Kupiec — zakres obowiązków. Czym zajmuje się kupiec?

Kupiec ma obecnie nieco inne zadania niż kilkadziesiąt lat temu. Termin ten kojarzy nam się ze średniowiecznymi handlarzami w skórzanych ciżemkach. Jednak jesteśmy już znacznie dalej na osi czasu, a pierwotny charakter kupca uległ dużej zmianie. Czym współcześnie zajmuje się kupiec?

Kupiec - kupiec sprawdza stan warzyw w magazynie firmy produkcyjnej

Nazwa tego zawodu może dla wielu wydawać się przestarzała. W końcu obecnie panują na rynku pracy sami sales managerowie. Jednak szukając pracy dla kupca, szybko można zauważyć, że nasze swojskie określenie jest dość często używane przez pracodawców. Pojawia się zamiennie ze specjalistą ds. sprzedaży. Jednak czy kupiec to zawód z przyszłością? Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kupcem?

Kim jest kupiec?

Zacznijmy od tego kim jest kupiec. To osoba zajmująca się zakupami w konkretnej firmie, zazwyczaj produkcyjnej. Zapotrzebowanie w takich przedsiębiorstwach na półprodukty jest ogromne, dlatego pracodawcy potrzebują kogoś, kto się tym wszystkim zajmie. Stanowisko to jest niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia ilość materiałów w magazynie wpływa na utrzymanie ciągłości produkcji. W dużych zakładach nawet kilkusekundowa przerwa na taśmie produkcyjnej może być wartka kilkaset tysięcy złotych. Nieważne czy firma produkuje produkty śniadaniowe takie jak pieczywo chrupkie, czy traktory — każdy brak półproduktów kończy się ogromnymi stratami dla przedsiębiorstwa. Kupiec jest odpowiedzialny za to, aby takie sytuacje się nie zdarzały.

Jak podaje Słownik Języka Polskiego, są dwie definicje terminu kupiec, które brzmią:

1. «ten, kto kupuje coś»

2. «osoba, która trudni się handlem»

Każda z definicji zaproponowanych przez Słownik Języka Polskiego trafnie oddaje główne założenia stanowiska. Kupiec najczęściej należy do działu zakupów. Pracuje w zespole lub sam zajmuje się zaopatrywaniem firmy. Do wykonywania zawodu kupca nie potrzebujesz żadnej specjalnej licencji bądź uprawnienia.

Kupiec — zakres obowiązków

Zakres obowiązków kupca jest podobny w każdej firmie. Różni się natomiast ilość i rodzaj zamawianego produktu. Dwie osoby piastujące to samo stanowisko, ale w dwóch różnych firmach będą zajmowały się zupełnie innymi materiałami. Jedna zaopatruje przedsiębiorstwo w rośliny strączkowe lub ryże, a druga w wyspecjalizowane części do maszyn medycznych. Jednak dla użytkownika, który korzysta z już gotowych produktów, jedna i druga sprawa jest istotna.

Do głównych obowiązków kupca należy:

  • zamawianie produktów potrzebnych do utrzymania produkcji na najwyższym poziomie,
  • działania, które zapewnią firmie ciągłość produkcji,
  • negocjowanie stawek u dostawców,
  • utrzymywanie trwałych relacji z partnerami biznesowymi,
  • przetwarzanie raportów i analiz,
  • monitorowanie stanu magazynu,
  • spotkania biznesowe poza siedzibą firmy,
  • ścisła współpraca z pozostałymi działami przedsiębiorstwa.

Jak zostać kupcem?

Aby zostać kupcem, zazwyczaj trzeba ukończyć uczelnię wyższą. Wśród najbardziej pożądanych kierunków pracodawcy wymieniają ekonomię, logistykę lub zarządzanie. Często też można dostać pracę po studiach ściśle związanych z branżą, w której działa firma. Studia to źródło wiedzy, z którego twój potencjalny pracodawca ma zamiar korzystać. Mimo ukończenia studiów warto postawić na dodatkowe dokształcanie. Mogą to być kursy lub szkolenia. Do wykonywania zawodu nie musisz posiadać żadnej licencji, jednak każda dodatkowa forma podnoszenia kompetencji zawodowych jest w cenie. Obecnie istnieje ogromna oferta kursów online, dzięki czemu możesz zyskać nową wiedzę przez okno przeglądarki. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ciągle zmieniają się przepisy, pojawiają się nowe technologie i rozwiązania.

Oprócz tego do wykonywania zawodu kupca niezbędna jest znajomość języka angielskiego oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B. W związku z tym, że wiele firm wychodzi ze swoją działalnością za granicę, wymogiem obowiązkowym stała się zaawansowana znajomości angielskiego. Często także najlepsze produkty dostarczane są zza granicy, dlatego kupiec powinien posiadać łatwość nawiązania kontaktów z zagranicznymi dostawcami. Natomiast prawo jazdy przyda się w codziennej pracy, ponieważ duża grupa kupców często pracuje poza siedzibą firmy.

Nie zapominajmy także o całej gamie kompetencji miękkich takich jak umiejętność korzystania z owocnego reaserchu, doskonała organizacja czasu pracy i skupienie na celu. Co więcej, źródło sukcesu w tej branży tkwi w komunikatywności, łatwości budowania relacji oraz zdolnościach negocjacyjnych.

Kupiec: praca

Jeśli interesuje Cię objęcie posady kupca, warto zajrzeć na stronę poświęconą ofertom pracy. To właśnie zazwyczaj w takich miejscach pracodawcy zamieszczają ogłoszenia o wakatach. Dodatkowo możesz skorzystać z wielu pomocnych funkcji, takich jak posortowanie ogłoszeń pod względem lokalizacji (interesuje Cię tylko praca w Warszawie), zarobków lub doświadczenia. Częstą opcją jest także możliwość zapisania się na newsletter, który na bieżąco będzie nas informował o nowych ogłoszeniach oraz o danych innych kandydatów dotyczących doświadczenia, oraz szans na zdobycie posady.

Możesz także skorzystać z innej opcji poszukiwania pracy, jaką jest odpowiedź na konkretną ofertę pracy zamieszczoną na firmowej stronie internetowej. Takich ofert szukaj w zakładce „praca” lub „dołącz do nas”.

Kupiec: zarobki

Zarobki kupca uzależnione są od wielu czynników. Zaliczamy do nich doświadczenie, wykształcenie, wielkość firmy oraz województwo na terenie, którego podejmujesz zatrudnienie. Opierając się na danych dostarczonych przez stronę Praca.pl, możemy zauważyć, że zarobki na stanowisku kupca zaczynają się od najniższej krajowej, natomiast mogą sięgać nawet powyżej 10 tys. zł brutto. Z czego wynika aż taka rozbieżność? Po części z wyżej wymienionych czynników oraz z faktu, że kupcy zajmują się zakupami w najróżniejszych branżach. Najlepiej opłacanym sektorem jest ten dotyczący IT.

Oceń artykuł
0/5 (0)