Wigilia wolna od pracy w roku 2021? To możliwe!

Wigilia wolna od pracy to w 2021 roku szansa dla wielu osób na spokojnie przygotowania do kolacji. Zamiast biec po pracy na zakupy, a następnie do domu, pracownicy spędzą ten dzień z rodziną już od samego rana. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego przywileju. Kto będzie miał wolną wigilię? Sprawdź.

Wigilia wolna od pracy - kartka świąteczna z datą 24 grudnia
Niedawno opublikowaliśmy kalendarz dni wolnych 2022, w związku z którym w zbliżającym się roku czeka nas aż 13 dni wolnych. Jednak okazuje się, że jeszcze w 2021 wielu z nas czeka niespodzianka. Wigilia wolna od pracy w tym roku będzie miała miejsce w wielu zakładach pracy. To za sprawą przepisów Kodeksu pracy i wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r.

Czy wigilia jest dniem wolnym od pracy? W 2021 może być

Wigilia jest postrzegana jako święto otwierające Boże Narodzenie. Takim świętem jednak nie jest – ani kościelnym, ani państwowym. Zatem wszyscy pracownicy, którzy nie wezmą tego dnia urlopu, zobowiązani są pójść do pracy. W wielu firmach w wigilię zatrudnieni mogą liczyć na wcześniejsze wyjście, gdyż życzliwi pracodawcy zwalniają ich kilka godzin wcześniej. Nie jest to jednak obligatoryjne. W tym roku jednak wigilia może być dniem wolnym od pracy ze względu na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który wypada w sobotę. To oznacza odbiór wolnego za Boże Narodzenie.

Wigilia 2021 – dzień wolny od pracy? Dla kogo?

W tym roku pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę. Co to oznacza? Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. wskazuje na konieczność odbioru dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. To pracodawca wyznacza dzień odbioru dnia wolnego, jednak istnieje spora szansa, że większość wybierze właśnie wigilię. To korzystne rozwiązanie ze względu na to, że wielu zatrudnionych bierze urlopy, więc firma i tak nie prosperuje tak wydajnie, jak w pozostałych dniach.


Mieszkasz w Częstochowie? Jeśli poszukujesz nowego miejsca pracy, znajdziesz je na GoWork.pl. Odwiedź zakładkę praca w Częstochowie


Oceń artykuł
4.5/5 (8)