Reklama

Rozliczenie PIT a korekta – jak naprawić błąd?

Jako podatnicy mamy obowiązek każdego roku obliczyć podatki, czyli podatek dochodowy niezależnie od tego, do jakiej skali podatkowej będziemy zakwalifikowani. Obecnie zresztą korzystamy z różnych programów, które gwarantują szybkie obliczenie podatku dochodowego i przekazanie formularza do urzędu skarbowego. Na pewno zawsze też kluczowa jest dla wszystkich kwota wolna od podatku, zarówno gdy pracujemy dla kogoś, jak wówczas, gdy mamy własną firmę. Wcześniej dobrze mieć rozpisane wszystkie wydatki, które ostatecznie mogą obniżyć podatek dochodowy.

Rozliczenie PIT a korekta - jak naprawić błąd - okulary, długopis i napis "PIT" ułożony z klocków

Jak obniżyć podatek?

Musimy więc sprawdzić to, co dotyczy przychodów ewidencjonowanych lub co będzie oznaczać podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Niestety czasami zapominamy o uwzględnieniu kilku faktur i ostatecznie kwota zmniejszająca podatek nie jest tak wysoka, jakby być mogła. Możliwe jest jednak późniejsze zwiększenie kwoty wolnej od podatku poprzez złożenie korekty. Aby jednak kwota wolna od podatku została uwzględniona, korekta ta przewiduje ponowne wypełnienie formularza podatkowego dotyczącego podatku dochodowego.

Kwota wolna od podatku uwzględniona w korekcie

Aby jednak kwota wolna od podatku została uwzględniona w takich działaniach korygujących, trzeba wiedzieć, jakie możemy uwzględnić koszty. Tak więc w podatku dochodowym w przypadku firm kwota nieopodatkowana jest określona przez ustawodawcę i tych zakresów musimy się trzymać. Szczególnie dla firm kwota wolna od opodatkowania będzie bardzo ważna zwłaszcza wtedy, gdy ktoś odnotowuje wysokie przychody. Wielu przecież podatników rozliczających przychody wykazywane w formularzu PIT zauważa, że nie jest w stanie zrealizować zapłaty podatku dochodowego na przykład na zasadach ogólnych lub innych. Przyczyną może być nieuwzględnienie wydatków na:

  • paliwo
  • zakupy biurowe
  • podróże służbowe

Czasami też nawet osoby doświadczone zapominają o tym, czym jest kwota wolna od podatku lub kwota zmniejszająca obowiązek podatkowy. Zwykle chodzi o działalności jednoosobowe, bo wtedy zwykle samodzielnie się rozliczamy i nie zawsze do końca jest zrozumiana dobrze kwota wolna od podatku.

W jakim terminie może być skorygowana kwota wolna od podatku?

Gdy podatnik zorientuje się, że kwota wolna od podatku w corocznym rozliczeniu podatkowym nie została wskazana na podstawie właściwych obliczeń, wówczas musi wiedzieć, ile czasu ma na korektę. Mamy tu spory bufor czasowy, ponieważ wynosi 5 lat. Ponownie więc możemy przeanalizować dochód podatnika, ale wtedy lepiej, aby stawka podatku była zweryfikowana przez doświadczonego księgowego. Najlepiej dokładnie sprawdzić, jakie wydatki mogą być rozliczane ryczałtowo i czego konkretnie zwolnienie od podatku dotyczy.

Czy w każdej branży koszty są takie same?

Nie każdy może odliczyć paliwo lub wydatki na materiały budowlane. W przypadku ulg podatkowych pod uwagę musi być brana branża niezależnie od tego, czy rozliczamy się na podstawie umowy zlecenie, czy też samych faktur. Ważne, aby ta ostateczna suma zwalniająca od podatku była dokładnie i kilka razy sprawdzona, aby znów nie popełnić błędu.

Kwota wolna od podatku – korekta PIT

Jeżeli więc źle obliczyliśmy podatek pit może być skorygowany, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Nie wystarczy obliczyć w arkuszu kalkulacyjnym przychód pomniejszony, ponieważ zeznanie podatkowe skorygowane musi być złożone oficjalnie ponownie. Musi to być korekta PIT w formularzu. Kluczowe jest to, że nie istnieje tu jakiś odrębny druk, jeśli chodzi o deklaracje podatkowe, gdy skorygowana ma być kwota wolna od podatku albo inne dane. Tak więc kwotę zmniejszającą podatek uwzględniamy w takim samym typie deklaracji PIT, jak to robiliśmy pierwotnie. Ważne też, aby wcześniej dokładnie przeliczyć jeszcze raz kwoty dochodu i sprawdzić, czy podlegamy pod podatek liniowy lub inny.

Wybór formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania jest zawsze bardzo ważny niezależnie od tego, czy dotyczy płacy minimalnej, czy też nie. Czasami przydadzą się dodatkowe konsultacje dotyczące kwoty zmniejszającej podatek. Szczególnie obecnie nawet doświadczona księgowa musi czasem kilka sprawdzić razy sprawdzić, ile wynosi kwota zmniejszająca podatek. W przypadku rozliczeń w 2023 roku kluczowe są nowe przepisy uwzględnione przez Nowy Ład wprowadzony w 2022 roku.

W jaki sposób przekazać PIT uwzględniający kwotę wolną od podatku?

Po ponownym przeanalizowaniu całej dokumentacji księgowej i upewnieniu się, że konkretny przedsiębiorca nie zapłaci podatku po korekcie trzeba przekazać formularz PIT w formie uwzględnionej przez aktualne przepisy. Wykorzystując aplikacje – np. e-pity, które szybko obliczą kwotę wolną od podatku i po upewnieniu się, że nie musimy odprowadzać podatku od osób fizycznych, mamy do wyboru dwie drogi przekazania dokumentu.

PIT przekazujemy urzędnikowi lub wysyłamy online

Jeśli więc nie przekraczamy progu podatkowego i już wiemy, że podstawa obliczenia podatku w przypadku naszej działalności gospodarczej jest prawidłowa, to możemy wydrukowany dokument zanieść do urzędu skarbowego, pod który podlegamy. Na miejscu można jeszcze zapytać urzędnika przyjmującego dokument, jaka jest obecnie w przypadku podatku kwota wolna, aby się upewnić. Na wszelki wypadek warto też dopytać, jak możemy zapłacić podatek, aby być przygotowanym na wszelką ewentualność.

Poza tym, gdy skorygowana była w dobrym programie podatkowym kwota zmniejszająca podatek i upewniliśmy się, że nie musimy odprowadzać podatku, to najczęściej aplikacje takie umożliwiają wysłanie PIT przez Internet. Potem trzeba już tylko czekać na UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3.7/5 (3)