Opodatkowanie paczkomatów – samorządy traktują je jako budynki?

Podatek od paczkomatów to pomysł niektórych gmin na dodatkowe zasilenie swojego budżetu. Urzędnicy zaczynają traktować paczkomaty jako budynki, jednocześnie oczekując zapłaty podatku od nieruchomości. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

opodatkowanie paczkomatów

Podatek od paczkomatów to problem, który został poruszony przez redakcję “Rzeczpospolitej”. Portal donosi o działaniach niektórych samorządów, które zaczęły uznawać paczkomaty za nieruchomości. Skąd ten pomysł? Można przypuszczać, że głównym powodem jest ich liczba. Paczkomaty w Polsce biją rekordy popularności. W wielu miejscowościach jest ich nawet kilkanaście, a samodzielny odbiór przesyłek na rogu każdego sklepu stał się realną konkurencją dla największych firm na rynku. Uznawanie paczkomatów za budynki wiąże się z dodatkową opłatą, która zasila budżet konkretnego samorządu. Co na to eksperci? Czy takie działanie samorządowców jest zgodne z prawem?

Szukasz pracy? Praca w Łodzi czeka, aż ją odkryjesz!

Podatek od paczkomatów – ile może zarobić samorząd?

Redakcja “Rz” poinformowała, że część samorządów już teraz traktuje paczkomaty jako budynki. Takie działanie pozwala im pobierać dodatkowy podatek od nieruchomości, wynoszący aż 2% wartości paczkomatu. Wpływy z tego tytułu zależą od liczby paczkomatów ustawionych na terenie samorządu. Przyjmuje się, że mowa tu o kwotach rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Czy uznawanie paczkomatów za budowle jest właściwe?

Paczkomaty a podatek od nieruchomości – legalne?

W wypowiedzi dla “Rzeczpospolitej” specjaliści zaznaczają, że trudno uznać paczkomaty za budowle. Urzędnicy powołują się na pewne artykuły prawne, jednak pomijają przepisy zawarte w artykule 3. Ustawy o prawie budowlanym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Główne zastrzeżenia w tym przypadku dotyczą wzniesienia z użyciem  wyrobów budowlanych. Według ekspertów samorządy nie mają prawa traktować w ten sposób automatów z paczkami. Podatek od paczkomatów nie jest jeszcze zjawiskiem rozpowszechnionym, jednak gdyby wszystkie samorządy traktowały je jako budynek, moglibyśmy mówić o podwyżce cen za przesyłkę i pogorszeniu sytuacji konsumentów.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora