Reklama

Czy AI jest niebezpieczna? Historyczne posiedzenie Senatu w Ameryce zgromadziło gigantów technologicznych!

W środę w amerykańskim Senacie odbyło się posiedzenie, którego głównym tematem były obrady dotyczące sztucznej inteligencji i zagrożeń płynących z jej szybkiego rozwoju. Na posiedzenie przybyli światowi giganci IT. Wśród wielu ważnych nazwisk znajdziemy m.in. Elona Muska, czy Marca Zuckerberga. Co ustalono?

Rozwój sztucznej inteligencji

Jak podają zagraniczne źródła niedawno odbyło się spotkanie największych nazwisk w branży IT wraz z przedstawicielami amerykańskiego rządu. Rozmowy toczyły się wokół tematu sztucznej inteligencji, jej rozwoju i konieczności ewentualnych obwarowań prawnych. Jak podaje TVN24.pl:

Sesja zorganizowana przez przywódcę większości w Senacie Chucka Schumera zgromadziła znanych dyrektorów generalnych ds. technologii, liderów społeczeństwa obywatelskiego i ponad 60 senatorów. Pierwsza z dziewięciu sesji ma na celu osiągnięcie konsensusu podczas przygotowywania przez Senat projektu przepisów regulujących szybko rozwijający się przemysł sztucznej inteligencji. W grupie znaleźli się dyrektorzy generalni Meta, Google, OpenAI, Nvidia i IBM.

Przedstawiciel demokratów i lider większości w Senacie Chuck Schumer na forum poświęconym sztucznej inteligencji w Kapitolu zaznaczył, że waga tego spotkania jest ogromna:

Dzisiaj rozpoczynamy ogromne, złożone i istotne przedsięwzięcie. Kładziemy podwaliny pod dwupartyjną politykę dotyczącą sztucznej inteligencji.

Sam Elon Musk stwierdził, że środowe spotkanie przejdzie do historii i zmieni oblicze współczesnej cywilizacji. Zaznaczył także, że konieczne są regulacje prawne, które pozwolą bezpiecznie i skutecznie korzystać ze sztucznej inteligencji:

Ważne jest dla nas posiadanie arbitra. Potrzebny jest organ regulacyjny, który pomoże przedsiębiorstwom działać bezpiecznie i w interesie publicznym.

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?

Podczas spotkania nie padły żadne deklaracje dotyczące zwolnienia tempa prac nad rozwojem sztucznej inteligencji. Większość natomiast zgodziła się, że konieczne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń prawnych regulujących te kwestie, ponieważ AI może już teraz przyjmować formę, którą trudno będzie kontrolować. Jak podaje portal Cyfrowa.rp.pl:

Choć panowała zgoda co do tego, że AI wymaga ram prawnych, bo w innym wypadku może być niebezpieczna, to uczestnicy szczytu nie opowiedzieli się za gwałtownymi ruchami legislacyjnym. – Jeśli posuniesz się za szybko, możesz wszystko zepsuć – powiedział Schumer na briefingu po szczycie. Nie omieszkał on przy tym skrytykować Unii Europejskiej, która jako pierwsza na świecie opracowała przepisy dla sztucznej inteligencji, tzw. AI Act. – UE poszła za szybko – stwierdził senator cytowany przez agencję Reuters.

To ciekawe spostrzeżenia, które pozostawiają wiele pytań o niebezpieczeństwa związane z możliwościami, jakie daje sztuczna inteligencja. Czy światowi giganci będą umieli oprzeć się pokusie i zatrzymać w porę ten proces?

Oceń artykuł
0/5 (0)