Opodatkowanie najmu prywatnego. Czy opłaty pójdą w górę?

Opodatkowanie najmu prywatnego w Polskim Ładzie może znacznie obciążyć właścicieli lokali. Nowe przepisy obejmą m.in. brak możliwości odliczenia części kosztów od podatku dochodowego. Co to oznacza dla właścicieli? Spadek opłacalności inwestycji. Czy będą przez to zmuszeni podnieść lokatorom ceny?

klucz w drzwiach symbolizujący zmiany w prywatnym wynajmie mieszkań

Opodatkowanie najmu prywatnego w Polsce przeszło prawdziwą rewolucję. Polski Ład mocno ograniczył dowolność rozliczania się z zarobków za wynajem, odbierając właścicielom możliwość rozliczania się na zasadach ogólnych. Do tej pory osoby wynajmujące mogły wybrać między ryczałtem a skalą podatkową, która pozwalała im amortyzować koszty. Od 2022 roku można stosować jedynie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy dokładnie trzeba przejść na ryczałt? Jakie zmiany w amortyzacji?

Kogo obejmą zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego?

Spośród miliona osób wynajmujących mieszkania w Polsce mało kto prowadzi własną działalność gospodarczą. Większość rozlicza się z wynajmu ryczałtem. Około 200 tys. osób rozlicza się na zasadach ogólnych. Zmiany w prywatnym wynajmie mieszkań będą dotyczyły głównie tej grupy. 

Zmiany w amortyzacji nieruchomości w Polskim Ładzie. Koniec z odliczaniem?

Ci właściciele mieszkań, którzy nie prowadzą firmy, zostaną zmuszeni do przejścia na ryczałt. Przez to pozbawieni zostaną możliwości amortyzacji nieruchomości w Polskim Ładzie. Ministerstwo Finansów tłumaczy te plany koniecznością zapobiegania unikania podatków przez właścicieli. Wiceminister Jan Sarnowski twierdzi, że odliczanie kosztów zakupu mieszkań nie jest sprawiedliwe. Korzystają z niego osoby wykorzystujące luki w przepisach podatkowych. To z kolei obciąża budżet państwa kwotą pół miliarda złotych rocznie. 

Opodatkowanie najmu prywatnego a Polski Ład. Na czym stracą właściciele? 

Zmiany w amortyzacji nieruchomości w Polskim Ładzie pozbawią właścicieli możliwości:

  • odpisania od podatku kosztów remontów, 
  • korzystania z nowej kwoty wolnej od podatku, 
  • obsługi kredytu na zakup mieszkania. 

Zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego przyniosą wzrost cen wynajmu?

Jak podkreśla doradca podatkowy, Przemysław Pruszyński (ekspert Konfederacji Lewiatan), właściciele mieszkań pozbawieni części kosztów uzyskania przychodów naliczonych od nabycia nieruchomości będą czerpać mniejsze zyski. Brak opłacalności działalności może skończyć się podniesieniem cen najmu. 

Nowe przepisy sprawią, że właściciele mieszkań nie tylko będą mieć mniejsze zyski z najmu, lecz niekiedy będą musieli zapłacić podatek – nawet gdy poniosą stratę. Zdaniem ekspertów może to doprowadzić nie tylko do wzrostu cen najmu, lecz także do powiększenia się problemu szarej strefy wśród właścicieli mieszkań. Według wielu obserwatorów, zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego mają głównie cel fiskalny. Podwyżka kwoty wolnej od podatku w 2022 roku nie będzie bowiem dostępna dla tych, którzy rozliczają swoje zarobki na ryczałcie.

Opodatkowanie najmu prywatnego – od kiedy? Polski Ład zadziała z opóźnieniem

Zasadniczo większość zmian w Polskim Ładzie weszła w życie już 1 stycznia 2022 roku. W praktyce nowe przepisy dotyczące opodatkowania najmu prywatnego już obowiązują, jednak wielu wynajmujących będzie musiało je zastosować dopiero w przyszłym (2023) roku. Dlaczego?

Zgodnie z przepisami, podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu prywatnego w 2022 roku, będą mogli korzystać z zasad rozliczania obowiązujących 31 grudnia 2021 roku. Jeżeli podatnik wciąż korzysta z opodatkowania ogólnego (17% i 32%) to może na nim pozostać nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 roku. Podobnie wygląda sytuacja z amortyzacją środków trwałych będących budynkami mieszkalnymi.

Co za tym idzie, osoby rozliczające się na zasadach ogólnych mają zaledwie kilka miesięcy na wykonanie wszelkich niezbędnych remontów i napraw. Opodatkowanie najmu prywatnego i odliczenie amortyzacji za 2022 rok wciąż będzie możliwe w przyszłorocznym rozliczeniu podatkowym za obecny rok podatkowy.

Oceń artykuł
5/5 (2)