Reklama

Kiedy energia jądrowa w Polsce? ZE PAK i PGE łączą siły – nowa spółka już jest!

Na wczorajszej konferencji wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że doszło do porozumienia i stworzenia nowej spółki, która będzie odpowiedzialna za kontakt z Koreańczykami w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Energia atomowa w Polsce

Jacek Sasin nie ma wątpliwości, że dzień porozumienia zapisze się w historii energetycznej Polski. Jak sam twierdzi, jest to znaczący krok, który zapewni nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, mimo że Polska już sobie według wicepremiera – świetnie radzi:

My dzisiaj jesteśmy krajem bezpiecznym energetycznie. Nam udało się szybko od uzależnienia od Rosji odejść. Ale musimy myśleć o przyszłości, czy będziemy bezpieczni w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat. Nie jesteśmy samotną wyspą, musimy dostrzegać te procesy, które się dzieją w energetyce. Polityka klimatyczna UE powoduje, że musimy myśleć o pozyskiwaniu energii w sposób bezemisyjny. Polska ma dzisiaj energetykę opartą o węgiel kamienny, również brunatny.

Określił także, że sam proces odchodzenia od energetyki opartej na węglu jest złożony i będzie trwał latami. Wstępna data zmiany energetycznej to 2049 rok. Mimo to już teraz trzeba podejmować inwestycje, które zapewnią płynne przejście na energię atomową. Wicepremier podkreślił, że zjednoczenie ZE PAK i PGE umożliwi współpracę z koreańskim koncernem zajmującym się technologią atomową:

Ten rok, i rok poprzedni były przełomowe. Od wielu lat dyskutowaliśmy o budowie elektrowni jądrowej. W roku poprzednim dwa wielkie konkrety: dwie wielkie inwestycje – w elektrownię jądrową na Pomorzu i druga ważna wiadomość – inwestycja w tym miejscu, w Pątnowie. Druga elektrownia jądrowa realizowana jest w ramach projektu biznesowego. Mówimy o partnerze koreańskim, pewnym, firmie sprawdzonej. Koreański KHNP zbudowała takich elektrowni już wiele. Mamy dwa projekty z różnymi partnerami, które razem będą fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac?

W związku z powołaniem spółki celowej ZE PAK i PGE ogłosiły na swoich komunikatach giełdowych:

Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii (…). Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe jest już w 2035 roku.

W ciągu kilku najbliższych tygodni spółka ma zostać sformalizowana. Dodatkowo w tym czasie konieczne będzie również obsadzenie kluczowych stanowisk – rady nadzorczej i zarządu. Wtedy tez spółka podejmie dalsze kroki przygotowawcze i będzie mogła oficjalne reprezentować Polskę w rozmowach z koreańskim KHPN.

 

 

Oceń artykuł
1/5 (1)