Zwolnienie z PIT dla pracujących emerytów w Krajowym Planie Odbudowy

Zwolnienie z podatku dochodowego emerytów to nie pierwszy pomysł ratowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym słyszy się w ostatnich miesiącach. Ekonomiści zakładają, że różni się on od innych i rzeczywiście ma szansę zachęcić emerytów do pozostania na rynku pracy.

Zwolnienie z podatku dla emerytów - emeryt w pracy

Dopiero co analizowaliśmy emerytury stażowe, a w Krajowym Planie Odbudowy już pojawił się nowy pomysł dotyczący emerytur. Projekt ma zakładać zwolnienie z podatku dochodowego emerytów, którzy zdecydują się nie pobierać wypłat z ZUS. Emeryci, którzy pozostaną aktywni zawodowo, mogą liczyć więc na wyższe wypłaty netto. Społeczeństwo oczekuje korzystnych dla siebie rozwiązań emerytalnych, a nowy pomysł wydaje się być jednym z nich. Pensja powiększona o podatek dochodowy może zachęcać. 

Zwolnienie z podatku dochodowego po osiągnięciu wieku emerytalnego

Obecnie emeryci mają do wyboru dwie opcje. Odejść na emeryturę zwalniając się z pracy, by następnie znów się zatrudnić i pobierać zarówno świadczenie, jak i pensje powiększoną o brak składek emerytalnych. Albo odwlekać odejście na emeryturę, wciąż jednak odprowadzając składaki, co wydaje się preferowane przez ZUS. W konsekwencji takich działań emeryt może liczyć na wyższe świadczenie. Zwolnienie z PIT dla emerytów pracujących ma być kolejnym złotym rozwiązaniem. Nie jest tajemnicą, że system emerytalny w Polsce kuleje. Rząd wymyśla coraz to nowsze rozwiązania, mające chronić ZUS przed katastrofą. Dotąd słyszeliśmy już o takich pomysłach jak: limity zarobkowe dla emerytów, emerytura po 5 latach pracy czy obowiązkowa dla emerytów płatność składek emerytalnych.


Oferty pracy w Krakowie czekają na Ciebie. Nie czekaj i aplikuj już dziś!


Zwolnienie z podatku dochodowego emerytów. Czy pomysł ma szansę wypalić? 

Ekonomiści uznają, że proponowane rozwiązanie jest jednym z lepszych, którego działanie opiera się na naturalnym mechanizmie. Praca pracy nierówna – jedno stanowisko nawet przez 20 lat pracy jest w stanie zmęczyć człowieka, do stopnia, w którym nie będzie już w stanie go dłużej wykonywać, a inny zawód sprawia, że nawet osoba na emeryturze chce kontynuować zatrudnienie. Dlatego właśnie równy system emerytalny powinien być na tyle elastyczny, by uwzględniać każdą z możliwych sytuacji. Podczas gdy w Polsce brakuje specjalistów, szczególnie osoby z deficytowych branż powinny być zachęcane do pozostania na rynku pracy. Pracownicy fizyczni natomiast powinni mieć prawo do odpoczynku. Dlatego zwolnienie z podatku dochodowego emerytów to świetny sposób na wsparcie systemu emerytalnego. Dłuższa aktywność zawodowa to większe wpływy do ZUS oraz wyższe pensje.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora