. 

Kto musi zrobić kurs na przewodnika turystycznego?

Jeszcze do niedawna wszyscy przewodnicy turystyczni musieli ukończyć odpowiedni kurs. Obecnie Koła Przewodnickie w całej Polsce organizują nieobowiązkowe tzw. kursy przewodnickie. Przyszli przewodnicy turystyczni miejscy mogą wybrać jeden z 10 obszarów miast. Program uwzględnia minimum 75 godzin zajęć zakończonych egzaminem. Zajęcia składają się z seminariów oraz zajęć terenowych. Choć nie jest to kurs obowiązkowy, znacząco podwyższa kwalifikacje przewodnika. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przewodników górskich. Koła Przewodników Górskich, kluby PTTK, biura podróży, czy organizacje studenckie posiadające zezwolenie Marszałka danego województwa mają prawo do organizowania kursów na przewodnika turystycznego górskiego. Kurs na przewodnika turystycznego górskiego dzieli się na część teoretyczną oraz część praktyczną, a kończy go egzamin. Kurs polega na co kilkutygodniowych wycieczkach górskich, w których trakcie uzyskuje się wiedzę. Cena kursu to od 1000 zł wzwyż (nie uwzględnia kosztów zjazdów). 

Przewodnik turystyczny a pilot wycieczek

Zdarza się, że zawód przewodnika turystycznego jest mylony z zajęciem pilota wycieczek. Tymczasem są to dwie różne profesje. Podczas gdy przewodnik turystyczny ma rozległą wiedzę i przekazuje ją turystom, pilot wycieczek skupia się na odpowiedniej organizacji samej wycieczki. Jego wiedza często kończy się na formalności, znajomości logistyki i miejscowego prawa. Pilot wycieczek dba o to, by turyści otrzymali bezproblemowo wszystkie założone przez biuro podróży świadczenia. Jego opieka pozwala cieszyć się wycieczką bez obaw związanych ze zderzeniem się z innym językiem czy kulturą. 


Sprawdź nasze oferty pracy w Gdańsku


Przewodnik turystyczny to praca pełna zalet, jednak trzeba pamiętać, że nawet największy pasjonat podróży za kilkunastym razem opowiadania tej samej historii może się już po prostu znudzić danym rejonem. Dodatkowo jest to praca z ludźmi, którzy nie zawsze są kulturalni i zdyscyplinowani. Jeśli czujesz, że podołasz i chcesz przekazywać innym ludziom wiedzę, która pasjonuje Cię, to jak najbardziej jest to zawód, który Cię usatysfakcjonuje.

Oceń artykuł
3/5 (6)