Reklama

Nowa szansa dla startupów? Amerykańsko-japoński fundusz w Polsce

Nowy fundusz VC Ff Venture Capital i JBIC IG Partners, japońskiej firmy doradztwa inwestycyjnego z kapitalizacją ok 60. mln euro. Nowe transakcje zarządzane będą z Warszawy. Jakie kraje obejmie fundusz? 

Startup napis na kartce
Źródło zdjęcie: https://pl.123rf.com/free-photo_63057471_nowy-pomys%C5%82-na-biznes-szans-na-rozpocz%C4%99cie-dzia%C5%82alno%C5%9Bci.html?downloaded=1

Międzynarodowy fundusz VC w Polsce

Puls Biznesu poinformował o nowym funduszu typu VC. Jest to forma finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw przez inwestora zewnętrznego w formie funduszu. W zamian uzyskuje od przedsiębiorstwa akcje lub udziały. Tego typu fundusz jest czymś nowym na rynku polskim, gdzie do niedawna podmioty opierały się głównie na kapitale publicznym, w szczególności unijnym, jak wskazuje Puls Biznesu. 

FF Venture Capital to amerykańska firma zarządzająca funduszami VC. Dotychczas zbudowała portfolio dla ponad 90 spółek o wartości powyżej 15 mld USD. Firma działa w Polsce już kilka lat, powołała zespół menedżerski, który prowadzi fundusz ffVC Tech & Gaming. 

Fundusz zasilany jest kapitan publiczno-prywatnym wprowadzonym na rynek przez Totalizator Sportowy i PFR Ventures w ramach programu wspierania rozwoju funduszy korporacyjnych. Obecnie razem z japońską firmą doradztwa inwestycyjnego uruchamia nowy fundusz z kapitalizacją na ok. 60 mln euro. Jak czytamy na stronie PULSHR cytującej portal, partnerzy już zdobyli większość pieniędzy do nowego funduszu. Pochodzą one od japońskich korporacji i Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej.

Ładowanie ofert pracy...

Szansa dla innowacyjnych startupów

Funduszu ukierunkowany jest na spółki technologiczne w Europie Środkowej. Środki mają zostać przeznaczone na inwestycje w spółki technologiczne specjalizujące się w CleanTech, IndustrialTech i w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Fundusz będzie zarządzany z Warszawskiego biura. Zasięgiem działania funduszu mają być Niemcy, Austria, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry.

Firmy przemysłowe z Europy Zachodniej, USA i Japonii znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na konieczność ograniczenia emisji, optymalizacji zasobów w sytuacji cen energii i inflacji, nowe regulacje. Dlatego nowe rozwiązania zewnętrzne pozwalające na redukcję kosztów od innowacyjnych firm są obiektem zainteresowań przedsiębiorstw. Jednak obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że innowacyjne startupy mogą mieć problem z dostępem do kapitału.

Jak mówi Maciej Skarul, partner w ffVC:

Zarządzany przez nas fundusz otwiera niezbadany dotąd rynek dla startupów z Europy Środkowej. Analizując gospodarki obu regionów – CEE i japońską, widzimy, że stoją przed nimi podobne wyzwania. Zmiany w globalnym handlu, zależności energetyczne czy starzejące się społeczeństwa. To wyjątkowa szansa dla ambitnych spółek ze środkowej Europy, posiadających pomysły gotowe do komercjalizacji. To im dajemy możliwość przyspieszenia wzrostu. A dla japońskich korporacji tworzymy możliwość szybkiej absorbcji najnowszych, niezbędnych w ich rozwoju technologii. Dlatego naszą misję widzimy jako budowę mostów pomiędzy ekosystemem spółek CEE a japońskim środowiskiem przemysłowym.

Źródła: Puls Biznesu, Wnp.pl. Pulshr.pl

Amerykańsko-japoński fundusz w Polsce – aktualizacja 2025

Amerykański fundusz ffVC wraz z japońskim JBIC IG Partners skutecznie uruchomili fundusz o wartości 60 mln euro, który od 2023 roku wspiera startupy technologiczne w regionie CEE.
Zarządzany z Warszawy fundusz już zainwestował m.in. w polski startup GGPredict, rozwijający technologię AI dla e-sportu.
Inwestycje koncentrują się na sektorach CleanTech, IndustrialTech i oprogramowaniu dla biznesu, odpowiadając na potrzeby transformacji energetycznej i przemysłowej.
ffVC realizuje strategię budowania mostu technologicznego między Europą Środkową a japońskimi korporacjami.
Fundusz otworzył przed polskimi startupami dostęp do globalnych rynków, przyciągając jednocześnie kapitał spoza Unii Europejskiej.

Oceń artykuł
1/5 (1)