Reklama

UOKiK a piramidy biznesowe. Przedstawiciele projektu z zarzutami

Piramidy biznesowe od lat wzbudzają wątpliwości opinii publicznej. Nietrudno znaleźć w sieci oferty udziału w projektach gwarantujących duży zysk. UOKiK postanowił zainteresować się problemem nieuczciwych praktyk z tego obszaru i postawił zarzuty trzem przedstawicielom projektu IM.Academy.

Piramida zbudowana z klocków drewnianych z ikonami ludzi

Ostrzeżenie UOKiK w sprawie IM.Academy

W lipcu ubiegłego roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie konsumenckie przed firmą IM.Academy. Ostrzeżenie dotyczyło działalności firmy, która pozornie ma oferować produkty edukacyjne tzw. “akademie” w cenie 234,95 dolarów w pierwszym miesiącu i 174,95 w kolejnych miesiącach. Użytkownik płaci więc za dostęp do materiałów edukacyjnych. Osoba, która zawarła umowę niezależnego przedsiębiorcy, sama może czerpać korzyści materialne w oparciu o wygenerowaną sprzedaż produktów edukacyjnych. Jak czytamy we fragmencie komunikatu przytoczonym przez wirtualnemedia.pl:

Osoba, która zawarła Umowę Niezależnego Przedsiębiorcy (tzw. IBO), może czerpać korzyści materialne, których wysokość wyliczana jest na podstawie wygenerowanej sprzedaży produktów edukacyjnych oraz w zależności od rangi IBO, którą osiągnie, a od rangi typu „chairman” również od sprzedaży produktów wygenerowanych przez Niezależnego Przedsiębiorcę w jego strukturze funkcjonującej w projekcie.

Jednak według UOKiK spółka w szczególności jest nastawiona na działalność marketingową i pozyskiwanie nowych członków, a działalność edukacyjna pełni formę uboczną, która ma potwierdzać legalność projektu i maskować jego kluczowy cel. UOKiK zaznacza, że taka działalność zagraża interesom majątkowym konsumentów. Licząc na korzyści, przystępują do systemu, przeznaczając na niego swoje środki finansowe. Ponadto oferują przystąpienie do akademii także innym konsumentom.

Mężczyźni promujący piramidę biznesową z zarzutami od UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty trzem mężczyznom, którzy promują projekt IM.Academy. Projekt ma być klasyczną piramidą biznesową, która działa pod płaszczem działalności edukacyjnej z zakresu finansów i e-commerce. Zarzuty dotyczące propagowania projektu udającego sprzedaż pakietów edukacyjnych postawiono Grzegorzowi Baryle, Franciszkowi Rumakowi i Łukaszowi Spórnie.

Walka UOKiK z piramidami biznesowymi

Na podstawie sygnałów spływających od konsumentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie trzech platform. Istnieje podejrzenie, że także są to piramidy biznesowe. Mogą one zarabiać na pozyskiwaniu nowych członków. Są to takie platformy jak iGenius, Dream Trips, oraz Jifu. 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny tłumaczy, jak działają piramidy finansowe i dlaczego należy na nie uważać.

– Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)