Reklama

Specjalista ds. kolportażu — zakres obowiązków

Specjalista ds. kolportażu to osoba pracująca w wydawnictwie i odpowiedzialna za cały proces rozprowadzania produktów wydawniczych. Jak dokładnie wygląda zakres obowiązków specjalisty ds. kolportażu? Czym zajmuje się specjalista ds. kolportażu?

Specjalista ds. kolportażu - stos gazet

Aby rozprowadzić książkę lub inny produkt wydawniczy konieczna jest współpraca ze specjalistą ds. kolportażu. Jest to osoba, która zatrudniona jest we wszystkich wydawnictwach, ponieważ to tak naprawdę od niej zależy część dochodów firmy wydawniczej. Specjaliści ds. kolportażu pracują zazwyczaj w zespołach, które kierowane są przez kierownika ds. kolportażu. Istnieje również pewne rozgraniczenie pomiędzy pracowników zajmujących się logistyczną stroną kolportażu, a pracowników odpowiedzialnych za fizyczny kolportaż. Dopiero połączenie tych dwóch aspektów daje możliwości pozwalające na pełny zakres kolportażu produktów wydawniczych. Na czym dokładnie polega praca specjalisty ds. kolportażu?

Specjalista ds. kolportażu — czym zajmuje się specjalista ds. kolportażu

Specjalista ds. kolportażu to osoba odpowiedzialna za realizowanie procesów związanych z dystrybucją produktów wydawnictwa. Zajmuje się nawiązywaniem współprac z firmami dystrybucyjnymi oraz odpowiada za całokształt procesów dystrybucyjnych. Zazwyczaj chodzi o kolportaż książek lub prasy. 

Osoba na tym stanowisku to w większości przypadków część zespołu, którego celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców przy wykorzystaniu różnych kanałów kolportażowych. Odbywa się to zarówno poprzez bieżące współprace z firmami kolportażowymi, sklepami, czy punktami usługowymi jak i fizyczną dystrybucję gazet lub pozostałych produktów wydawniczych

Pracownik zajmujący się kolportażem, odpowiedzialny jest także za stworzenie odpowiedniej dokumentacji oraz kontrolowaniem i weryfikacją zleceń kolportażowych, którymi zajmuje się powołana w tym celu grupa dystrybucyjna. 

Specjalista ds. kolportażu — zakres obowiązków

Zakres obowiązków specjalisty ds. kolportażu zależny jest od konkretnego stanowiska. Obowiązki osoby odpowiedzialnej za logistyczne zaplanowanie kolportażu znacznie różnią się od obowiązków osoby odpowiedzialną za bardziej fizyczną i wykonawczą dystrybucję produktów wydawniczych. Jednak mimo to możemy znaleźć wspólny mianownik obowiązków dla wszystkich osób zajmujących się kolportażem. Główne zadania specjalisty ds. kolportażu to przede wszystkim:

  • opracowywanie warunków współpracy z firmami kolportażowymi
  • tworzenie raportów wynikowych
  • tworzenie dokumentacji koniecznej do prowadzenia kolportażu 
  • znajdowanie nowych kanałów dystrybucji
  • weryfikowanie działań kolportażowych przez wydzielone zespoły

Jak zostać specjalistą ds. kolportażu?

Jeśli chcesz zostać specjalistą ds. kolportażu odpowiedzialnym za logistyczne zaplecze dystrybucji, warto pomyśleć o technikum handlowym lub technikum logistycznym. Jednak jeśli zależy Ci na pracy dla większego wydawnictwa, to dobrym wyborem będą studia dziennikarskie, polonistyczne, marketingowe lub skupione wokół zarządzania. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to wymóg konieczny. Większość pracodawców podaje ten rodzaj wyższego wykształcenia jako dodatkowy atut, który z pewnością pozwoli Ci znacząco zwiększyć przewagę nad innymi kandydatami biorącymi udział w procesie rekrutacji. 

Planując swoją karierę w branży kolportażu, pomyśl także o zbieraniu doświadczenia. Spróbuj zatrudnić się w jednym z wydawnictw, nawet na stanowisku asystenta lub osoby odpowiedzialnej za fizyczny kolportaż np. gazet. Takie stanowiska to cenny dodatek do CV, który pokaże rekruterowi, że już znasz podstawy tego zawodu, a co za tym idzie — szybciej nauczysz się nowych obowiązków. 

Natomiast jeśli chodzi o pracę specjalisty ds. kolportażu związaną z pracą fizyczną, czyli rozwożeniem między innymi gazet do kiosków, to w tym wypadku nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymagań związanych z doświadczeniem bądź wykształceniem. Liczy się przede wszystkim zdrowie (często rozwozi się gazety rowerem) i nastawienie do pracy w nietypowych porach np. bardzo wcześnie rano. Jednak tym razem mówimy raczej o pracy dodatkowej, której podejmują się zazwyczaj uczniowie lub studenci. 

Specjalista ds. kolportażu — wymagania

Biorąc udział w rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. kolportażu, musisz mieć na względzie, że w tej pracy kluczowe są również kompetencje miękkie. Większość pracodawców ma jasno sprecyzowane wymagania dotyczące potencjalnych pracowników i ich nastawienia zarówno do codziennych obowiązków jak i do rozwiązywania problemów lub do pracy w zespole. 

Aby zostać dobrym specjalistą ds. kolportażu, musisz rozwinąć kompetencje miękkie takie jak:

  • umiejętność pracy w grupie
  • pragmatyzm
  • zadaniowość
  • “wyczucie” rynku wydawniczego
  • umiejętność logicznego myślenia
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • komunikatywność
  • nastawienie na cel
  • wrażliwość artystyczna

Specjalista ds. kolportażu — zarobki

To ile zarabia specjalista ds. kolportażu, zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim wielkość wydawnictwa, województwo, na którego terenie pracujesz, konkretne stanowisko, doświadczenie i wykształcenie. Ponadto liczy się również forma zatrudnienia. W tym wypadku większość osób na stanowiskach logistyczno-urzędowych podejmuje prace w oparciu o umowę o pracę, natomiast osoby zajmujące się kolportażem w formie fizycznej, mogą liczyć przede wszystkim na umowy zlecenia lub umowy o dzieło. 

Zarobki na stanowiskach biurowych specjalisty ds.kolportażu nie są wysokie i zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 3 tys. brutto do 4 tys. brutto. Stanowiska kierownicze to wypłaty rzędu 5 tys. brutto. Natomiast fizyczni pracownicy podejmują się kolportażu jako zatrudnienie dodatkowe, ponieważ w tym wypadku zarobki to około 600-1000 zł na miesiąc.

Specjalista ds. kolportażu — praca

Szukając zatrudnienia jako specjalista ds. kolportażu, udaj się w pierwszej kolejności na portale internetowe zajmujące się tematyką rynku pracy. To właśnie tam pracodawcy szukają kandydatów do objęcia wakatów. Możesz także przeszukać lokalne ogłoszenia zamieszczane w gazetach lub tradycyjnie umieszczane na słupach ogłoszeniowych. 

Miejscem pracy specjalisty ds. kolportażu są przede wszystkim same wydawnictwa oraz firmy zajmujące się dystrybucją produktów wydawnictwa. Branża kolportażu jest dość sprecyzowana, dlatego też możliwości zatrudnienie są ograniczone tylko do firm, które bezpośrednio działają na rynku wydawniczym. 

Oceń artykuł
0/5 (0)