Reklama

Zryczałtowany PIT 2024 – dodatkowe pieniądze dla samorządów!

Po zeszłotygodniowym spotkaniu samorządowców w Kowalu z szefową Ministerstwa Finansów Magdaleną Rzeczkowską oraz jej zastępcą Sebastianem Skuzą możemy dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących dodatkowych pieniędzy dla samorządów. Skąd popłyną?

Dodatkowe pieniądze ułożone w stosie

Wraz z obniżką PIT lokalne samorządy odnotowały mniejsze wpływy, które nie starczają na pokrycie wszystkich potrzeb. To właśnie dlatego resort finansów wstępnie zadeklarował podzielenie się wpływami z ryczałtu z samorządami. Wiązałoby się to z dodatkowymi pieniędzmi, które lokalne władze miałyby przeznaczać na potrzeby gmin i powiatów. Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że najprawdopodobniej pieniądze z ryczałtu spłyną do samorządów w 2024 roku. Oprócz tego w tym roku mówi się o dodatkowej jednorazowej pomocy, która miałaby wyrównać straty. W DGP czytamy:

Jak wynika z danych MF, w całym ub.r. udało się zebrać z PIT (dla budżetu bez udziału samorządów) 68 mld zł, z czego jedna trzecia to wpływy z podatku ryczałtowego. O ile ogólna kwota wpływów z PIT była 2 proc. niższa od planu, o tyle ryczałt przebił założenia o 46 proc.” – czytamy. Jak dodano, w 2021 r. wpływy z ryczałtu były o ponad połowę niższe niż w ubiegłym. Wyniosły nieco ponad 10 mld zł. (PAP).

Jaki podział?

Wstępnie mówi się o podziale wpływów ze zryczałtowanego podatku dochodowego pół na pół. Ostateczne negocjacje i rozmowy mają być przeprowadzone podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Co to oznacza? Musimy jeszcze zaczekać na poznanie dokładnych wyliczeń, jednak podział pół na pół jest także dobrze widziany przez samorządy.

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji dotyczących postulatów samorządowców:

Samorządowcy mają zbliżony postulat, mówiący o zastosowaniu zasad dzielenia się przez rząd z JST +zwykłym+ PIT. Tam udziały gmin, powiatów i województw w całkowitych wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszą odpowiednio 39,34 proc., 10,25 proc. i 1,60 proc. – łącznie ponad 51 proc. To by oznaczało, że samorządy mogłyby liczyć nawet na dodatkowych kilkanaście miliardów złotych dochodów własnych.

Oceń artykuł
0/5 (0)