Reklama

Wakacje kredytowe przedłużone o rok. Nie wszyscy skorzystają

Premier ogłosił przedłużenie wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać. Zmienią się pewne warunki. Ma zostać wprowadzone kryterium dochodowe. Pomoc w nowym roku ma być skierowana tylko do tych osób, które nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą kredytu. 

Wakacje kredytowe przedłużone 2024 - klucze od domu, figurka domu, monety i umowa położone na stole

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Dokument wszedł w życie pod koniec lipca 2022 roku. W ramach wakacji kredytowych możliwe stało się zawieszenie spłaty rat kredytu mieszkaniowego przez cztery miesiące w roku 2022 i cztery miesiące w roku 2023. 

Wakacjami kredytowymi mogą zostać objęci kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt hipoteczny, który zaciągnęli na własne potrzeby mieszkaniowe. Warunkiem udziału w programie jest posiadanie kredytu w walucie polskiej. Ponadto wakacje kredytowe obejmują osoby, który taki kredyt zaciągnęły przed 1 lipca 2022 roku. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wakacje kredytowe zostaną przedłużone na rok 2024. Podkreślił: Rząd Prawa i Sprawiedliwości to solidarność i wsparcie polskich rodzin; przedłużamy wakacje kredytowe na rok 2024.

W wywiadzie w Polsat News premier podkreślił, że dłuższe wakacje kredytowe mają stanowić jedną z pierwszych inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości w nowej kadencji. Podkreślił: 

To jest nasza zapowiedź po zwycięstwie.

Wakacje kredytowe a kryterium dochodowe

Jednak w nowym roku zasady przyznawania wakacji kredytowych mają nieco ulec zmianie. Do tej pory nie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. Nowe zasady mają je uwzględniać. Premier podkreślił, że polecił opracowanie kryteriów dochodowych, które będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom.

„Będziemy stosowali kryterium dochodowe, nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę” 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jednak szczegóły kryterium dochodowego nie zostały jeszcze ustalone. Z wypowiedzi premiera wiemy jedynie, że kryteria mają być sprawiedliwe.

Okazuje się, że sektor bankowy spodziewał się przedłużenia wakacji kredytowych. Banki były na to przygotowane. Jak czytamy na stronie wnp.pl, wprowadzenie kryterium dochodowego oznacza niższe koszty dla sektora bankowego w roku 2024. W ubiegłym roku wakacje kredytowe kosztowały w sumie prawie 14 mld zł. Według szacunków w kolejnym roku koszt może wzrosnąć do 20 mld zł.

Źródła: wnp.pl; bankier.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)