Reklama

Refinansowanie pobytu uchodźców – od dziś złożysz wniosek

Zgodnie z informacjami, które w sobotę, 12 marca, przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, od dziś, czyli 16 marca (środa) można składać wnioski o refinansowanie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy, których rodzina przyjęła pod swój dach. Dla kogo? Jakie stawki?

Refinansowanie pobytu uchodźców - od dziś zainteresowani będą mogli składać wnioski.

Tzw. specustawa ukraińska określa zasady pomocy, które państwo polskie udziela uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy. Na refinansowanie kosztów włożonych w pomoc Ukraińcom mogą liczyć też jednak Polacy, którzy zaoferowali uciekinierom miejsca w swoich domach. Dowiedz się, na jakich zasadach jest to możliwe.

Refinansowanie pobytu uchodźców — dla kogo?

Refinansowanie poniesionych kosztów przysługuje wszystkim, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów.

Każdy, kto złoży wniosek i uzyska pozytywne rozpatrzenie, dostanie finansowanie kosztów poniesionych od dnia, w którym faktycznie przyjął pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane wstecz, wyłącznie za okres, w którym udzielana była pomoc.

„(…) mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz” – powiedział wiceminister.

W sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker nie wykluczył jednak możliwości składania kolejnych wniosków o refinansowanie kosztów, jeśli ktoś będzie kontynuował udzielanie pomocy. Ma się to jednak odbywać wstecz i obejmować okres, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która ich przyjęła.

Refinansowanie pobytu uchodźców z Ukrainy — jakie stawki?

Polacy, którzy przyjęli Ukraińców do własnych domów, mogą liczyć na 40 zł za każdy dzień udzielonej pomocy — tak zakłada ustawa przegłosowa przez sejm. Jeśli osoba otrzyma świadczenie, a później zechce wnioskować o zapomogę ponownie, będzie jej potrzebny kolejny wniosek.

„Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące” – podkreślił Szefernaker i zapewnił, że pieniądze będą wypłacane wyłącznie za pomoc już udzieloną, a nie tą, która ma potencjalnie dopiero nastąpić.

Gdzie złożyć wniosek o refinansowanie pobytu uchodźców?

Wiceminister poinformował, że wzory specjalnego wniosku o zapomogę, dla rodzin, które przyjęły uchodźców, będą gotowe w poniedziałek 14 marca. Składać wnioski, o których mowa, można od środy, 16 marca.

Wnioski należy składać do najbliższego urzędu gminy. Paweł Szefernaker zaapelował jednak, aby wstrzymać się z wizytą w placówce do ostatniego możliwego momentu i nie szturmować urzędów już pierwszego dnia. Dziś rusza także system rejestracji uchodźców, którzy zechcą uzyskać numer pesel, w związku z tym można spodziewać się kolejek lub trudności w załatwieniu sprawy.

„System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy” – powiedział Szefernaker.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)