Doradca hipoteczny: zarobki, praca, wymagania

Doradca hipoteczny to również pośrednik między klientem a bankiem. Z racji tego może on podjąć negocjacje z bankiem, zna na wylot oferty dostępnych na rynku kredytów hipotecznych i stara się dopasować je do poszczególnych zainteresowanych. Czym jeszcze zajmuje się doradca hipoteczny?

Doradca hipoteczny - kobieta siedząca przy biurku, trzyma w ręce świnkę skarbonkę

Mimo niesprzyjającej aury związanej z podniesieniem stóp procentowych wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Z racji tego, że sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, a kredyty hipoteczne stają się coraz droższe, ludzie coraz częściej korzystają z pomocy doradców hipotecznych, a oferty pracy dla obsługi klienta kredytowego ciągle pojawiają się na stronach z ogłoszeniami. Doradca kredytowy pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę na udzielenie kredytu hipotecznego, wyjaśni Ci, czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO, sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz pokaże Ci jak w praktyce działa oprocentowanie kredytu. Czy to wszystko, czym zajmuje się doradca kredytowy? Oraz ile się zarabia na tym stanowisku?

Czym zajmuje się doradca finansowy od kredytów hipotecznych?

Doradca finansowy, w ogólnym rozumieniu tej profesji, zajmuje się wszystkimi produktami finansowymi oferowanymi przez banki. Zalicza się do tego lokaty oraz inwestycje. Jednak doradca finansowy może być wyspecjalizowany tylko w kredytach hipotecznych. Wtedy zajmuje się tylko doradztwem w zakresie produktów kredytowych.

Rolą doradcy kredytowego jest porównanie ofert hipotecznych dostępnych w różnych bankach, ustalenie potrzebnej kwoty kredytu hipotecznego oraz wkładu własnego. Dodatkowo doradca kredytowy zajmie się zbadaniem zdolności kredytowej. Wyjaśni Ci także, na czym polegają i ile wynoszą koszty kredytu hipotecznego. Tak naprawdę nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że kredytobiorca ma bezpośredni kontakt z bankiem, dopiero wtedy gdy chodzi o podpisanie umowy kredytu hipotecznego w placówce banku.

Jak zostać doradcą hipotecznym?

Dobry doradca kredytowy powinien skończyć studia ekonomiczne lub związane z bankowością bądź rachunkowością. W ten sposób może spojrzeć szerzej na rynek kredytów hipotecznych. Wyrobi w sobie również łatwość szybkiej analizy matematycznej oraz rozumienia wszystkich zawiłości ekonomicznych i prawnych związanych z bankowością. Dodatkowo doradca kredytowy powinien posiadać szeroką wiedzę o obecnej sytuacji kredytowej na rynku — dostępne promocje, stopy procentowe, warunki przyznawania kredytów w poszczególnych bankach. Przepływ informacji między doradcą kredytowym a placówkami banków jest znacznie łatwiejszy niż pomiędzy klientem a bankiem.

Rolą doradcy kredytowego jest wsparcie klienta w decyzji kredytowej i przedstawienie m u najlepszych rozwiązań hipotecznych, dlatego bardzo istotne są w tym zawodzie zdolności interpersonalne i kompetencje miękkie. Jest to praca z klientem, dlatego empatia, umiejętność słuchania i reagowania na potrzeby klienta to cechy doradcy kredytowego, który wesprze nas w jednej z najważniejszych decyzji finansowych w życiu.

Mimo że doradcy hipoteczni nie są związani z żadnym bankiem (wtedy taki pośrednik nie byłby wiarygodny) zdarza się, że są oni zatrudniani „przy” banku. Praca dla doradcy kredytowego znajdzie się także w firmach consultingowych oraz w instytucjach finansowych. Warto także zastanowić się nad pójściem w jednoosobową działalność gospodarczą.

Aby w ogóle zacząć pracę jako doradca kredytowy należy spełnić określone wymogi prawne oraz uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych. Prowadzony jest on przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zarobki doradcy hipotecznego

Kredyt hipoteczny to największy dostępny kredyt dla osoby prywatnej. Finansuje on zakup nieruchomości takiej jak dom lub mieszkanie. Przyznawany jest także na budowę domu. W przypadku kredytów hipotecznych mówimy o kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych. Zarobki związane z branżą doradczą często rozliczane są w systemie prowizyjnym. Do podstawy wynagrodzenia doliczana jest wtedy prowizja uzyskana za pośrednictwo przy otrzymaniu kredytu hipotecznego.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzeń na stanowisku doradcy kredytowego wynosi 4920 zł brutto. Oczywiście dużo zależy od województwa, wielkości firmy lub rodzaju zatrudnienia. Dodatkowo należy pamiętać, że wysokość wypłaty to także wypadkowa doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia.

Ile zarabia doradca finansowy na kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny kosztuje kredytobiorców wiele stresów oraz pieniędzy. Dlatego zapewne dla wielu, światełkiem w tunelu będzie fakt, że za doradztwo kredytowe… w ogóle nie płacą. Owszem doradca kredytowy pobiera prowizję od udzielonego kredytu. Prowizją tą zostaje obarczona instytucja finansowa, czyli najczęściej bank, w którego ofercie znajduje się wykorzystany kredyt hipoteczny.

Udzielony kredyt hipoteczny daje doradcy hipotecznemu zazwyczaj od 0,5% do nawet 5% prowizji od kwoty udzielonego kredytu. Wysokość tej prowizji zależna jest od banku, w którym doszło do podpisania umowy.

Najczęściej zadawane pytania, to te, które mają związek z momentem wypłacenia prowizji. Otóż doradca kredytowy wynagradzany jest dopiero wtedy, gdy umowa kredytowa wejdzie w życie. Więc jeśli kredytobiorca otrzyma kredyt hipoteczny (lub zostaną one przekazane bezpośrednio podmiotowi sprzedającemu dom bądź mieszkanie) wtedy też doradca może otrzymać prowizję. Więc jeśli kalkulacja została dokonana na dzień dzisiejszy a całkowita kwota kredytu to 500 tysięcy to doradca, który ma otrzymać 0,5 % w ramach prowizji zainkasuje 2,5 tysiąca prowizji brutto.

Kredyt z doradcą hipotecznym czy samemu?

Kredyt hipoteczny to nie jest prosta sprawa. Jeśli zdecydujesz się sam prowadzić wszystkie rozmowy z bankami, pomocnym narzędziem może okazać się kalkulator kredytowy. Pokaże ci on na reprezentatywnym przykładzie, na jaką kwotę możesz liczyć oraz jakiej raty możesz się spodziewać. Mimo tego czeka Cię jednak dużo pracy związanej z wizytami w bankach, porównywanie ofert oraz zgłębianie tajemnej wiedzy bankowej.

Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, to warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, tym bardziej że często usługa ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Zdarza się także, że specjalista w swoim fachu jest w stanie wynegocjować dla Ciebie lepsze warunki kredytowe. W ten sposób masz możliwość zaoszczędzenia na wysokości miesięcznych rat lub na mniejszej kwocie płatnej za ubezpieczenie.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)