Reklama

Czy wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? GUS podaje nowe dane, a związkowcy podają prawdziwe zarobki!

 Najnowsze dane Głównego Urzędu statystycznego jasno pokazują, że wynagrodzenia w kraju rosną aktualnie szybciej niż inflacja. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka – jednym z nich jest… dezinflacja, czyli spowolnienie wzrostu cen, które prawdopodobnie spadnie poniżej 10% już we wrześniu! Związki zawodowe nie godzą się jednak z aktualnymi danymi i przedstawiają dowody, że zarobki są zdecydowanie mniejsze, niż wynika a badań.

Wzrost wynagrodzeń

Główny Urząd statystyczny przedstawił dane dotyczące podwyżek płacy średniej. Jak wynika z analiz, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło w II kw. 7005,76 zł. Eksperci z PKO BP przedstawili dane procentowe dotyczące zwiększenia wynagrodzenia średniego. Jak możemy przeczytać na profilu PKO Research na portalu X (dawniej Twitter):

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2q23 wyniosło 7005,76 PLN. Tym samym jego roczna dynamika spowolniła do 13,8% z 14,3% w 1q23 i była wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (średnio 12,1% w 2q23). Wobec inflacji w 2q23 przeciętnie na poziomie 13,1% w minionym kwartale wynagrodzenia w gospodarce narodowej już rosły w ujęciu realnym, podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw (tutaj dodatnia dynamika realna została odnotowana w czerwcu, po raz pierwszy od 10 miesięcy).

Jak wyglądają realne zarobki w Polsce? Związkowcy organizują akcję!

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaznacza, że realne wynagrodzenia Polaków nie pokrywają się z tym, co zostało zawarte w badaniu. Informują, że w niektórych branżach na średnie wynagrodzenie przekładają się dwie miesięczne wypłaty. W związku z tym OPZZ zachęca do przesyłania pasków wynagrodzeń za pośrednictwem związkowej strony, aby pokazać rządzącym, że realne standardy zarobków znacznie różnią się od tego, co przedstawiają główne statystyki. Przedstawiciele związku zaznaczają:

Średnia krajowa to raczej pułap, który osiągają specjaliści i starsi specjaliści z największych miast oraz managerowie średniego szczebla. Średnie wynagrodzenie dla większości pracujących w Polsce pozostaje w sferze pragnień i marzeń. (…) Prześlij nam swój pasek wstydu, a my przekażemy go tym, którzy kształtują polski rynek pracy. Walczmy o płace, które nadążają za obecnymi kosztami życia.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w komentarzu dla serwisu Money.pl zaznaczył, że wyliczenia związane ze średnią krajową, już od lat stanowią przedmiot wielu kontrowersji:

Dane miesięczne o wynagrodzeniach GUS nie są idealne, ponieważ obejmują swoim zasięgiem firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników. Oznacza to, że GUS pomija blisko 95 proc. firm w Polsce.

Oceń artykuł
1/5 (1)