Szymon Słowik jest znanym w branży specjalistą SEO. Jest założycielem butikowej agencji SEO takaoto.pro oraz współtwórcą firmy tworzącej mikroserwisy pod link building Tarantula SEO, wykładowcą, trenerem, blogerem. Podczas rozmowy opowiedział nam o tym, jak można dołączyć do elitarnego grona SEO-wców oraz dlaczego warto odbyć staż w dobrej agencji na początku swojej kariery zawodowej. Więcej o jego podejściu do pozycjonowania przeczytasz na stronie SzymonSlowik.pl – Pozycjonowanie stron – skuteczne kampanie SEO w Google, a my zapraszamy do lektury!
W jaki sposób można zostać specjalistą SEO, skoro kierunek studiów o takim profilu nie istnieje?
Oczywiście nie ma formalnej drogi do wyuczenia zawodu specjalisty SEO, jak w przypadku prawników, inżynierów, lekarzy, czy np. tłumaczy, jednak są pewne kierunki studiów, które mogą w tym pomagać.
Nie brakuje studiów podyplomowych związanych z marketingiem internetowym, w ramach których poruszany jest temat SEO. Sam prowadziłem takie zajęcia na kierunkach Content marketing & social media oraz Marketing internetowy na wydziale humanistycznym AGH w Krakowie, a także na kierunku Nowy Marketing na Collegium Da Vinci w Poznaniu. Wiem, że podobne kierunki oferują też inne uczelnie, jak SGH, WSB, SGH, UEP i inne.
Są to jednak pojedyncze przedmioty i to na studiach głównie podyplomowych. Raczej nie widzę szans, aby ktoś mógł zostać magistrem SEO. Nie jest to bynajmniej wina uczelni, gdyż specyfika naszego zawodu chyba po prostu nie pozwala na opracowanie w miarę sensownego programu, który przetrwałby próbę czasu. Ponadto jest kwestia kadr. Na rynku brakuje specjalistów, którzy posiadaliby ekspercką i rzetelną wiedzę oraz jednocześnie potrafią się nią dzielić. Do tego, aby wykładać na studiach magisterskich, inżynierskich, czy licencjackich trzeba mieć odpowiednie wykształcenie, podstawy dydaktyczne etc. Ja na przykład mam jedynie licencjat z ekonomii, więc takim wykładowcą nie mógłbym zostać.
Jednak mój przykład jasno pokazuje, że można zostać specjalistą SEO bardzo dobrze radzącym sobie w branży bez tego formalnego wykształcenia.
Od czego w takim razie zacząć naukę i skąd czerpać wiedzę?
SEO jest dziedziną bardzo empiryczną, więc to, co się liczy, to doświadczenie. Aby zacząć, trzeba po prostu zderzyć się z tą materią. Dobrym pomysłem jest postawienie własnej strony, rozwijanie blogów, serwisów tematycznych i testowanie na nich różnych rozwiązań. W sieci jest ogrom wiedzy, z której można skorzystać. Istnieją tutoriale wideo, są poradniki, blogi.
Jak już napisałem nie ma możliwości wyuczenia się zawodu na uczelni. Jednak nie oznacza to, że wiedza na temat pozycjonowania jest czymś tajemnym i niedostępnym. Gromadzenie i porządkowanie wiedzy na temat pozycjonowania i optymalizacji witryn zacząłbym od zapoznania się z Wskazówkami dla webmasterów. To oficjalny dokument Google, a w zasadzie szereg połączonych dokumentów, które znajdziesz w zasobach developers.google.com.
Jeśli szukasz ofert pracy dla specjalisty SEO, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami na GoWork.pl.
Czyli najlepiej sięgać do źródeł?
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że warto być tu lekko sceptycznym i nie brać wszystkiego na wiarę. Większość informacji tu zawartych znajdzie przełożenie na podstawowe działania techniczne i analityczne takie jak podstawowa optymalizacja witryny i dostosowanie jej do wymagań robotów Google. Zdobyta w tym materiale wiedza pozwoli po prostu dać się znaleźć robotom Google i zacząć się wyświetlać w wynikach wyszukiwania – chociażby na swój brand, nazwę domeny czy nazwisko. Dowiesz się także z jakich darmowych narzędzi Google możesz skorzystać do celów diagnostycznych i analitycznych – z Google Search Console na czele.
We Wskazówkach dla webmasterów nie znajdziesz recepty na zdobycie topowych pozycji na pierwszej stronie wyników wyszukiwania na konkurencyjne słowa kluczowe. Tu potrzebne są bardziej zaawansowane taktyki, w większości przypadków przyda się skorzystać z płatnych narzędzi, a także zdobyć wiedzę z zakresu link buildingu. O tym ostatnim nie dowiesz się zbyt wiele z oficjalnych materiałów Google.
O co chodzi w tym całym link buildingu i dlaczego jest tak istotny?
Praktycznie od zawsze jednym z głównych czynników budujących autorytet witryny w wyszukiwarce były linki z innych jakościowych witryn. Pracownicy amerykańskiego giganta sugerują, że ich algorytm bierze pod uwagę tylko naturalne linki, czyli takie, które zostały pozyskane bezpłatnie, bezinteresownie, bo dany właściciel strony chciał polecić dany zasób w sieci. W praktyce jednak niemal cała branża pozycjonowania kupuje linki na różne sposoby. To działa, chociaż łamie oficjalne wytyczne. Można zatem powiedzieć, że SEO to zabawa w kotka i myszkę z algorytmami Google i ciągła próba przekonania algorytmu, że zasługujemy na wyższe pozycje niż konkurencja, a wszystkie prowadzące do nas linki są… naturalne.
Podasz jakieś ogólnodostępne źródła wiedzy?
Zanim przejdziemy do kolejnych kroków, które będziesz musieć podjąć na drodze do stania się specjalistą SEO, zasugeruję jeszcze kilka źródeł wiedzy:
- blogi o pozycjonowaniu (np. możesz zacząć od mojego artykułu Co to jest SEO?)
- grupy na Facebooku (np. SEO/SEM Polska, seowcy)
- kanały na YouTube (Google Search Central, Ahrefs, Matt Diggity, SurferSEO, Senuto, Linkhouse, Whitepress)
Warto także jeździć na konferencje, ale one mogą stanowić już spory wydatek dla kogoś, kto nie żyje z pozycjonowania i dopiero przyucza się do zawodu. Wśród konferencji godnych uwagi na pewno warto wymienić:
- Festiwal SEO
- SEO Poland i towarzyszące barcampy SPOT
- SEMKRK
- SEO & Content Camp
- Kulturalnie o SEO
- I love SEO (w ramach I love marketing)
Można też sięgnąć po płatne kursy SEO. Tu polecę kurs Lexy (Marty Gryszko) oraz PapaSEO (Grzegorza Strzelca).
Czyli jednak trzeba liczyć się z wydatkami?
Żeby efektywnie zajmować się link buildingiem i podejmować bardziej zaawansowane działania optymalizacyjne będziesz potrzebować już trochę większych środków niż w przypadku postawienia swojej strony i tworzenia treści. Tak samo w przypadku narzędzi – na początku wystarczą te darmowe, ale na pewnym etapie będziesz potrzebować bardziej specjalistycznego, a co za tym idzie, kosztownego oprogramowania.
Sprawdź, na jakie zarobki może liczyć specjalista SEO.
Zasugerujesz jakieś rozwiązanie tego problemu?
Osobom zaczynające karierę w SEO polecałbym odbycie stażu (szeroko rozumianego) w dobrej agencji. Jak się tam dostać? Mając jakiekolwiek portfolio zwiększamy szansę na zatrudnienie. Dlatego dobrze jest mieć chociaż jeden projekt na swoim koncie, o czym wspominałem już wcześniej. Postaw stronę, zoptymalizuj ją i zacznij amatorsko pozycjonować metodą prób i błędów, zdobywając wiedzę na grupach i z kanałów oraz blogów poradnikowych. Wiele agencji chętnie przyjmuje osoby z małym doświadczeniem na stanowiska juniorskie, ale podczas rekrutacji dobrze jest wykazać się już jakąś inicjatywą i rozeznaniem.
Pracując w agencji można zderzyć się z szeregiem projektów o zróżnicowanym charakterze oraz czerpać z wiedzy i doświadczenia starszych specjalistów i specjalistek. Ponadto zyskasz dostęp do budżetów na linki i treści, dzięki czemu zaczniesz pracować na innym poziomie i poznasz specyfikę profesjonalnych projektów. Wreszcie dostaniesz dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych w pakietach, na które normalnie nie byłoby cię stać.
Być może, jeśli będziesz zaangażowanym pracownikiem, to firma wyśle cię z czasem na jakąś konferencję i poznasz większe grono specjalistów, od których będzie można się czegoś dowiedzieć. Networking w tej branży potrafi być bardzo owocny.
A co dalej? Co po zaliczeniu etapu juniorskiego?
Po roku, dwóch zdobywa się szerszą perspektywę i lepsze zrozumienie branży. Warto zdobyć wszechstronne podstawy i zacząć się specjalizować. W branży można wyszczególnić kilka podstawowych ścieżek:
- Specjalista od treści: SEO copywriter / content marketer
- Link builder
- SEO web developer
- Technical SEO specialist
- Data analyst / data scientist
Podziały między tymi obszarami nie są ostre. Przykładowo w zależności od preferowanej taktyki praca link buildera może w większym stopniu sprowadzać się do komunikacji marketingowej i PR lub też do stawiania stron www, analizy danych i optymalizacji technicznej. Różne agencje wyznają też różne podejścia, w związku z czym w zależności od środowiska, w którym będziesz stawiać pierwsze kroki, poznasz inną perspektywę na SEO. Jednak na tym też polega urok tej branży, że nie ma tu jednego scenariusza, jednej recepty i jednej ścieżki kariery. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, o czym warto się przekonać na własnej skórze.